Zpráva: Tribunál OSN dává do souvislosti íránského nejvyššího vůdce s Harírího vraždou

http://gucms-ui.georgetown.edu/historicWWW/images/main/hariri_story.jpgTribunál OSN obviní íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího z toho, že v roce 2005 nařídil atentát na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Oznámil to v sobotu americký zpravodajský portál Newsmax s tím, že úder sám byl plánován a vykonán íránskými Revolučními gardami ve spolupráci s Hizballáhem. 

Tato zpráva přichází právě ve dnech probíhající libanonské politické krize, při níž začátkem tohoto týdne ministři spojení s Hizballáhem a jejich spojenci odstoupili z vlády národní jednoty Saada Harírího s odkazem na to, že Harírí spolupracoval s OSN na vyšetřování zabití svého otce.

Sobotní zprávy Newsmax rovněž citovaly libanonský zpravodajský web Naharnet, který uvádí, že zdroj blízký těm, kteří v OSN vyšetřují zabití Harírího, prohlásil, že příkaz zavraždit bývalého libanonského premiéra vydal Chameneí. Rozkaz pak byl údajně Kásimem Sulejmáním, velitelem Quds, speciálních jednotek íránských Revolučních gard, doručen vojenskému vůdci Hizballáhu Imadu Mughnijehovi. Mughnijeh a jeho švagr Mustafa Badr al-Dine pak po obdržení rozkazu dali údajně dohromady tým atentátníků. Mughnijeh sám byl zabit 12. února 2008 v Damašku bombou, nastraženou v jeho autě. Hizballáh pak z atentátu obvinil Izrael, ten však popřel jakoukoliv účast na něm.

Zdroje blízké vyšetřování, které informovaly konzervativní zpravodajské internetové stránky Newsmax, poznamenaly, že „Íránci považovali Harírího za agenta Saúdské Arábie a cítili, že jeho zabití by mohlo otevřít cestu Hizballáhu, aby ovládl Libanon.“ Zpráva také tvrdí, že do operace byli také zapojeni syrský prezident Bašír Assad a jeho švagr, šéf syrské tajné služby Asíf Šawkat.

Libanonský ministr práce Butrus Harb v sobotu řekl, že tribunál OSN pro vyšetřování Harírího vraždy předloží návrh obžaloby v pondělí. Harbovo oznámení přišlo poté, co se setkal s libanonským prezidentem Michelem Sulejmanem. Už předtím, v sobotu, libanonský deník Al Nahar sdělil, že návrh bude předložen v průběhu toho dne. Návrh obžaloby by měl být předložen k přezkoumání soudci Danielu Fransenovi, který pak bude mít asi šest týdnů na to, aby se rozhodl, zda ho postoupí k soudnímu projednávání.

Zpráva o údajném zapojení Íránu při plánování a provedení atentátu na Harírího přichází, jak se mnozí obávají, v už tak nestabilním období v libanonské politice, že obvinění proti představitelům Hizballáhu by mohlo podnítit nové násilí mezi politickými frakcemi, anebo dokonce regulérní občanskou válku. Hizballáh, který je podporován Sýrií a Íránem, a udržuje arzenál, jenž vysoce převyšuje výzbroj libanonské armády, odsuzuje Nizozemskem založený tribunál jako spiknutí Spojených států a Izraele. Tlačil na Harírího, aby odmítl jakékoliv jeho nálezy ještě před tím, než je vydá, ale Harírí přerušení spolupráce s tímto tribunálem odmítl.

Nyní se propast mezi oběma stranami prohlubuje tím, že Hizballáh obviňuje Harírího blok z poklonkování Západu. Ministři Hizballáhu  načasovali svou demisi tak, aby se shodovala s Harírího setkáním s prezidentem Barackem Obamou ve Washingtonu, čímž způsobili, že se Harírí s americkým prezidentem setkal jako prozatimní ministerský předseda.  

Libanon trpěl během zničující občanské války v letech 1975 až 1990, v průběhu izraelské invaze v roce1982, jež vyhnala palestinské bojovníky z jihu Libanonu, během války v roce 2006 mezi Izraelem a Hizballáhem i v důsledku smrtících sektářských bojů mezi sunnity a šíity v roce 2008. Náznaky některých z těchto obav mohou být spojeny s minulým čtvrtkem, kdy neznámí pachatelé házejíli granáty na sídlo ústředí Svobodného vlasteneckého hnutí, spojence Hizballáhu, který sídlící severně od Bejrútu. Při útocích nebyl podle dostupných zpráv nikdo zraněn.

Když už mluvíme o potřebě znovu získat kontrolu nad potenciálně nestálou libanonskou politickou scénou, šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh minulý čtvrtek řekl, že si je jistý, že mezi šiíty a sunnity neexistuje žádný občanský konflikt. Jak sdělil Channel 10, který při tom citoval zpravodajskou síť Al-Džazíra, Nasralláh, který údajně v posledních dnech pořádal setkání s dalšími představiteli Hizballáhu k diskusi o politické situaci v Libanonu, obvinil ze současné politické krize Harírího, a naléhal na něj, aby setrval na své zámořské cestě a nevracel se do Libanonu.

Převzato z Haaretz

Překlad: Aram

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments