Filantrokapitalismus

Kdo nečetl esenciální text Petra Bittnera Boháči jdou do nebe, tomu poslouží můj stručný výtah:

Filantrokapitalismus je označení pro systém, jenž vyprodukoval superbohatou třídu mecenášů, kteří jednou rukou okrádají celý svět o prostředky nezbytné pro fungování veřejných systémů, aby druhou rukou jako alternativní redistribuční orgán rozdávali pouhé přebytky z tohoto lupu všude tam, kde sami uznají za vhodné. Za tuhle destabilizaci západních demokracií sklízí potlesk dojatých obětí.

Peter Buffet, syn magnáta Warrena Buffeta se nechal slyšet, že „filantropie je tu především proto, aby ze sebe miliardáři mohli mít lepší pocit“. Podle Buffeta jde o jakousi „pračku špinavého svědomí“, která nasazuje lidštější tvář predátorskému kapitalistovi a „současně udržuje stávající nerovnosti“, ze kterých může takový člověk dál těžit.

Daří se mu platit tak nízké daně, že kdyby se stejně „svobodně“ chovali všichni, veřejný sektor by přestal existovat a západ by se patrně proměnil v jednu velkou no-go zónu. Vtip je samozřejmě v tom, že podobná daňová „optimalizace“ je dostupná jen vyvoleným, přičemž náklady na jejich prázdniny splácí všichni ostatní.

Miliardářská filantropie je vždy zištná.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
23. 1. 2016 16:07

Bravo ! Skvěle řečeno , není co dodat ….

hudryper
hudryper
24. 1. 2016 7:33

Poslední článek na http://www.aeronet.cz : http://aeronet.cz/news/americke-britske-kanadske-norske-a-korejske-velvyslanectvi-ocisti-cesko-od-korupce/ je demonstrací pokrytectví se snahou kázat vodu,když kazatelé doslova chlastají víno. Velkou korupci k nám exportovali nesčetní „poradci“ a jejich skuteční zaměstnavatelé,kteří na základě prošmírovaných poznatků o československém průmyslu v létech 1990_92 nastoupili k procesu vykradení naší země. Ti nejbohatší z Londýna a dalších center finančního „průmyslu“ na to šli osvědčenou cestou ,kdy si pečlivě vybrali korupci oddané Čechy a Slováky a ty pak nechali dělat pro svou budoucí hospodářskou aktivitu u nás tzv. „právní prostředí“,což není nic jiného,než eufemismus -vytvoření prolobovaných zákonů,jež umožní posléze skutečně velkou megazlodějnu. Třeba taková,kdy jsou státu odňaty všechny… Číst vice »

humbru
humbru
24. 1. 2016 8:43

A ještě vlastnictvím sdělovadel nás přesvědčují o tom, že za naši materiální chudobu mohou cikáni a bezdomovci.

to je jedno
to je jedno
24. 1. 2016 9:56

Trefně popsané. Vrcholem „filantropie“ je dělat filantropii z cizího. Takové povedené chucpe (najděte si to na wikipedii, co to je, pokud to nevíte). Tam nyní spěchají církve – zejména ta Římsko-katolická církev. Viz. tato přednáška – hlavně v její poslední cca 1/3: https://www.youtube.com/watch?v=DaWCfVReppA Fakt doporučuji. Když si to pak dáte do souvislosti s církevními restitucemi i současným děním, které upozornění autora přednášky potvrzují, polezou všem očiska z důlků!