Diskuze k článku


 • cnemo • 7. ledna 2015

  Už je mi jasné, jak vzniklo rčení: Pije jako Duha:) Tohle přece nešlo napsat za střízliva:)

  Pro upřesnění pár poznámek:
  – v roce 2013 vytěžilo De rekordní množství uhlí v celých svých dějinách
  – Německo má druhou nejdražší elektřinu v Evropě, předstiženo je pouze Dánskem, které má „obrovské množství levné zelené energie“ (tento žertovný článek k nalezení též na tomto serveru)
  – podpora bioplynovek je na úrovni poplašné zprávy. I u nás je jich tolik, že se „palivo“ bijí (většinou jde už jen o zplynování potravin) a ještě zábavnější je likvidace vyhnilých kalů:) O škodlivosti biopaliv ví už EU minimálně od roku 2010
  – a jak to vypadá celkově líčí poněkud méně optimisticky třeba tento článek http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/nemecko-smeruje-k-zavislosti-na-dovozu-elektriny-varuje-ministr-1138579
  – budeme-li naštvaní De, můžeme je celkem rychle a jednoduše položit jako celek. Stačí ve vhodnou chvíli přecvaknout dráty na našich hranicích a je vymalováno:)
  – takto vypadá s cenou proudu, když vyhrají „zelení“ http://www.svetprumyslu.cz/ceny-elektriny-v-nemecku-po-uspechu-zelenych-prudce-vzrostly/

  Velmi se těším na odpojování německých jaderek. Zvažuji podíl v nějaké firmě na dieselagregáty a pomalu již v Německu budovat prodejní síť. Kdybych najisto věděl, že se tam do politiky alespoň do roku 20 nedostane nikdo s mozkem… :)

 • cnemo • 7. ledna 2015

  Ještě možná dodatek, pro vyjasnění situace, jak to v energetice chodí http://technet.idnes.cz/jak-se-pocita-cena-elektriny-d12-/tec_technika.aspx?c=A140204_234241_tec_technika_mla

 • Béda • 8. ledna 2015

  Zdroje jsou, ne že ne!

  Nevím kam to pověsit: „Britská vláda zavádí „google tax“, daň ze zisku multinacionálních firem

  Britský ministr financí George Osborne zavádí od příštího finančního roku, tj. od 4. dubna 2015, pětadvacetiprocentní daň na zisky, které si americké multinacionální společnosti, jako jsou Amazon, Google, Apple a Starbucks repatriují do USA. Bude to daň výslovně zaměřená na zisky, které vznikají těmto firmám v Británii, ale „uměle jsou odčerpávány“ do zahraničí. Osborne také zavádí finanční trest pro mezinárodní banky za ztráty, které zaznamenaly během nedávné finanční krize.

  Agresivní vymáhání „Daně od Google“ má britské vládě přinést během příštích pěti let 1 miliardu liber (35 miliard Kč) ročně a zásah ministerstva financí proti bankám za totéž období další 4 miliardy liber. Bankám bude totiž znemožněno, aby si ztráty, které zaznamenaly během finanční krize, odepsaly od daní.

  Labouristická poslankyně Margaret Hodge a aktivistka požadují zdaňování zahraničních korporací rozhodnutí britského ministra financí přivítala, avšak experti poukázali na to, že odhadovaných 300 milionů liber ročně je pouhým zlomkem skutečných zisků, které multinacionální společnosti vydělávají v Británii.

  http://www.blisty.cz/art/75697.html

 • Aleš • 8. ledna 2015

  Nejde jen o Sobotku a Babiše a změny zákonů, obrovský kus práce bude i na radách a dotčených komisích obcí, krajské úřady a o změnu uvnitř Čezu. Na Babišovi bude odkup akcií, aby se Čez mohl změnit na státní podnik.
  Děkuji om, že se účastní potřebné osvěty, protitlak finančních skupin způsobuje
  lidem pěkný lunapark v hlavě.

 • kchodl • 8. ledna 2015

  Přesně tak cnemo.
  Duhový, který tohle píše, musí být asi na nějakém jiném materiálu než chlastu – to jinak není možné. Všechno, co je v článku, je lež – opravdu od začátku do konce.

  Němci zlikvidovali svou energetiku zeleným šílením, mají největší růst spalování uhlí v EU (po Dánsku), dokonce pálí už i to nejhorší hnědé uhlí, zrušili limity na těžbu a zrovna teď se dohadují o rušení vesnic a vydolování – jako za komoušů v severních Čechách. Exhalace neuvěřitelně stouply. Pro stabilní chod jim chybí asi 3000 km VVN vedení sever-jih, který „nahrazují“ přelivem přes soustavy Polska a ČR – kde od příštího roku budou již funkční odpojovací fázové transformátory, který tomuto ohrožování stability naší soustavy zabrání – a pak dojde na ty cnemovy dieselagregáty, protože celá jejich elektrizační soustava lehne. Už teď porušují zásadní pravidlo N+1 téměř všude (tj. do každé trafostanice musí vést minimálně jedna další záložní linka pro případ výpadku, nezatížená – kvůli přelivu výkonu už používají všechna vedení, nemají žádné zálohy). Pohybují se pořád v kritickém režimu.

  Všechno se promítá do cen, kdyby nebylo dotací pro průmyslové podniky, výroba by tam již dávno krachla. Platí to z daní a část nesou i domácnosti – mají druhou nejdražší elektřinu pro spotřebitele v EU (po tom „zeleném“ Dánsku).

  Fakt, ten „duhista“ píše snad přímo z blázince, jinak si to nedovedu vysvětlit. I propaganda musí mít přece alespoň nějaké procento pravdy – tohle je vylhané od A do Z.

 • bbb • 8. ledna 2015

  Je otázkou, co je větším plýtváním?
  1) Zda postavení JE Zwettendorf, která ale nebyla spuštěna. Mnoho oceli, betonu, mědi, atd. v JE zbytečně vzato k ničemu.
  2) Zda předražená elektřina z obnovitelných zdrojů. Když obdržené peníze majitelé dají tak či jinak zpět do oběhu. Ano, zbohatnou.

 • Velekněz Ratata • 8. ledna 2015

  Jako obvykle hlavní problém není technický, ale sociálně-ekonomický. Technicky a ekonomicky jádro zatím rozumnou alternativu nemá, a to říkám jako blbý právník co už se s fyzikou zná jen ze znaleckých posudků.
  Odpor vůči jádru je sice zčásti iracionální, ale i v tomto rozsahu je to převážně „sublimovaný“ odpor vůči „atomovému státu“ (přítomní „fyzici“ nechť sublimují amok z psychoanalytického termínu, je to naposled). Atomový stát je sice také pofiderní abstrakce, ale dají se obšírně θω8δ2τ konkrétní atrιbuty „atomového státu“ (pro stručnost: viz Jungk). Samozřejmě příslušné arogantní chování moci, elit, vládnoucí třídy NENÍ exkluzívně vyhrazeno pro věci související s J energetikou a ani NENÍ nějak speciálně podmíněno organizačními, řídícími, korporátními atd, zvláštnostmi JE: to jsou ωελκ0, složité, náročné provozy jako jiné. V tomto ohledu právě mylsím dost přestřeloval i R.Jungk.

  „zelení“ vždycky řeknou a mají pravdu, že technologický průser v JE, navíc ruku v ruce se zatloukáním a arogancí !atomově státní“ elity, vždycky bude o něčem jiném než analogický průšvih na obnov. zdroji. Ano, pokud berete i nejaderné: Bhópál atd.

  Úplně přesně jako „atomový stát“ se ale často chová i „stát provozující“ solár nebo biomasu.

  Zůstává drobný problémek, jak vltasně pokloubit JE (a provozování obdboně náročných technologií) s demokracií/socialismem. Zde to totiž, zlobte se na mě nebo ne, tak úplně a hlavně dlouhodobě nefungovalo nikde a nikdy. Na druhé straně kdo nic nezkouší, nic nezkazí.

  Existující, odzkoušené, fungující participativní, družstevní sociálně-organizační formy “ s lidskou tváří“ se na řízení JE jaksi nehodí. Tomu uvěřím, až Mondragon začne provozovat první jadernou elektrárnu (ale jako vždy : proč ne ?? Třeba to ještě zkusí na stará kolena Čuba:-)

 • cnemo • 8. ledna 2015

  Představa, že před korporátně ovládaným státem zalezeme do nějaké komunity je mírně řečeno naivní. Oni dosáhnou všude, žádný delokalizovaný zdroj vám nepomůže. Svého času soudili v UK lidi za to, že s dieselem jezdili na použitý fritovací olej a neodvedli daň. Mohou vymyslet cokoli.

 • kchodl • 8. ledna 2015

  cnemo napsal

  Představa, že před korporátně ovládaným státem zalezeme do nějaké komunity je mírně řečeno naivní. Oni dosáhnou všude, žádný delokalizovaný zdroj vám nepomůže. Svého času soudili v UK lidi za to, že s dieselem jezdili na použitý fritovací olej a neodvedli daň. Mohou vymyslet cokoli.

  U nás se zase snaží už pár let otravovat lidi, co používají v dieselech znehodnocený letecký kerosen, který se různými obskurními cestami kupuje na letištích (oficiálně k ekologické likvidaci). Předtím zase šli po lidech, kteří si upravovali na palivo do aut tecnický benzín nebo čistidla (např. čikuli do dvojtaktů). To je prostě všude, Shylock chce svoji „libru masa“.

 • peter. • 9. ledna 2015

  Nie som odborník na túto tému ale nad týmto názorom sa oplatí pouvažovať
  http://www.wmmagazin.cz/view.php?nazevclanku=zelena-energie-statni-rozpocet-a-eu&cisloclanku=2015010002

 • cnemo • 9. ledna 2015

  Názory na OZE jsou velmi povrchní. Blackout je jen třešínka na dortu, technický problém. Vůbec si nevšímá podstaty neekologičnosti většiny OZE. Situace s biopalivy je možná (přepočteno na ploch) horší, než kácení deštných pralesů. Našim potomkům ve velké devastujeme půdu, proto tomu jsou dluhy sranda. Větrníky, kromě znehodnocování krajiny, půdy na níž stojí a hluku zabijí podle odhadu skoro 25 mil. ptáků ročně. http://g.cz/vetrne-elektrarny-vrazdi-ptaky/ A ekologie solárních panelů na bázi křemíku? Špatný vtip.