Lež, velká lež, statistika



Při plánované důchodové reformě nejčastějším argumentem je, jak stárneme, jak v roce 2050 budeme všichni nad hrobem a nikdo nebude pracovat, a kdo ví, jaké další hrůzy nás ještě čekají. Tyto informace samozřejmě vycházejí z různých teoretických modelů, kdy vědci na základě nějakých dat vytáhnou křišťálovou kouli a pokoušejí se vidět do budoucnosti. Z tohoto sci-fi později pramení všechny ty autoritativní výroky politiků, co vše musíme udělat, abychom se ze všech těch děsuplných předpovědí vývoje nezbláznili. Vždy je ale nutno zadat jednu prostou otázku, z čeho čerpají ti všichni političtí černovidci?


Tak například u důchodové reformy velmi dlouho důležitou roli hrály údaje z publikace Nová kmenová prognóza populačního vývoje České republiky. Tam jsou kořeny všech těch katastrofických vizí.


No, a kde je tedy háček?


Je to publikace z roku 2004, a proto již některá data můžeme docela dobře ověřit. Stačí jedno číslo, právě pro kontext důchodové reformy velmi důležité. Tou je úhrnná plodnost. Na rok 2010 byla plánovaná podle různých variant mezi hodnotami  1,2 a 1,4 (podle vědeckých věštců krajně nepravděpodobné extrémy). Jaká je realita? Úhrnná plodnost v roce 2010 se pohybovala někde kolem 1,5. Někdo jistě namítne, že se pracuje i s dalšími údaji. Ale u věšteb bude jejich přesnost zhruba vždy stejná jako u výše uvedené, dříve extrémně významné publikace.

http://www.demografie.info/user/img/article/tab_cds_cend1_1139436891.gif

Převzato z Modré Šance

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments