Zbigniew Brzezinski: Většina Američanů jsou ignoranti





Prosinec 08, 2010

Bývalý americký vládní poradce pro bezpečnost Zbigniew Brzezinski říká, že americká diplomacie bude pokračovat jako dříve bez ohledu na únik diplomatických depeší na Wikileaks. Hovořil se Spiegelem o tom, jak by měl americký president Obama reagovat a jak americká pravice vidí svět.

SPIEGEL: Bude americká zahraniční politika ještě někdy stejná po tomto trapném úniku amerických diplomatických depeší?

Brzezinski: Ale ano. Za starých dobrých času Habsburského impéria se ve Vídni ve chvílích, kdy se něco pomotalo a měl se k tomu dát komentář, říkalo: „je to katastrofické, ale nikoli vážné.“ A tak to je i nyní.

SPIEGEL: Ale americká vláda vypadá jako poněkud poplašená.

Brzezinski: Většina depeší dokazuje shodu s tím, co Spojené státy hlásaly veřejně. Mohou tam být určité trapnosti, ale v principu vše půjde dál jako dosud. Naše depeše se příliš neliší od depeší, které zasílají velvyslanci Německa, Ruska, Číny nebo Francie.

SPIEGEL: Ale tyto národy jsou hluboce uraženy těmito indiskrecemi. Mohli by Američané odvolat své velvyslance, aby věc uhladili?

Brzezinski: Myslím, že ne, pokud by v depeších nebylo něco, co by velvyslanec řekl o hlavních státnících země, do které byl přidělen a co by vylučovalo jakýkoliv další osobní vztah mezi velvyslancem a takovým státníkem. 

SPIEGEL: Americký velvyslanec v Berlíně, Philip Murphy, napsal velice nelichotivou zprávu o německém ministru zahraničí Guido Westerwellovi. Nazval ho „arogantním“ a „oportunistickým“ a uzavřel: „Není to Genscher.

Brzezinski: To může být skutečně trochu obtížné, ale velvyslanec jedná, s ohledem na německé uspořádání, pravděpodobně mnohem významněji s kancléřkou než s ministrem zahraničí.

SPIEGEL: Takže se to vše vrátí k obvyklému stavu? Opravdu?

Brzezinski: Jsou tu trochu tajemné aspekty v celé této věci. Vidím poněkud podivný stupeň důrazu v některých věcech.

SPIEGEL: Na příklad?

Brzezinski: Podívejte se na důraz, jaký byl kladen v počáteční vlně odezev na diskreditaci některých proamerických arabských vlád zdůrazněním jejich požadavků na vojenský zásah proti Iránu. To by mohlo být v těchto arabských zemích nepříjemné. Rovněž je zajímavé, že je takový důraz kladen na úniky, o kterých se dá předpokládat, že poškodí americko-turecké vztahy. 

SPIEGEL: V každém případě je celkový obraz takový, že jde o poněkud dezorientovanou světovou velmoc. Nyní musí USA spoléhat na velmi nespolehlivé partnery v důležitých regiónech světa. Nevíme skoro nic o nebezpečných nepřátelích jako je Severní Korea. A Amerika je extrémně ostražitá, co se týče Číny.

Brzezinski: A to je nějaká novinka? Amerika se ve své celé historii spoléhala na nespolehlivé partnery. A je jasné, že Čína je historicky sebejistá, kdežto my cítíme, že síla historie je proti nám.

SPIEGEL: Představitelé USA říkají, že úniky mohou ohrozit úsilí o zlepšení vztahů s Ruskem. Je to vážné?

Brzezinski: V této chvíli z mého hlediska ne, pokud ovšem někdo neodhalí něco, co bych mohl za takové považovat.

SPIEGEL: Gruzínský velvyslanec obvinil ruského premiéra Putina z korupce. Některé depeše popisují Rusko jako mafiánský stát.

Brzezinski: Každý ví, že jsou tu nařčení, že je extrémně bohatý.  No a je tu otázka, jak zbohatnete ve veřejných službách a samozřejmě na to je známá odpověď.

SPIEGEL: Také je Putin v depeších charakterizován jako alfa-samec, kdežto president Medvěděv je viděn jako slaboch. Souhlasil byste?

Brzezinski: Jsou určité důvody pro sdílení tohoto názoru. Především Medvěděv byl osobně vybrán Putinem. Ale je rovněž skutečnost, že Medvěděv se nyní stává mnohem významnějším hráčem. Měl jsem před čtyřmi týdny možnost se zúčastnit setkání s ním v Moskvě a udělal na mne dojem velmi sebevědomé osoby s vlastními názory na zahraniční politiku. Do roka budeme vědět, jestli má Medvěděv nyní zcela nezávislou podporu.

SPIEGEL: Depeše ukazují, že evropští vůdci naléhají na přístup do Washingtonu a jak je USA chladnokrevně staví vzájemně proti sobě.

Brzezinski: Vztahy mezi lidmi jsou ovlivněny příslušnou hierarchií, kdo je na vrcholu a kdo méně. Každý, kdo je obeznámen s královskými dvory to ví. A americká charakteristika Nicolase Sarkozyho, Angely Merkelové nebo Silvio Berlusconiho v podstatě odpovídají tisícům karikatur, které se o nich objevují. 

SPIEGEL: Jako poradce pro národní bezpečnost u presidenta Jimmy Cartera jste se snažil připravit Američany na vícepolární svět se silnější Čínou a slabšími Spojenými státy. Američanům se tato myšlenka nelíbila a Cartera vyprovodili po jednom roce z úřadu.

Brzezinski: Tento koncept je nyní realitou, když se podíváte na vzestup zemí jako je Čína nebo Indie.

SPIEGEL: A pokles USA. Jsou si Američané vědomi tohoto trendu nebo nyní očekává Carterův osud presidenta Baraka Obamu, kdyby otevřeně nastolil stejný problém?

Brzezinski: Mám velké obavy, že většina Američanů se blíží naprosté ignoranci, co se týče světa. Jsou to ignoranti. Je to nezdravý stav v zemi, kde má být zahraniční politika potvrzena lidmi, má-li být realizována. A je to velmi obtížné pro jakéhokoliv presidenta, aby prováděl inteligentní politiku, která by byla odpovědná vůči světu.

SPIEGEL: Ovšem americká pravice je stále přesvědčena o americké výjimečnosti.

Brzezinski: Je to reakce na neschopnost lidí chápat globální složitosti nebo důležité problémy jako je americká závislost na energetických zdrojích. Proto hledají jednoduchá řešení své pohody.  A lidé, kteří jsou nyní voleni, aby za ně mluvili, jiným slovem hlasatelé jejich starostí, jsou ve většině případů neuvěřitelně nevědomí.

SPIEGEL: Pokud byste byl stále poradcem pro bezpečnost, jak byste presidentu Obamovi poradil jak reagovat na  WikiLeaks?

Brzezinski: Aby relaxoval a pokračoval, jakoby se nic nedělo. Jeho základní instinkty na hlavní problémy jsou v podstatě správné a v souladu s historií.

SPIEGEL: Jenom jeho instinkty? Ne jeho politika?

Brzezinski: Vidím nedostatek ve strategické realizaci. Podívejte se na slepou uličku na Středním Východě. Přešlapování nad Iránem je obdobná věc a pak je tu absence sdílení strategické perspektivy s Evropou a Ruskem. Aby se toto řešilo, vyžadovalo by to mnohem větší úsilí k nápravě a také to, aby byl energičtější a více připravený protlačit svůj názor na svět hned po svém převzetí úřadu.


Publikováno v německém časopise Spiegel 8. prosince 2010


Převzato z Information Clearing House


Překlad: onlooker


 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments