Radar monitor (43/2009)

Z domova

Z bláta do louže, aneb vyhodili ho dveřmi, vrátil se oknem a my jsme od něj koupili zajíce v pytli – tak by se dala charakterizovat návštěva amerického viceprezidenta Joe Bidena, jejíž výsledek – zařízený premiérem-regentem s pochybným mandátem Janem Fischerem – je jednoznačný: Česko se na protiraketové obraně chce podílet. Na takové detaily, jako že ne česko, ale část český elit, se nehledí, a R&R fans si ustříkli do textilu. USA a Česko budou jednat o raketách v listopadu (další ustříknutí do textilu), to je panečku rychlost! Budeme mít rakety míru, třikrát hurá!

 

Sice z křížkem po funuse a černou křídou do komína (ještě jedno ustříknutí), ale napsat jsem to musel: Ne mým jménem. A dlužno dodat, že ani jménem drtivé většiny občanů této republiky.

 

V očekávání špatného výsledku jednání vydala iniciativa NE základnám prohlášení Žádné rakety USA ani velitelství kosmických válek na území ČR!: Vláda premiéra Fischera nemá vůbec žádný mandát k jednání. (…) Místo superradaru v Brdech přijde zřejmě s ještě horší nabídkou. Jde o rozmístění nové generace nejmodernějších raket, které mohou být stejně útočné jako obranné, a o umístění regionálního velitelství takzvané protiraketové obrany Evropy, které by ve skutečnosti mělo být velitelstvím příštích kosmických válek.“ Vládě premiéra Fischera to ovšem byla srdečně jedno a „jednala“ (čti kývala) o sto šest. Odborně se tomu říká zastupitelská demokracie.

 

Joe Biden, zřejmě aby rozptýlil poslední pochybnosti o čistotě amerických úmyslů, slíbil: S Ruskem nepodepíšeme nic, co by vás ohrozilo. Jistě. To, co nás ohrožuje, totiž podepíšeme a USA. A to si ještě budeme moci gratulovat, pokud vůbec něco podepíšeme a nebude to jen „gentlemanská dohoda“.

 

Přituhuje, až praští – tak by se daly popsat zkušenosti, které se státní policií učinili protiradaroví aktivisté, kteří chtěli Joe Bidenovi říct: „Rakety tady nechceme!“ Policie se postarala, aby mlčeli. Pokud tedy o nich nebylo slyšet, až to vypadalo, že nikdo nemá námitek, tak to jde i na účet policie, která pomáhala propagandě a chránila amerického viceprezidenta před nežádoucími informace. Své zkušenosti s policejní šikanou shrnuje aktivista Václav Novotný v článku Policejní perzekuce pro viceprezidenta Bidena aneb Na Hrádeček jsme nedojeli: „Sraz byl dohodnut na 17. hodinu u areálu vysokých škol v Dejvicích. Tam už na ně čekaly dva policejní antony a houf policistů. Na některých mladých kolemjdoucích lidech bylo vidět překvapení, možná že začali přemýšlet, proč obsazují vysoké školy (…) Otázka policie Co tu děláte, my vás nenecháme přiblížit se ke koloně viceprezidenta, byla očekávaná a odpověď My to nemáme v úmyslu rovněž. (…) Policejní auto s rozsvícenými majáčky a nápisem STOP nás vyzvalo k zastavení. Přijela i Felicie tajné policie, a jak jsme se později dozvěděli, i auto kriminální policie. Všichni jsme museli z auta vystoupit a vypukla lustrace. Bylo jasné, že náš záměr s přibývajícím časem bere za své. (…) NO BASES. Čtyři metry vysoký nápis z 800 svíček na poli u Nebušic, dobře viditelný z nízko letícího stroje, takový byl záměr aktivistů. Strach ze svíček musí být asi hodně veliký.“

 

 

* * *

Předsedkyní TOP 09 na jihu Čech se stala Vlasta Parkanová. Další důkaz toho, že TOP 09 je silně proradarová, dnes již spíše proraketová. Poučení? Nesednou na lep, nenechat se obalamutit a nevolit TOP 09.

 

Na interaktivní mapce 4 fáze budování raketového štítu jsou nejzajímavější Patrioty někde uprostřed Evropy, zhruba v místech ČR (přesnější informace chybí), a X-band radar někde v oblasti Gruzie, či Ázerbajdžánu.

Ze světa

Polsko přijme nový americký systém protiraketové obrany: „Polský premiér Donald Tusk sdělil americkému viceprezidentu Joeu Bidenovi během jeho návštěvy ve Varšavě, že Polsko je připraveno podílet se na novém projektu. Polsko přijme malou americkou základnu vybavenou raketami krátkého doletu. Nahradí to daleko větší systém, který prosazoval bývalý americký prezident George W. Bush.“

 

 

US základny: Z Brd do Rumunska a Bulharska: „Když si Mirek Topolánek po oznámení o konci radaru v Čechách stěžoval, že Američané ztratili o východní Evropu zájem, neměl pravdu. Pentagon totiž nyní vynakládá více než 100 milionů dolarů na zbudování dvou vojenských základen v Bulharsku a Rumunsku.“

 

Ze zahraničních zdrojů

USA: společné cvičení s Izraelem pomůže se štítem v Evropě (U.S. sees Israel drill helping Europe missile shield): „Velké společné letecké cvičení USA a Izraele, které právě začalo, pomůže USA vylepšit raketovou obranu v Evropě. Admirál John Richardson: «V sérii cvičení pokračujeme v ovládnutí vědy a umění balistické raketové obrany. (…) Toto cvičení se nevztahuje pouze k nedávno oznámené raketové obraně v Evropě, ale zjištěné poznatky budou využity i k dalšímu rozvoji.»“ Všimněte si, že se zde o štítu v Evropě mluví jako o hotové věci.

 

Ficovy zmínky raketové obraně jsou hypotetické (Rasmussen: Fico’s Utterance on Anti-missile Shield Hypothetical): „Generální sekretář NATO A. Rasmussen řekl, že vyjádření slovenského premiéra Fica v tom smyslu, že odmítá, aby na Slovensku byly umístěny části protiraketové obrany, jsou pouhé spekulace (…) nikdo nepožádal Slovensko o umístění protiraketové obrany na jeho teritoriu.“

 

Baterie Patriot budou příští rok rozmístěny v Polsku (Patriot Missiles to be Fielded Next Year in Poland). Stane se tak na základě dohody ze srpna minulého roku, má jít o 10 stíhačů (interceptorů) dlouhého doletu.

 

Viceprezident USA J. Biden poděkoval Rumunsku za podporu štítu (US VP Biden Thanks Romania for Missile Shield Support): „J. Biden se setkal s rumunským prezidentem [Traianem Basescu, pozn. red.] a poděkoval mu za podporu nové koncepce protiraketového štítu.“ Tomu, že by nemuselo jít o jen o rétorickou podporu, nasvědčuje fakt, že USA plánují vybudovat v Rumunsku vojenskou základnu (Rumuni údajně nejsou proti, ale to Češi také ne, že?)

 

Země mimo NATO nebudou participovat na štítu (Non-NATO States Not Expected to Participate in U.S. Missile Shield).

Analýzy a komentáře

Hodlá Amerika napadnout do 3, 4 let Rusko? „Na pobřeží Černého moře se objeví americké základny – v Bulharsku a Rumunsku. Pro základnu v Rumunsku vyčlení Pentagon 50 milionů dolarů a pro základnu v Bulharsku 60 milionů. Vlády obou zemí počítají s tím, že americká vojenská přítomnost na jejich území bude dlouhodobého charakteru. (…) Rovněž bych rád upozornil na fakt, že americká vojenská akademie ve West Point nedávno zahájila nové intenzivní výukové programy ke studiu ruské kultury a jazyka. Podobně začala vyučovat iráckou kulturu a arabské jazyky tři roky před invazí do Iráku.“

 

Místo radaru: Americký Temelín a bojová letadla? „Přiveze Joe Biden (…) také návrh, aby se americká společnost Westinghouse podílela na dostavbě Temelína. Kromě toho má údajně také hovořit o možnosti nákupu amerických letounů F-15 nebo F-16 pro české letectvo. (…) případná česká účast na novém americkém protiraketovém systému by mohla být z hlediska mezinárodní bezpečnostní rovnováhy potenciálně nikoliv méně, ale ještě více destabilizující než původní projekt radaru v Brdech. Pokud tedy pod pláštíkem Bidenovy návštěvy nedochází k dalšímu kolu před veřejností utajených jednání o tomto tématu, můžeme absenci konkrétní nabídky umístění mobilních antiraket či stacionárních systémů nové PRO ve viceprezidentově programu považovat za pozitivní zprávu.“

 

Írán (prý) hledá nového vůdce: „(…) zatím nepodložená zvěst, že nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí 12.října upadl do kómatu (…) pokud je to všechno pravda, čekají Írán napínavé časy. Nejvyšší duchovní vůdce je totiž v islámské republice osoba důležitější než prezident a metoda jeho volby je záležitost tak neprůhledná a intrikánská, že volba papeže je proti ní naprostá selanka.“

 

Imperiální strategie nového světového řádu: Původ třetí světové války: „V souvislosti s totálním globálním ekonomickým kolapsem vyhlídky na velkou mezinárodní válku rostou..(…) Nyní, kdy se jak americké impérium, tak globální politická ekonomie rozpadá a kolabuje, se vyhlídky na násilný konec amerického imperiálního věku drasticky zvyšují.“

 

Extremismus ODS: „Politická strategie ODS se začíná vyhraňovat podobným způsobem jako strategie extremistického křídla Republikánské strany v USA (a samozřejmě mnoha jiných podobných stran v ostatních zemích). Co všechny tyto politické organizace spojuje, je barvitá populistická rétorika cizopasící na úzkostech, strachu a předsudcích části voličů obávajících se, většinou oprávněně, o svoji existenci a budoucnost.“ Fixace na radar je s tímto přístupem zcela konzistentní.

 

Transatlantismus na ódéesácký způsob: „Občanská demokratická strana se na plánech postavit radar v Brdech, které usilovně hájila proti Číňanům, Rusům, Němcům, opozici, většině vlastního národa a nakonec i proti americkému prezidentovi, snažila profilovat coby síla, která odhodlaně hájí příslušnost České republiky k atlantické civilizaci. Je tedy velice zvláštní nyní sledovat, jak se tato strana v kýženém euroatlantickém prostoru ocitá ve stále větší izolaci, když jí z privilegovaných vztahů přes Velkou louži nezůstalo téměř nic, zatímco v Evropě samé jediný slušný spojenec, britská Konzervativní strana, čelí rostoucímu tlaku Američanů, aby změnil euroskeptický kurs a zpřetrhal vazby s východoevropskými radikálními pravičáky. USA se zjevně rozhodly, že je pro ně zajímavější Británie jako součást EU než coby izolovaná ostrovní země pěstující především nadstandartní kontakty s někdejší zaoceánskou kolonií.“

 

Mám strach o naši civilizaci: „Strach z Ruska vyrůstá dílem z jednostranně zobecněné generační zkušenosti, dílem z vize věčné imperiální ambice Ruska. To vše pak je propojováno s představou, že Rusko stále sleduje linii bolševické zahraniční politiky. (…) Nejde pouze o fakt, že světovládné ambice Ruska nelze zachytit v žádném oficiálním dokumentu. Rusko bude mít ještě řadu let starosti samo se sebou – s demografickým propadem, modernizací ekonomiky a sociální struktury, hodnotovou krizí společnosti. O stavu armády nemluvě. (…) Představa o tom, že Rusko má utkvělé nutkání ovládnout Česko, je právě tak častá jako směšná. Hodnota našeho území je z geopolitického hlediska velmi malá. Na několik měsíců vzrostla, protože zde měla být rozmístěna část systému strategické obrany USA – kterou lze ovšem umístit i jinde a jinak. (…) Pokles specifické váhy Západu včetně Ruska je tak prudký, že prostý pud sebezáchovy by nás měl odnaučit pěstovat nenávist a házet bomby. Měl by nás vést k jednání i s Íránem. Na dlouhé cestě budoucností budeme mnohem úspěšnější, když pochopíme, že kooperace je nadějnější způsob zajištění našich zájmů než hysterické vize věčných a nepřekonatelných konfliktů.

 

Evropská obrana a Lisabon (o evropské obraně a Lisabonu je také řeč, mne však zaujala především následující pasáž): „Jsem toho názoru, že Rusko je pro Spojené státy důležité i z dalšího důvodu, kterým je vyvažování strategické rovnováhy v Eurasii, kde vedle Ruska stále ekonomicky i vojensky sílí Čína. Na vojenské přehlídce v Pekingu k 60. výročí vzniku lidové republiky názorně předvedla, jak Říši středu vzrostlo sebevědomí.“

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments