Krvavé oleje: Policista Vratislav Kutal


Vratislav Kutal byl odsouzen na deset let vězení za přípravu vraždy novináře a organizování výbuchů před olomouckým soudem a dalších výbuchů, které měly odvrátit pozornost policie od vyšetřování LTO. Výkon trestu nenastoupil a bylo po něm vyhlášeno mezinárodní pátrání.


Vratislav Kutal pochází z okresu Šumperk. Léta zde působil jako policista, ve svém okolí má tu nejlepší pověst. Řady policie opustil dobrovolně v říjnu 1993. Na den přesně po dvaceti letech služby. Podle platných zákonů mu bylo přiznáno tzv. "výslužné", což v praxi znamená, že dostal pětinásobek platu a až do smrti mu bude Ministerstvo vnitra ČR (z peněz daňových poplatníků) vyplácet částku určenou zákonem (valorizovaná může vzhledem k hodnosti dosahovat dnes až 15.000 měsíčně, ale i více).


S naftou označenou jako LTO začal Vratislav Kutal obchodovat už v roce 1990 a obchodoval s ní přibližně čtyři roky. Právě v těchto čtyřech letech pracoval na oddělení hospodářské kriminality OS PČR v Šumperku. Z titulu své funkce měl vyšetřovat hospodářské delikty. Takže každý, kdo by před deseti lety chtěl v okrese Šumperk nahlásit, že zde dochází k obchodům s nezdaněnou motorovou naftou, by musel s největší pravděpodobností zaklepat právě na dveře policisty Kutala.


Byla to doba, kdy na různá místa v republice přijížděly denně stovky cisteren s nákladem nafty označené LTO. Část z nich patřila firmám V. Kutala a denní tržby v nich se pohybovaly v milionových částkách. Muž, který svážel peníze pro tuto větev olejářů, se jmenuje Jiří Večeř (odpykává si dvanáctiletý trest za zprostředkování vraždy L. Holého): "Vzpomínám si, že jsem taky vezl behem jediného dne z Ostravska do Šumperka ke Kutalovi skoro 250 milionů."


Třebaže se nedá říci, že pouze Kutalovi zůstávaly každý den desítky milionů, jedno je jisté. Byl hlavní součástí nejsilnějšího obchodního řetězce s nezdaněnou naftou pod názvem LTO. Původně měl jen několik firem, ale stačilo to. Konta v zahraničí, například ve Švýcarsku nebo v Itálii, pro něho zakládali jeho dva partneři Jiří Večeř a Petr Janda. O tom, kolik milionů na ně bylo uloženo, se dá jenom spekulovat.


V Šumperku byl Kutal dokonce předsedou okresní Hospodářské komory. Jeho jméno se ve druhé polovině devadesátých let objevilo téměř v osmdesáti firmách. Ve většině z nich byl buď významným akcionářem, nebo výhradním vlastníkem, případně jednatelem. Šumperku se začalo říkat Kutalov, město dokonce ručilo za půjčku jeho firmě u zahraniční banky svým majetkem.


Za zmínku stojí alespoň některá jména, s nimiž přišel V. Kutal do styku ať už osobního, nebo prostřednictvím svých firem. Vedle už notoricky známého výletu na Kilimandžáro a "náhodného setkání" s poslancem Parlamentu ČR (a současným ministrem vnitra – pozn. red.) Ivanem Langrem (ODS), je to například dnešní poslanec za Šumperk – v devadesátých letech starosta Městského úřadu v Šumperku – Petr Krill (ODS). Patří k nim také JUDr. Petr Široký, bývalý ředitel Cabel Plus Ostrava (původně příslušník SNB), nyní majitel řady prosperujících firem, například firmy Zámek Bezdružice s.r.o., ale i Viktorie Hradská (významná obchodnice se zbraněmi, bývalá předsedkyně RDP Group, sdružující obchodníky se zbraněmi), jejichž jména vedle V. Kutala najdeme ve firmách Acta a.s. a Lenox a.s. V další firmě Selené se jeho jméno nachází v blízkosti Miroslava Macka (bývalý poslanec Parlamentu ČR za ODS, místopředseda federální vlády ve druhé polovině roku 1992). Pro Kutalovu firmu pracoval ještě nedávno bývalý děkan právnické fakulty UK a poslanec bývalé České národní rady prof. JUDr. Josef Mečl, CSc., který je také Kutalovým obhájcem.


