„Co Vy na to, Holmesi?!“

Téměř po roce od incidentu ve Středozemním moři nemohou američtí experti uvěřit tomu, že ruské ponorky „uštvaly“ Brity a nedovolily jim udeřit raketami na Sýrii. „Co Vy na to, Holmesi?!“ – „Jak prosté, milý Watsone!“ – ironizují rozpaky Američanů uživatelé sociální sítě.

Jak to, že dvě ruské ponorky, nikoli nejmodernější modifikace, uštvaly „pokročilou“ ponorku britskou, a nedovolily jí podpořit americký raketový úder na Sýrii. Experti časopisu „The National Interest“ rozhazují rukama a říkají, že něco takového prostě není možné.

To, že ponorka Britského královského námořnictva (Royal Navy) nedokázala splnit rozkaz k raketovému úderu na syrské území, vešlo ve známost v dubnu 2018. „The Times“ s odvoláním na ministerstvo obrany Britského království oznámily, že ponorka „HMS Astute“ měla vypálit rakety s plochou dráhou letu z východní čísti Středozemního moře, nicméně se jí postavily dvě ruské ponorky třídy „Varšavjanka“ nebo „Paltus“.

Hra na kočku a myš probíhala několik dní, aby nakonec ruské ponorky zahnaly britskou ponorku do pasti, takže se nedostala na pozici pro střelbu. Ve zprávách se zmiňovalo, že pro Londýn byla překvapením akustická „neviditelnost“ ruských ponorek.

Jistěže, naši chlapci dokázali takový úkol splnit jak z hlediska bojové efektivnosti, tak i z hlediska zpracování cvičného úkolu. Mistrovství našich námořníků spočívá v tom, aby sami sebe nevystavovali a současně zamezili námořníkům NATO v uskutečnění úderu. Kromě toho Angličané byli velice opatrní, protože vědí, že ruští námořníci jsou zkušení, odvážní a v jisté míře neohrožení mládenci. To už bylo dokázáno dávno“, poznamenal tehdy ve svém komentáři vojenský expert, kapitán první třídy v záloze V. Dandykin.

V britském tisku se zmiňovali, že Američané – ve snaze pomoci svým spojencům – poslali do vzduchu hlídkové letadlo amerického námořnictva P-8. „Britská ponorka byla chráněna ze vzduchu“, píší The Times. Ale odpálit „Tomahawky“ stejně nedokázala.

The National Interest souhlasí s tím, že ruská strana o útoku věděla několik dní dopředu, a dokázala vypravit ponorky na zadržení „Astute“. A přiznává, že dieselové ponorky třídy „Varšavjanka“ mají přednosti v pobřežních vodách a jsou podstatně méně hlučné, než ponorka britská.“ Nicméně samotný fakt, že ruské ponorky obehrály britskou ponorku, je pro americké experty neuvěřitelný.

Varšavjanka“ je velmi povedeným projektem, nicméně jde o projekt studené války, poprvé spuštěný na hladinu v roce 1980, poznamenává se v článku.

Bývalý americký příslušník ponorkového loďstva Brian Clarc nemůže uvěřit tomu, že ruské ponorky dokázaly vypátrat „Astute“. „Varšavjanky nejsou pro to určeny a mají zastaralý hydroakustický systém. Jsou určeny především k útokům na hladinová plavidla. A jak mohou dieselové ponorky operovat souběžně s atomovou ponorkou déle než 2-3 hodiny bez dobití svých baterií?“ podivil se.

„Možná měli prostě kliku, když narazily na Astute. Ale stejně by Rusové nedokázali sledovat Brity dlouhou dobu,“ trvá důstojník na svém.

Britští experti nesdílejí názor spojenců ohledně předpokládané „zaostalosti“ ruského ponorkového loďstva. „Jde o to, že odstup v technologiích bezhlučnosti mezi západními a ruskými ponorkami dnes není vůbec takový, jaký byl v dobách studené války. A dnešní dieselelektrické ponorky disponují nespornou předností s hlediska hlučnosti ve srovnání s jadernými,“ říká námořní expert Britského mezinárodního ústavu strategických výzkumů Nick Childes.

Navíc potvrdil, že ponorka, která nedokázala splnit bojový úkol, je jednou z nejsilnějších v britském námořnictvu. Nechtěl ale přiznat efektivnost taktiky ruských námořníků a doporučil vzít na vědomí, že Londýn sám, z nějakých důvodů, odmítl podpořit USA a vypouštět svoje „Tomahawky“.

Je třeba zaznamenat, že Britské královské námořnictvo od dubna 2018 nevypálilo směrem k Sýrii ani jedinou raketu. V lednu 2019 požádala syrská vláda Londýn, aby zahájil stažení okupačních vojsk z území republiky. Britské zamini odpovědělo odmítavě, s odvoláním na nezbytnost úplného vítězství nad světovým, terorismem.

Záminkou pro loňský dubnový raketový útok, kterého se zúčastnily USA, Francie a Británie, byla na syrském území údajně objevená výroba chemických zbraní. Britská premiérka Therese May ujišťovala, že o vině Damašku není pochyb. Nicméně experti Organizace pro zákaz chemických zbraní fakt existence chemických zbraní u syrských vojsk potvrdit nedokázali.

V USA si už rok lámou hlavu, jak dvě ruské ponorky obehrály britskou u břehů Sýrie.

Zdroj: Riafan.ru

Co vy na to, Holmesi?!

Jak prosté, milý Watsone!

Překlad (zkrácená verze): st.hroch 190206

Přejít do diskuze k článku 8 komentářů