Válka s Íránem? Američtí Neo-Cons zamýšlejí opakovat švindl podle Chalábího

V roce 1991 zřídili iráčtí exulanti Iraq National Congress (INC – Irácký národní kongres) za peníze CIA. Pod vedením Ahmada Chalábího a se záplavou desítek miliónů USD, poskytnutých americkou vládou, se INC spojil s washingtonskými neokonzervativci a nepřetržitě bubnoval na válečné bubny, když se prezentoval jako lidová a demokratická alternativa vůči Saddámu Husajnovi a dodával vylhané informace žádostivým médiím i Bushově vládě. Ve finále INC uspěl a zatáhl USA do katastrofické války, která stála životy Iráčanů i Američanů a způsobila nevyčíslitelné škody americké prestiži a moci.


Zdá se, že se historie bude opakovat.


Ta část naší politické scény, která se chvěje rozkoší, když slyší o možnosti vojenského útoku na Irán, našla své INC ve formě organizace Mujahedin-e-Khalq  (známé jako MEK nebo MKO), což je radikální islamistická teroristická skupina s kořeny v Íránu, kterou americké ministerstvo zahraničí dalo na seznam teroristických organizací již v r. 1997.


John Bolton, bývalý velvyslanec v OSN za presidenta Bushe, vystoupil 24. června před kongresovým výborem pro zahraniční záležitosti a potvrdil své výzvy k vojenské akci proti Iránu a otevřeně vyjádřil svou podporu pro MEK. O něco později bývalý Bushův generální prokurátor Michael Mukasey vystoupil před podvýborem pro opomenutí a přezkumy a vyzval USA, aby MEK vyřadila ze seznamu teroristů. Mukasey byl dokonce vyfotografován, jak před svým vystoupením konzultuje s vedením Národní rady iránského odporu, což je politické křídlo MEK, rovněž označované za teroristickou organizaci. 


Bolton a Mukasey nejsou sami ve své otevřeně veřejné podpoře zmíněné teroristické skupiny. Byli v tom podpořeni řadou bývalých vedoucích úředníků Bushovy administrativy, jinými jestřáby a obhájci bezohledné války proti teroru, jako jsou Rudy Giuliani, bývalý ředitel CIA James Woolsey nebo bývalý šéf ministerstva pro vnitřní bezpečnost Tom Ridge, stejně jako řadou republikánských i demokratických zákonodárců.


Proč berou někteří výslovní advokáti války proti teroru pod svá křídla islamistickou teroristickou skupinu a lobbují u Ministerstva zahraničí a v Kongresu, aby tato skupina byla vyjmuta ze seznamu teroristických organizací?  Prostě řečeno, vycházejí ze zásady, že nepřítel našeho nepřítele je náš přítel. Maryam Rajáví, vůdce MEK, který se samozvaně vyhlásil za presidenta Iránu, je jejich novým Chalábím.


MEK je islamistická radikální organizace, která byla vytvořena v šedesátých letech minulého století jako městská guerilla proti íránskému šáhovi. V sedmdesátých letech se zaměřila na vraždy amerického vojenského personálu a amerických civilistů, pobývajících v Iránu.  Hrála významnou roli při svržení šáha v r. 1979, ovšem postupně se nepohodla s Chomejního režimem a přesídlila do Iráku. Pod patronací S. Husajna se přeorganizovala a bojovala po jeho boku v irácko-iránské válce. Jak zdokumentovala CIA, MEK byl později využit tísněným Husajnem, aby potlačil kurdskou rebelii, která započala po porážce Iráku ve Válce zálivu. Po svržení Husajna, usilovala irácká vláda o vypuzení této nechtěné skupiny z Iráku.


V průběhu posledních dvou dekád, dobře finančně zajištěný MEK rozvinul vlivnou propagandu, která usilovala o to, aby skupina byla nahlížena jako mocná vojenská síla a jako skutečná demokratická reprezentace iránského lidu. Tyto nároky nemají prokazatelně žádný základ. Holou realitou je, že MEK není ani silný ani demokratický reprezentant, ale je to  jen dobře finančně zajištěný mýtus s vůdci, skrytými ve stínu. Iránci je MEK nenáviděn, protože ve válce stranil Husajnovi. Tato fakta jsou dobře zdokumentována, jak lze vyčíst z nedávno zveřejněného reportu FBI, který dokladuje pokračující teroristické aktivity MEK.


Přes to, co o sobě MEK tvrdí, nehrál žádnou roli v lidových bouřích v červnu 2009. Vůdci Zeleného hnutí, skutečného demokratického iránského hnutí, nechtějí mít s MEK nic společného. Naopak, nároky MEK na svou důležitou roli pomohly islamistickému režimu, aby dal celému Zelenému hnutí nálepku zrádců.


Tlak na vyjmutí MEK ze seznamu teroristických organizaci, který vydává  Ministerstvo zahraničí,  je cynický pokus Neo-Conů, který může mít jen negativní důsledky jak v USA tak v Íránu. Umožnil by islamistické radikální organizaci volně vystupovat v USA a snad dokonce za peníze amerických daňových poplatníků, díky bezelstnému Kongresu. Propagátoři vláky proti Iránu prostě potřebují jiný INC a jiného Chalábího, aby vyprovokovali a zahájili válečný konflikt s Íránem. Tato země už nepotřebuje další válku a nepotřebujeme udělat znovu stejnou chybu.


Místo aby byl MEK legitimizován, vyzýváme orgány odpovědné za dodržování zákonů, aby prošetřily ilegální aktivity této skupiny, jejich financování a jejich podporovatele. Především ještě stále jsou na americkém seznamu teroristických skupin.  Takže se musíme ptát: Proč je jim dovoleno lobovat u našich zákonodárců v Senátu a v Kongresu? FBI by měla zacházet s MEK stejně jak s jinými teroristickými skupinami a měla by chránit americký lid před teroristy, kteří jsou mezi námi – a před dalším pokusem zavést naši zemi do další katastrofické války.

 

Přeložil Zdeněk Procházka

 

Převzato  z Truthout


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments