Obama požaduje změnu v americko-ruských vztazích




Červenec 7, 2009

President Obama: „Volám po novém začátku ve vztazích“

Americký president Barack Obama naléhá na Rusko, aby se odvrátilo od minulosti, a zdůrazňuje společné cíle, které Amerika sdílí se svým bývalým soupeřem ze studené války. Mladým absolventům v Moskvě řekl, že jsou poslední generací, která se narodila v rozděleném světě. Obama přijel znova potvrdit, že Spojené státy mají zájem o „silné, mírumilovné a prosperující Rusko“.

Projev se konal ve druhém dni jeho návštěvy v Moskvě a následoval po jeho prvním setkání s Vladimírem Putinem. „Během rozhovou, který jsme vedli u snídaně, jsem řekl bývalému prezidentovi, který je dnes předsedou vlády, že jako lídr Ruska odvedl mimořádný výkon,“ sdělil svým posluchačům americký president.

Obama řekl při svém proslovu: „Partnerství bude silnější, pokud Rusko zaujme své oprávněné postavení velmoci.“ Prohlásil, že Rusko a Spojené státy mají společné cíle, například v prevenci šíření jaderných zbraní. „Není na mně, abych definoval ruské národní zájmy, ale mohu vám říci o amerických, a věřím, že sami poznáte, že sdílíme společné kořeny,“ řekl při jeho návštěvě na Nové ekonomické škole v Moskvě. Řekl také, že nikdo – ani Amerika, ani Rusko – nemůže mít prospěch ze závodů v jaderném ozbrojování ve východní Asii či na Středním východě.

„Proto musíme být jednotni v odporu proti snahám Severní Koreje stát se nukleární zemí a zabránit Íránu, aby získal jaderné zbraně,“ řekl. Barack Obama vyzval Rusko, aby akceptovalo tuto „zásadní změnu“, bez toho podle jeho názoru v příštích dvou dekádách dojde k nevyhnutelnému dalšímu rozšiřování nukleárních zbraní. „Proto se Spojené státy zavazují zastavit proliferaci těchto zbraní, a v konečném důsledku hledá možnosti pro svět bez jaderných zbraní,“ řekl. Navrhl, aby Rusko a USA spolupracovaly také v oblastech, jako je energie a obrana proti extrémismu.

Prohlásil, že Amerika má jasný cíl rozvrátit, zničit a porazit Al-Kájdu a její spojence v Afghánistánu a Pákistánu, ale neusiluje o zřízení základen či nadvládu nad těmito národy. „Místo toho chceme pracovat společně se svými zahraničními partnery na tom, abychom pomohli Afgháncům a Pákistáncům k dosažení bezpečnosti a prosperity. Proto jsem potěšen, že Rusko souhlasilo s tím, že povolí Spojeným státům zásobovat jednotky naší aliance přes své území“, řekl Obama.

Prohlásil, že mezinárodní finanční krize vyzvedla potřebu a potenciál jednotné spolupráce mezi národy, a to nejenom v hospodářské oblasti: „Můžeme zahájit spolupráci v energetice, která se nebude opírat o tradiční zdroje, ale o nové zdroje energie, která zajistí růst a bude bránit klimatickým změnám. To všechno mohou Američané a Rusové podnikat spolu.“

Nové partnerství

Obama vybídl partnerskou nukleární velmoc, aby respektovala mezinárodní hranice, lidská práva a demokratické principy, a také aby se snažila omezovat korupci. „Lidé kdekoliv na světě by měli mít právo podnikat či získávat vzdělání, aniž by při tom museli uplácet,“ prohlásil. To není americká nebo ruská myšlenka – to je předpoklad pro to, aby země i jejich jednotliví občané uspěli v 21. století.

Barack Obama poté měl, podle toho, jak to popsal Bílý dům, „dobré setkání“ s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem.

V pondělí, po schůzce s ruským prezidentem Medveděvem, podepsal Obama osm samostatných smluv s Ruskem. Tyto smlouvy mají, jak řekl ve svém projevu, „podstatně zredukovat naše jaderné hlavice a nosiče jaderných systémů“. Mezi smlouvami byla také smlouva, která umožní vyjednat novou dohodu o kontrole zbraní, jež nahradí smlouvu START 1 z roku 1991, jejíž platnost vyprší v listopadu.

Nová smlouva by se mohla postarat o to, že tyto dvě země zredukují své jaderné hlavice o jednu třetinu, tedy na 1700, během sedmi let od podepsání smlouvy.

Zdroj: BBC

Překlad: Clair

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments