Ententýky, dva wattíky, ČEZ vyletí z elektriky

 

NAKOPNI ŽÁBU! NA PRAMENI ČISTÉ ENERGIE SEDÍ…ČEZ!

středa 15. října 2014

Hravá kampaň Hnutí DUHA podporující energetickou nezávislost domácností i obcí na energetických gigantech odstartovala před pár hodinami v pražských ulicích i na internetu [1, příloha]“Majitelé domů, kteří si chtějí vyrábět elektřinu pomocí solárních panelů na vlastní střeše, jsou velkými energetickými firmami v čele s ČEZ znevýhodňováni. To stejné platí i pro obyvatele domácností, kteří chtějí přejít na čistou energii, tedy elektřinu vyrobenou za pomocí obnovitelných zdrojů,” říká Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA.

Ekologická organizace prosazuje, aby si domácnosti i firmy mohly samy vyrábět čistou elektřinu a odebírat ji ze sítě, když zrovna nesvítí slunce. Záměry na instalaci malých fotovoltaických systémů ale musí složitě povolovat provozovatel sítě – na většině území právě ČEZ. ČEZ je tak v reklamní kampani zobrazen jako žába na prameni (čisté energie), kterou může každý naštvaný spotřebitel toužící po soběstačnosti nakopnout na webu www.nakopnizabu.cz.

“Obnovitelným zdrojům se v první řadě klade za vinu stoupající cena elektřiny. To, že jde o vykonstruovaný mýtus, prokázala nová nezávislá studie „Proč je elektřina osmkrát dražší”, která analyzuje její ceny v ČR v letech 1991 – 2014,” uvádí Martin Mikeska, další z týmu energetických expertů Hnutí DUHA.  Analýzu příčin drahé elektřiny představí ekologická organizace novinářům zítra. Vyplývá z ní, že se fotovoltaika podílí na celkovém zdražení elektřiny naprosto minimální částkou.

Existuje celá řada dalších důvodů k nakopnutí žáby na prameni čisté energie, například:
•    ČEZ nemá závazný plán postupného odstavování starých uhelných elektráren. Místo něj prosazuje výjimky pro jejich další provoz či je prodává fosilním miliardářům, jako třeba nedávno zastaralou elektrárnu Chvaletice kontroverznímu Pavlu Tykačovi.
•    ČEZ nabídl politikům ve své dozorčí radě výhodný nákup akcií, fakticky bezrizikové zbohatnutí. Jeden z příjemců – poslanec Oldřich Vojíř – po několika letech předložil ve sněmovně zákon, který přihrál ČEZu zdarma povolenky za desítky miliard korun.
•    ČEZ pomocí výhrůžek zdražením elektřiny, nasazení bývalých zaměstnanců na úřednická místa či uspořádání luxusního dýchánku pro členy Evropské komise dosáhl výrazného omezení funkčnosti systému obchodování s emisními povolenkami. Vysoké příděly povolenek vynucené ČEZem a dalšími vlivnými velkými firmami vedou ke slabé motivaci snižovat emise.
•    ČEZ propaguje elektromobily, ale už mlčí o tom, že jejich existence má smysl pouze v případě, že jezdí na čistě vyrobenou elektřinu, nikoli na elektřinu z uhelných a jaderných elekráren ČEZu.

Kontakty:
Karel Polanecký,
energetický expert, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Výtvarnou podobu kampaně Nakopni žábu na prameni čisté energie zpracoval Lukáš Urbánek, několikanásobný laureát ceny Magnesia Litera a držitel ceny Nejkrásnější kniha roku.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
43 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
19. 10. 2014 10:37

Omlouvám se za to výrazivo, ale Hnutí Duha je spolek těch nejpitomnějších ignorantů, co tato země nosí. Proč asi energetické firmy nechtějí kombinovanou výrobu vlastní energie a odběr ze sítě? Kdyby to udělal každý, bude odběr při svítícím slunci nula a při zataženu 100%. Jak si myslíte, zelení ignoranti, že by se taková síť provozovala? Když někdo chce „OZ“ (že tento termín je fyzikální nesmysl, jsem zde už několikrát vysvětloval), ať se odpojí a od sítě a není problém. Ale parazitovat na pracně dosahované stabilitě zdražuje elektřinu ostatním a to už nemluvím od dotacích. Současné solární panely nemají s ekologií… Číst vice »

Alena
Alena
19. 10. 2014 10:59

v této problematice nejsem vzdělána, přesto mi zdravý selský rozum říká, že fotovoltaika by byla lepší na střechách RD než na zelené louce

cnemo
19. 10. 2014 11:04

Alena napsal

v této problematice nejsem vzdělána, přesto mi zdravý selský rozum říká, že fotovoltaika by byla lepší na střechách RD než na zelené louce

To máte pravdu, pokud počítáte s tím, že v případě požáru vám hasiči nechají barák shořet, je to jistě zajímavá volba.

http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=43307
http://plzen.idnes.cz/na-plzensku-shorel-rodinny-dum-dm3-/plzen-zpravy.aspx?c=A130515_095630_plzen-zpravy_mav

zajoch
19. 10. 2014 14:07

Cnemo napsal: Současné solární panely nemají s ekologií naprosto nic společného, jejich výroba, likvidace případně zábor půdy silně překonávají pozitivní efekty. Dnešní solární elektrárna má ekologický a ekonomický efekt jen v případě, že se nepostaví:) Nemohu sluneční výrobu elektřiny hodnotit jinak, než z hlediska záboru půdy. Ostatnímu nerozumím. Při mém častém putování z jednoho místa do druhého míjím pole solárních panelů. Jsem vychována v úctě k polím a to zničení krásné zemědělské půdy a v takové velké ploše, mne doslova drásá. Lidi se snad zbláznili. Ti kdo toto propagují jsou nepřáteli lidí a planety. Země bude za chvíli pokryta nejen… Číst vice »

Ladys
Ladys
19. 10. 2014 14:40

V každém případě vidím jako výhodné osazení střech rodinných domů solárními panely (či větrnými turbínami, nebo kombinací obou) zhruba v rozmezí 3-6kW. S moderními grid tie mppt invertory, které se umí nafázovat na stávající domácí rozvod (čili není potřeba „tahat“ po domě dodatečně nějaké nové dráty) a s pár panely, lze již za pár korun již výrazně odlehčit peněžence za platbu za elektřinu. Jediným problémem je, aby legislativa (stát) dovolil (prosadil, nařídil..vyberte si), aby v případě přetoku energie zpět do sítě byly tyto kilowatthodiny odečítány na elektroměrech. Bohužel tento přetok, který vzniká v případě, že „soláry“ dodávají v konkrétním okamžiku… Číst vice »

idiotronic
19. 10. 2014 14:53

Díky CNEMOvým odkazům získává článek dobrou úroveň. Je problematické umisťovat výkonný solární systém na již stojící budovu (vysvětlí vám to pojišťovna). Napětí jednoho článku sice nikdy nepřekročí 0,4voltu, ale sériové spojení tisíců kusů již spolehlivě (při poruše) zapálí oblouk. Novostavbu lze konstruovat tak, aby havárii lépe snesla. Na druhé straně – Pokud chcete solární panel, zcela volně vám přijde na dobírku, i měnič 12V/23OV , stejně jako akumulátor. Za pět let (to dožije akumulátor) dejte vědět, kolik jste ušetřili. Pro úplnost: likvidace vysloužilých panelů problém nebude.Monokrystalické články lze renovovat,jinak křemík skončí v hliníkových slitinách (po odstranění stříbra,cínu,mědi),je to lepší, než… Číst vice »

Ladys
Ladys
19. 10. 2014 16:14

Zajímavá připomínka, ovšem vzhledem k ploše střechy rodinného domu těžko půjde o „výkonný“ solární systém, navíc problém proudových ochran je již nějaký ten pátek vyřešen. Invertor nemusí být nutně napájen ze sériové kombinace článků, tedy zmíněných 400V a nemusí být také nutně jeden, ale například 3 pro každou fázi jeden. Použití akumulátorů ani další rozvodné sítě po domě není třeba, pokud tedy nevyžadujeme ostrovní systém, což není zrovna případ, který popisuji výše. Další vývoj v technologii výroby moderních panelů dále sníží jejich cenu a hlavně výrobní energetickou nákladnost, včetně snížení ceny za likvidaci těchto panelů, takže mi připadá, že zřejmě… Číst vice »

hudryper
hudryper
19. 10. 2014 16:23

Nedávno jsem se kdesi dočetl,že snad v Austrálii vznikla aplikace článků tiskem. To znamená třeba keramickou krytinu potištěnou elektrickými články a pochopitelně kontaktně spojenou.Takže by mohlo vzniknout nové povolání – pokrývač & elektrikář . Kdybych byl ježíškem, přinesl bych cnemovi pod stromeček jadernou elektrárničku v provedení mini a kdyby
opravdu moc nezlobil,tak tu na studenou fůzi.

cnemo
19. 10. 2014 16:41

Ladys napsal
Jediným problémem je, aby legislativa (stát) dovolil (prosadil, nařídil..vyberte si), aby v případě přetoku energie zpět do sítě byly tyto kilowatthodiny odečítány na elektroměrech.

Asi dělám něco špatně, snažím se vysvětlit, proč právě toto není možné a vrátí se mi to zpět takto:) Elektřina není benzín nebo uhlí, nejde skladovat. Prosím, řekněte 100x po sobě větu:“Elektřinu nejde skladovat“ a pak to snad bude jasné:)

cnemo
19. 10. 2014 16:49

hudryper napsal Kdybych byl ježíškem, přinesl bych cnemovi pod stromeček jadernou elektrárničku v provedení mini a kdyby opravdu moc nezlobil,tak tu na studenou fůzi. :) Stačila by obyčejná fúze, tím by se problém vyřešil a nikdo by nechtěl pokrývat planetu křemíkovými čipy! Mimochodem, víte, že ta jaderná energie je tou historicky nejstarší a dodnes nejpožívanější už dob, kdy naši předkové byli jednobuněční? Příroda už před miliardami let zjistila, že ve vesmíru prakticky není jiný energetický zdroj:) Ta koule na obloze je termonukleární reaktor a jak se v jeho fotonech krásně opalujete. Ale ekologům to prosím neříkejte, naskočili by jim z… Číst vice »

mirror
mirror
19. 10. 2014 17:19

cnemo napsal Kdyby to udělal každý, bude odběr při svítícím slunci nula a při zataženu 100%. Jak si myslíte, zelení ignoranti, že by se taková síť provozovala? Chybí technická osvěta mezi obyvatelstvem. Turbíny vodních elektráren lze roztočit docela rychle. Co s tepelnou elektrárnou? Roztopit kotle tepelných elektráren, bude chtít hodiny. Ráno se bude muset kotel začít chladit. Co s (citelným) teplem? Kavárenští ekologové by jistě teplo pytlovali. Jinou možností je naplnit termofony (starší to znají), počkat do večera a ohřát postele. Opakované ohřívání a chladnutí se snižuje životnost zařízení. Neustálé roztahování materiálu vlivem vzrůstu teploty a následné smršťování vlivem chladnutí,… Číst vice »

idiotronic
19. 10. 2014 19:21

hudryper napsal Nedávno jsem se kdesi dočetl,že snad v Austrálii vznikla aplikace článků tiskem. To znamená třeba keramickou krytinu potištěnou elektrickými články a pochopitelně kontaktně spojenou.Takže by mohlo vzniknout nové povolání – pokrývač & elektrikář . Kdybych byl ježíškem, přinesl bych cnemovi pod stromeček jadernou elektrárničku v provedení mini a kdyby opravdu moc nezlobil,tak tu na studenou fůzi. Roku 1998 ukazovali takovou střešní tašku na fotovoltaické konferenci, fa. Solartec. Cena fotvoltaických článků nestoupá,ale cena měděných propojek neklesá. Rozptýlením článků délka propojek naroste , ohmické odpory jsou kritickým parametrem .Napájet notebook solárně je jistě možné, u žehličky je ale na místě… Číst vice »

idiotronic
19. 10. 2014 19:35

cnemo napsal Stačila by obyčejná fúze, tím by se problém vyřešil a nikdo by nechtěl pokrývat planetu křemíkovými čipy! Mimochodem, víte, že ta jaderná energie je tou historicky nejstarší a dodnes nejpožívanější už dob, kdy naši předkové byli jednobuněční? Příroda už před miliardami let zjistila, že ve vesmíru prakticky není jiný energetický zdroj:) Ta koule na obloze je termonukleární reaktor a jak se v jeho fotonech krásně opalujete. Ale ekologům to prosím neříkejte, naskočili by jim z toho pupínky:) A co horšího- ono to funguje i uvnitř Země. A nepodílí se na tom jenom uran nebo thorium, ale zásadní měrou… Číst vice »

Ladys
Ladys
19. 10. 2014 20:14

cnemo napsal Asi dělám něco špatně, snažím se vysvětlit, proč právě toto není možné a vrátí se mi to zpět takto:) Elektřina není benzín nebo uhlí, nejde skladovat. Prosím, řekněte 100x po sobě větu:“Elektřinu nejde skladovat“ a pak to snad bude jasné:) Ano, do jisté míry, ale asi dělám špatně přednostně něco já, když se snažím vysvětlit, že kdyby se na střeše konkrétního domu vyrobená elektřina přednostně využila přímo v místě výroby (tedy konkrétního rodinného domu, či činžovního domu) a pouze minimální přebytek by se vrátil do veřejné sítě a nebo v nejhorším případě se použit například k ohřevu užitkové… Číst vice »

Ladys
Ladys
19. 10. 2014 20:24

Mimochodem Amíci pracují na solárních panelech, také sic na principu potisku na speciální fólii, ale na úplně jiném principu. Také účinnost těchto článků dosahuje několikanásobně vyšší účinnosti, než články založené na fotoelektrickém jevu. Na podkladový materiál se vytisknou mikroskopické čtvrt-vlnné dipóly (anténky) přímo s vf usměrňovači (diodami). Opět vytištěné sběrnice energii odvádějí na výstupní svorky.

jogín
jogín
19. 10. 2014 20:24

Ladys: opakování: cnemo napsal
Kdyby to udělal každý, bude odběr při svítícím slunci nula a při zataženu 100%. Jak si myslíte, zelení ignoranti, že by se taková síť provozovala?

Ladys
Ladys
19. 10. 2014 21:04

Jsou země kde to sice ne každý, ale již vysoké % lidí takto jak píši dělají. Navíc dochází ke kombinaci s jinými způsoby získávání energie. Jistě jsou způsoby jak tomuto režimu síť přizpůsobit, i když zde budou samozřejmě nutné investice. Jistě, že by byla nejlepší ta termojaderná řízená reakce, která tak nějak samovolně probíhá od přírody na Slunci (jak jsme tady byli poučeni :-)), ale zatím to je hudba budoucnosti, takže využívat ten již hotový sluneční reaktor bude hrát v budoucnosti stejně vysokou úlohu. Ano, je pravda, že el. energie ve své formě nejde jednoduše uskladnit, ale to není problém… Číst vice »

Ladys
Ladys
19. 10. 2014 21:16

jogín napsal

Ladys: opakování: cnemo napsal
Kdyby to udělal každý, bude odběr při svítícím slunci nula a při zataženu 100%. Jak si myslíte, zelení ignoranti, že by se taková síť provozovala?

Navíc nechápu proč mě řadíte do „zelených ignorantů“. Vůbec mi nevadí rozvíjení i jiných zdrojů energie, jako jsou třeba i ty reaktory na bázi jádra. Jsem pro rozumnou diverzifikaci zdrojů s ohledem i na ekologii a max. využití vědeckých poznatků. Bohužel tento pohled je některým lidem cizí, většinou pak těm, kteří se o věc zajímají jen povrchně nejlépe např. z bulvárního tisku.

idiotronic
19. 10. 2014 21:20

Ladys napsal
k ohřevu užitkové vody

vyrábějí firmy vakuové kolektory, které dobře ohřívají i při mrazech.
Základem je trubka (viděl jsem v Narvě používat opuštěný největší průměr
zářivek 12/8 palce) a výměník je zataven v trubce,vše evakuováno,což vedle výroby zářivek není problém. Na střechách i v ČR, ale vše dovoz.
Přeměna FV elektřiny na teplo není ekonomická.

Ladys
Ladys
19. 10. 2014 21:56

Nemá to cenu, buď jsou tady dneska samí ignoranti, agenti ČEZu a nebo si všichni načali nějakou dobrou flašku a mají ji už celou v sobě. Ještě jednou opakuji, pouze přebytečná energie, která by se nemohla právě spotřebovat se použije třeba na ohřev vody. A navíc mnozí, co tomu na rozdíl od Vás skutečně rozumí již vědí, že i přesto, že na první pohled se zdá, že účinnost fotovoltaických článků okolo 17%, když svítí (a v případě amorfních asi 9%) je mnohem menší než u těch vakuových trubic (cca83%), tak z důvodů, které zde již nehodlám dnes rozvádět může být… Číst vice »

hudryper
hudryper
19. 10. 2014 22:18

idiotronic napsal Na střechách i v ČR, ale vše dovoz. Zajímavé ! Někdy se nemusím do diskuse přihlašovat a mohu rovnou psát a někdy,jako třeba v tomto případě,jsem se musel téhož dne znovu přihlašovat. Ladys, nezlobte se na diletanty,třeba umějí zase něco jiného a prospěšného. Když cituji idiotronica,napadá mě ta katastrofa, do které spadla technická inteligence tohoto nárůdka kutilů. Decentralizovaná energetika je přece přesně ta parketa,na níž by musely české mozky před 25 léty udělat sukces ! Sledoval jsem tenkrát,že úplně prvním úkolem nové sametové elity bylo rozehnání všech tvůrčích kolektivů a jejich indoktrinace pravičáckým sobectvím. Sám jsem jednu takovou… Číst vice »

Sio
Sio
19. 10. 2014 22:30

Ladys napsal Nemá to cenu, buď jsou tady dneska samí ignoranti, agenti ČEZu a nebo si všichni načali nějakou dobrou flašku a mají ji už celou v sobě. Ještě jednou opakuji, pouze přebytečná energie, která by se nemohla právě spotřebovat se použije třeba na ohřev vody. A navíc mnozí, co tomu na rozdíl od Vás skutečně rozumí již vědí, že i přesto, že na první pohled se zdá, že účinnost fotovoltaických článků okolo 17%, když svítí (a v případě amorfních asi 9%) je mnohem menší než u těch vakuových trubic (cca83%), tak z důvodů, které zde již nehodlám dnes rozvádět… Číst vice »

Ladys
Ladys
19. 10. 2014 23:07

Sio speciálně pro Vás jsem připravil několik otázek k věci. Co myslíte, jakým způsobem je jednoduší a levnější svést tu energii ze střechy? Je to kus měděného drátu, nebo speciální hliníková, či měděná trubice, která musí být bezvadně tepelně izolována? Co myslíte, čím musí být tato trubice naplněna, aby v zimě v noci náplň nezmrzla a nepotrhala tyto roury. Jak myslíte, že je zajištěn koloběh tohoto média a jeho případné nezavzdušnění, či jeho přirozený úbytek? Jak a čím je zajištěna regulace oběhového čerpadla tak, aby byl přenos tepla pouze ze střechu dolů do zásobníku s vodou nikoliv opačným směrem v… Číst vice »

Ladys
Ladys
19. 10. 2014 23:56

Tím ovšem nezavrhuji i použití vakuových trubic, či klasických solárních panelů, sám je již 15 let vlastním a zdárně využívám (v té době se dalo o cenově příznivých fotovoltaických panelech jenom zdát). Doplnění (výměna) topného média v primárním okruhu a jeho odvzdušnění bylo u mne potřeba asi každých 5 let, Vzhledem k tomu, že v zimě je max. dosažitelná teplota vody pouze okolo 34st Celsia, je potřeba mít zásobník vody ještě s druhým výměníkem napojeným například na plynový kotel. Celý systém mi šetří ročně okolo 17.000Kč a na střeše mám panely s plochou 6m2 a s max. výkonem asi 5kW.… Číst vice »

Ladys
Ladys
20. 10. 2014 0:08

Ještě pro Sio, nepodceňujte ledničky a mrazáky, případně další elektroniku v tzv. režimu standby jako poměrně významnou část spotřeby domácnosti. Může to být klidně hodnota od 25-45% z celkové el. spotřeby domu, pokud máte ohřev vody a topení plynem, či jinak.

Aleš
Aleš
20. 10. 2014 7:04

hudryper napsal Zajímavé ! Někdy se nemusím do diskuse přihlašovat a mohu rovnou psát a někdy,jako třeba v tomto případě,jsem se musel téhož dne znovu přihlašovat. Ladys, nezlobte se na diletanty,třeba umějí zase něco jiného a prospěšného. Když cituji idiotronica,napadá mě ta katastrofa, do které spadla technická inteligence tohoto nárůdka kutilů. Decentralizovaná energetika je přece přesně ta parketa,na níž by musely české mozky před 25 léty udělat sukces ! Sledoval jsem tenkrát,že úplně prvním úkolem nové sametové elity bylo rozehnání všech tvůrčích kolektivů a jejich indoktrinace pravičáckým sobectvím. Sám jsem jednu takovou skupinu řídil a už koncem 1990 jsem se… Číst vice »

cnemo
20. 10. 2014 8:59

S otevřenou pusou zírám na názor, že je možné převést energetiku na otázku levice x pravice. Vysvětluji čistě technicky, proč tmavozelené trotloviny nefungují a na současné úrovni techniky a ani nemohou. Není na tom nic ideologického. Můžete tisíckrát vidět rudě při slově ČEZ, ale na nefunkčnosti výše popsaného modelu to nic nezmění. >A zastávání se takových molochů, byť to může být u někoho způsobeno dobrými úmysly, jde proti nám, obyčejným lidem. Nikoli, jestliže zatím není rozumná alternativa, než jsou centrální zdroje, je to v zájmu „obyčejných lidí“ abychom my, kteří dávali pozor ve fyzice alespoň na základní škole, je ochraňovali… Číst vice »

Ladys
Ladys
20. 10. 2014 9:31

S bejkem co vidí rudý hadr je těžké něco komunikovat. cnemo vidí zase hadr zelený, ovšem se stejným účinkem. Nechme jej tedy v tomto „povznešeném“ stavu, který zřejmě zabraňuje vnímat jeho okolí a dejme mu již v této věci nadále pokoj.

Aleš
Aleš
20. 10. 2014 10:43

Cnemo si plete pojem a průjem. Technicky nám přiblížil požární problematiku navrhovaných řešení. Za to mu určitě poděkuji a klidně můžu dané odkazy přeposlat energetickým expertům Duhy, ať se podle toho zařídí. Jinak ovšem čistě technicky tu urážel kde koho. Technické řešení není ani levicové ani pravicové. Ale o to asi cnemovi nejde. Kdyby šlo, spíš by pracoval na technickém řešení kolísání napětí v síti než na názorovém argumentování zachování statu quo. Ale stav energetiky u nás je dán víc stavem politické scény než možnostmi daných technologií. A ty dané projekty a jejich provedení včetně zasazení do systémů a krajiny… Číst vice »

Aleš
Aleš
20. 10. 2014 12:18

http://e-republika.cz/article2833-Energeticka-sob-sta-nost-a-politicka-svoboda
cnemo nám zajisté politicky vysvětlí alias technicky vyargumentuje

Amenre
Amenre
20. 10. 2014 15:35

Když jsme u těch solárních panelů, tak jsem před pár dny v E15 zahlédl článek o projektu Desertec.
Zde ( http://www.theguardian.com/environment/2014/oct/14/desertec-solar-power-project-shareholders-jump-ship ) je originál.

J. Hruška
J. Hruška
20. 10. 2014 18:30

Je pozoruhodné, jak zelení ignoranti melou svoje mantry, vymýšlejí stále nové „argumenty“, nadávají, zatahují do věci politiku a realita je nezajímá. Připomíná mi to jednu sto let starou příhodu. Vypravuje se, že profesot Heveroch demonstroval někdy před sto lety studentům pacienta, trpícího představou, že se do něj vtělil bůh. Bylo to uprostřed zimy. Pan profesor řekl pacientovi: „Tak vy si myslíte, že se do vás vtělil bůh. To je blud“! Na to se pacient s převahou usmál. „Ale pane profesore. Proč by bůh mrznul na nebesích, když se může ve mně hřát v posluchárně“. Po stránce logiky je to odpověď… Číst vice »

PPK
PPK
20. 10. 2014 18:51

Protože skalní zastánci politiky (nikoliv principu) OZE na fyzikální argumenty neslyší, podívejme se na věc z hlediska čistě politického. Z čeho žije Hnutí Duha? Vyrábí a prodává něco? Kdo jej financuje? Hnutí samo o sobě píše: „Hnutí DUHA je nezávislá nezisková organizace. .. Příjmy Hnutí DUHA pocházejí také z grantů, které dostáváme na projekty od českých i mezinárodních nadací a různých státních zdrojů. Peníze z grantů jsou určené výhradně na konkrétní aktivity, které jsou v projektu popsané…“ Nu, dobrá .. Na http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-hnuti-duha-06i-/p_spolecnost.aspx?c=A110728_192210_p_spolecnost_wag je možno se mj. dočíst: „.. Mezi dárci najdete Státní fond životního prostředí, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo školství,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
20. 10. 2014 19:00

Vážení, předesílám, že jsem občas pro HD dělal, ovšem ne v oblasti energetiky. Chtěl bych podotknout, že cíleně zfušovaný projekt „dotací“ OZE v ČR má ekologičtěji uvažující lidi diskreditovat. Nevšiml jsem si, že by Hnutí DUHA podporovalo a propagovalo zahlcení polí soláry. Zato vím, že např. u Olomouce obhajobou „obyčejného křečka“ brání zástavbě naší půdy dalšími sklady a montovnami. Už se mi hznusí spojování NNo s politickými stranami („zelení“)… Co se týče „ekonomiky a ekonomičnosti“ fakt nežeru tvrzení dnešní technologicky zblblé civilizace která dohnala ne jednu zemi, ale celou Zemi na hranici katastrofy a „v zájmu té pravé ekonomičnosti“ drancuje… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
20. 10. 2014 19:27

Jestli to tu někoho zajímá, tak něco reality. Solární panely na ohřev užitkové vody byly novinkou někdy před dvaceti lety. Využívají toho, že teplou vodu – na rozdíl od elektřiny – je možno skladovat v bojlerech. Moc se nerozšířily, protože pořizovací a udržovací náklady jsou dost vysoké. Například primární okruh je třeba plnit nemrznoucí kapalinou. Soustavy, kde má člověk na domku solární panel vyrábějící elektřinu, část proudu odebírá z veřejné sítě a případné solární přebytky prodává ČEZu také existují. Pořizovací náklady jsou vysoké, protože je nutné, aby měl systém technické i bezpečnostní parametry. Přesto si to majitelé libují, protože cena,… Číst vice »

Sio
Sio
20. 10. 2014 19:36

Ladys, dík, vaše otázky jsou rozumné, osobní zkušenosti budí respekt. Jistěže své výhody i nevýhody má každé z těchto řešení, a asi opravdu, pokud se podaří zvýšit účinnost fotovoltaiky řekněme na 50%, což není nemožné a k tomu snížit cenu, stane se bezesporu atraktivnější. Co se týče regulace a čerpadel, popřípadě nemrznoucích směsí, to jsou řešitelné problémy a poměr cena/výkon u těch vakuových trubic má rozhodně ještě velké možnosti se zlepšit. Zatím se dá sotva mluvit o standardizované sérióvé výrobě v sériích řádově milionů kusů. Tím se samozřejmě zlevní jak trubice, tak i fotovoltaika. Jen bych nějak nespěchal s budováním… Číst vice »

Aleš
Aleš
21. 10. 2014 5:44

Pane PPK: Financování hnutí DUHA? Nevím nic dopodrobna. Ale řeknu Vám to takto. Momentálně museli kmenoví zaměstnanci jít na částečné úvazky a ostatní, ač důležití, museli být propuštěni. Takže žádní paraziti parazitující na státním penězovodu či využívající podpory někde z USA nebo bůhví od koho. Nemůžu dát za všechny hlavu na špalek, jestli tam nejsou nějací lobbysty placení kašpaři, ani jich moc neznám. A musím přiznat, že u některých z nich mi z jejich politického a světonázorového přesvědčení a z jejich tiskových prohlášení trochu vstávají vlasy na hlavě. Ale všichni jsme jen lidé. Lidé chybující. Lidé učící se o světě… Číst vice »

Aleš
Aleš
21. 10. 2014 8:16

J. Hruška napsal Jestli to tu někoho zajímá, tak něco reality. Solární panely na ohřev užitkové vody byly novinkou někdy před dvaceti lety. Využívají toho, že teplou vodu – na rozdíl od elektřiny – je možno skladovat v bojlerech. Moc se nerozšířily, protože pořizovací a udržovací náklady jsou dost vysoké. Například primární okruh je třeba plnit nemrznoucí kapalinou. Soustavy, kde má člověk na domku solární panel vyrábějící elektřinu, část proudu odebírá z veřejné sítě a případné solární přebytky prodává ČEZu také existují. Pořizovací náklady jsou vysoké, protože je nutné, aby měl systém technické i bezpečnostní parametry. Přesto si to majitelé… Číst vice »

cnemo
21. 10. 2014 15:06

Aleš napsal Takže žádní paraziti parazitující na státním penězovodu či využívající podpory někde z USA nebo bůhví od koho. Bohužel se mi nepodařilo najít přesný přehled financování, ekoteroristé to ve svých výročních zprávách zveřejňují velmi vágně. Z roku 2012 v Olomouci to mají být: (http://olomouc.hnutiduha.cz/data/V%C3%BDro%C4%8Dn%C3%AD%20zpr%C3%A1va%202012_final.pdf) Státní fond životního prostředí — Peníze daňových poplatníků Nadace Partnerství (Program švýcarsko-české spolupráce) Založeno 1991 těmito nadacemi Americké nadace (C.S. Mott Foundation, German Marshall Fund, Rockefeller Brothers Fund) – typická globální sešlost pro destruktivní aktivity. Nadace VIA – stopa vede do USA – The Foundation For A Civil Society International Visegrad Fund — Peníze daňových… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
21. 10. 2014 20:08

cnemo: jste pro mne jen a jen lump a ne diskutér. Fanatik a technokrat a unfair jednající osoba. Shazujete téma pošpiněním toho kdo jej nadhodil. HD stejně jako desítky jiných NNO v oblasti ochrany přírody nelze zjednosušeně srovnávat s účelovými NNO třeba typicky protiruského typu. Ano ani já s mnoha jejich politizujícími postoji nesouhlasím, dal jsem to opakovaně najevo a nikdy jsem od nich za tento postoj nebyl diskriminován. Zato u státních úředníků jsem byl často „ten komunista či ten co dělá pro komunisty“ ačkoliv jsem kdysi byl asistentem poslance ČSSD (Za Zemana) a nikdy jsem nebyl straník. Taky mi… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
21. 10. 2014 20:28

Doplněk: hovořím o financování eko-NNO u nás v ČR a to typově těch které se snaží chránit krajinua přírodu. Nemám na mysli NNO celkově, za ty nemohu a nechci mluvit, v jiných NNO řešených oborech nemám ani zkušenost, ani moc kontaktů. Naše PJ -SOJKA získala za mého předsedování za cca více než 10 let aktivní činnosti více než 1,7 mil. Kč, většinou na granty do 140 tis. Kč. Ke každému se posílalo přesné vyúčtování každé koruny, roční projekt měl zpravidla dvě průběžné a pak ještě závěrečnou zprávu. Platby šly po částech, musely být doplňovány z vlastních či jiných zdrojů. Státní… Číst vice »

cnemo
22. 10. 2014 14:06

Odhalil jste mne jako protistátní živel: – máte pravdu, sám na sobě pozoruji, že jsem lump! Mám tu drzost říkat nepříjemné pravdy, které se právě nenosí, čímž spoustu lidí štvu – ano, jsem fanatik! Zcela fanaticky věřím, že základní přírodní zákony platí, vždy, v diktatuře i demokracii, bez ohledu na náš volutarismus, ignoranci, zbožná přání a lásku k přírodě. Platí ve vzdáleném vesmíru, mém těle ale i při mystickém okamžiku rozsvícení žárovky. – ano, jsem technokrat! Občas totiž umím i aplikovat přímou úměru či složitější konstrukce na přírodu okolo sebe, což zraňuje city ekoteroristů, kteří přírodu „milují“. Oni přece „cítí“… Číst vice »

cnemo
22. 10. 2014 16:04

Martine, čtenáře mého blogu Goga http://nautilus2.wordpress.com/2014/10/22/jak-jsem-se-pod-vahou-argumentu-priznal/ by zajímalo, jestli něco nevíte o projektu logistického centra u Bystročic. Když tak mu odpovězte. Díky