Někteří obchodní partneři Vratislava Kutala už nežijí. Petr Janda, který zakládal pro Kutala konta v zahraničí a byl jeho společníkem v řadě firem, by mohl objasnit mnohé kolem pohybu peněz z obchodů s nezdaněnou naftou. Neobjasní. Loni zjara byl podle policejních zdrojů dopraven domů ze Španělska v cínové rakvi. Firmy Vratislava Kutala braly LTO, jehož dovozcem byl Chemapol. Objednávky shromažďoval a dodávky nafty, označené jako LTO, v Chemapolu zajišťoval Ing. Jaroslav Havránek. V roce 1995 zahynul při podivné autonehodě. Řada osob z jeho blízkosti, ale i někteří policisté si myslí, že nehoda byly zinscenovaná. Část zboží z firem V. Kutala a jeho společníků byla stáčena na vlečce Vápenky Vitošov. Náměstek, který rozhodl o ukončení smlouvy na používání vlečky, Radoslav Poprach, zemřel krátce nato. Spáchal údajně sebevraždu. Podivnou. Přiložil si nálož trhaviny na tělo a odpálil. Firmu Reana, která obchodovala ve velkém s LTO, opustil V. Kutal ve stejný den, kdy se v ní objevil Marek Lehký. Marek Lehky byl rozmetán výbušninou připevněnou na těle v březnu 1995 mezi obcemi Kvasice a Tlumačov na Zlínsku. Zavražděn ranou z pistole přes polštář byl také společník Vratislava Kutala ve firmě Gitt a hlavní prostředník dodávek LTO mezi Chemapolem a Kutalovými firmami Lubomír Holý. Kutalovu účast na vraždě soud neprokázal. Za návod a organizování této vraždy si odpykává patnáctiletý trest Kutalův nejbližší obchodní partner a společník Milan Šišma. Pozůstalost po "rychle vykvašeném" multimilionáři Holém vyřizovali právníci Vratislava Kutala. Před soudem v kauze vraždy Lubomíra Holého zazněla suma dvě miliardy ročního obratu za LTO ve firmě Trehol a tři miliardy obratu ve firmě GITT. Byly to firmy Lubomíra Holého. Je to asi pětina částky, která by musela být přiznána, pokud by byla zdaněna motorová nafta, což ve skutečnosti LTO byl. Když právníci skončili, zůstala na kontech Holého suma dvanáct tisíc korun! Dodnes se zmizením stovek milionů a dalšího movitého i nemovitého majetku po Holém nikdo nezabývá.


V malebné vesničce pod Vsetínskými vrchy Mikulůvka, si nechal postavit Ing. Jaroslav Havránek (zahynul při podivné autonehodě) vilu, později patřila Lubomíru Holému a byla součástí jeho pozůstalosti. Dnes v ní bydlí další muž, který obchodoval s LTO, Roman Zubík ze Vsetína. Do LTO přijel v "odrbané škodovce". Po několika týdnech už jezdil v mercedesu.


Závěr: Vratislav Kutal


  • Zisky na naftě označené LTO ve stovkách milionů, ale spíš miliard. Nikdy mu nebyl zabaven žádný majetek.
  • S naftou (LTO) obchodoval jako policista v činné službě. Nebyl za to kázeňsky, ani jinak potrestán.
  • Od PČR, oddělení hospodářské kriminality OS Šumperk odešel s "výslužným", které mu bude stát vyplácet nadosmrti.
  • Nikdy nebyl za obchody s nezdaněnou naftou (LTO) odsouzen, ba ani vyšetřován nebo trestně stíhán.
  • Po zatčení v souvislosti s přípravou vraždy novináře a výbuchy v Olomouci v listopadu 1999 mu PČR ponechala všechny cestovní doklady.
  • Během odvolacího řízení rozhodnutím Vrchního soudu v Praze propuštěn z vazby.
  • Po propuštění převedl svoje firmy a veškerý další majetek, který vlastnil v ČR, na blízké osoby. Především na svoji sestru, v té době starostku obce Dubicko.
  • Bývalému prezidentu Havlovi byla doručena žádost o milost pro Vratislava Kutala, doporučená ke kladnému vyřízení spolkem Šalamoun.

Knihu Krvavé oleje si můžete objednat zde

Rozhovor s Janou Lorencovou

Krvavé oleje: Jak to začalo

Krvavé oleje: Můj přítel vrah

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments