PirateLeaks zveřejnily dokumenty z magistrátu a ministerstva financí

Pirátská strana představila na tiskové konferenci v restauraci Corsaire další sérii neprávem utajovaných dokumentů. Ukazují vhled do praxe pražského magistrátu. Ten uděluje stamilionové zakázky předem domluveným firmám. 

 

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš připomněl, že server PirateLeaks vznikl pro zveřejňování utajovaných materiálů a představil dva úniky, které Pirátské straně poslali whistlebloweři anonymně. Díky interním seznamům z odboru informatiky magistrátu, který připravoval například OpenCard, získala Pirátská strana i další dokumenty a konkrétní smlouvy na podivně zadané zakázky.


Zakázka za více než půl miliardy korun má zavést novou verzi programu od firmy GORDIC na ekonomické procesy.  Aby mohl magistrát zadat zakázku za půl miliardy konkrétní firmě bez  výběrového řízení, nechal si udělat odborný posudek u právní kanceláře  Abott Legal. Odborné stanovisko Abbot Legal obsahuje stejné informace,  které uvádí GORDIC. Obsahuje doslovnou kopii specifikace, kterou dodal  GORDIC a která je přílohou smlouvy na dodávku. Ivan Bartoš vysvětlil, že pokud jsou výběrová řízení zadávána v jednacím řízení bez uveřejnění, jsou zadávána jediné vybrané firmě a nemůže být ani řeč o stanovení transparentních požadavků na dodávku.


Mluvčí projektu PirateLeaks Jakub Michálek k tomu řekl: „Nechceme obviňovat konkrétní společnosti. Ale pokud odbor informatiky zadá tři největší zakázky stejným způsobem, bez výběrového řízení, konkrétní firmě, něco patrně není v pořádku. Půl miliardy je rozpočet právnické fakulty a fakulty informatiky dohromady, nedovedu si vysvětlit, že tolik peněz získá firma pouze díky tomu, že kopíruje nějaký program.“ Michálek navíc upozornil, že k programu nemá magistrát zdrojové kódy a bude tedy v budoucnosti muset vždy spoléhat jen na firmu GORDIC. Jinak software s dalšími programy nepropojí.


To je také důvod, proč současná situace vznikla, protože magistrát si před lety zdrojové kódy nepořídil a tudíž teď software nemůže dobře provázat s ostatními produkty; magistrát vlastně ani pořádně neví, co ten software dělá. Další zakázky bez výběrového řízení se týkaly smluv na kamerový systém.


Server PireteLeaks dále zveřejnil seznam téměř 500 dlužníků České konsolidační agentury. Suma pohledávek činí zhruba 20 miliard korun. Převážnou většinu těchto dluhů v konečném důsledku zaplatili čeští daňoví poplatníci. Proto mají i právo vědět, koho to vlastně sanovali. Ministerstvo financí již dříve odmítlo tento seznam poskytnout, protože údajně podléhá bankovnímu tajemství.


Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátské strany, to komentoval slovy: „PirateLeaks dokumentují běžnou praxi devadesátých let, kdy společnosti s ručením omezením dostávaly milionové půjčky jako na běžícím pásu. Není divu, že má dnes podnikatelsko-politická nomenklatura tak špatnou pověst. To, co se děje ve vládnoucích kruzích dnes, je jen smutným vyústěním rozparcelování veřejných financí, které začalo divokou transformací.“

Převzato z Pirátských novin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments