Polární mešity




Jakkoli je v dnešním světě „přemešitováno“, neboť mešity se stavějí tu i onde, a diskuse neutuchaji, zvláště pokud jde o Cordoba House, která má stát na Dolním Manhattanu poblíž bývalých Dvojčat, nezapomínejme právě na ty exotické, vzniklé v dalekých krajích.

Prim vede sunnitská Nurd Kamelova mešita postavená pro 50 000 muslimů ze Střední Asie, které k norilskému niklu přivedl trest udělený ještě sovětskou společností. (Pobyt v gulagu). Po trestu většina lidí zůstala jako svobodní smluvní pracovníci, a Sidokov, jejich předák z kyrgyzské Oše, dal dohromady peníze sponzorů a v roce 1998 mešitu zprovoznil. Ač se nalézá za sídlištěm,je úchvatná svou archtekturou.Škoda jen, že od roku 2002 patří Norilsk opět mezi (pro cizince) uzavřená města.


Další mešitou je mešita v severonorském Tromso, kterou navštěvuje 1 000 věřících muslimů a muslimek, a je položena vlastně již v Arktidě, v jejímž okolí  běžné teploty dosahují rovněž -30 až -50 stupňů Celsia v zimě. Poslední, a snad stále se rodící mešitou je mešita v Inuviku, v Severozápadních kanadských provinciích, která má sloužit stovce věřících v tomto městě, čítajícím 3 500 duší. Muslimové do svého náboženského fondu získali 300 tisíc kanadských dolarů, za něž pořídili ve Winnipegu montovaný domek 30×60 m, a ještě jim zbylo na zaplacení trucku k Hay River a splavení po řece Mackenzie zhruba 1 850 km. Poslední loď letošní sezóny na ně čekala do pátku, a tak by bylo smůlou, kdyby – kvůli zamrzání řeky – museli plavení stavby odložit až do června 2011. Pokud vše dobře dopadne, 5. listopadu 2010 bude slavnostně uvedena do provozu (i jako škola – madrása pro malé muslimy). Nové podmínky znamenaly také nové úkoly pro imámy. V Inuviku je třicet dní tma a zhruba čtyřicet dní svítí slunce. Fatva duchovních musí stanovit časy modliteb pro oblasti nad 64 st. sev. šířky, protože polární léto letos trvalo po celý ramadán, a za dne o měsíci ramadánu nemohou muslimové jíst. I toto tedy duchovní upravovali. Záhy se dočkají i muslimové v Murmansku, naopak, není známo, že by s něčím takovým počítala Aljaška, jejíž nejznámější politička Sarah Palinová je zastánkyní tradičních hodnot a tváří hnutí Tea Party, jehož vlivný stoupenec označil islám a jeho představitele za "monkey god", opičího boha, aby se pak omluvil všem stoupencům indického boha Hanumana.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments