Hnutí Duha: Chceme-li zabránit nebezpečné změně klimatu, musíme v zemi ponechat 3/4 zásob fosilních paliv

Tisková zpráva Hnutí DUHA

ČÍSLO TÝDNE 3/4. CHCEME-LI ZABRÁNIT NEBEZPEČNÉ ZMĚNĚ KLIMATU, MUSÍME PONECHAT V ZEMI 3/4 ZÁSOB FOSILNÍCH PALIV, ŘÍKAJÍ ELTNÍ VĚDCI A EKONOMOVÉ

středa 29. dubna 2015

Pokud chce lidstvo zabránit nebezpečné změně klimatu (tedy růstu teploty o více než 2 stupně), musí nechat v zemi 75 procent současných zásob uhlí, ropy a zemního plynu. Shodli se na tom přední vědci a renomovaní ekonomové – jako třeba bývalý šéfekonom Světové Banky Nicholas Stern nebo ekonomický poradce generálního tajemníka OSN Jeffrey Sachs [1].

Podle zprávy Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC), která je výsledkem celosvětového souhrnu vědeckých prací a poznatků [2], je jistota 95 procent, že větší část změny klimatu je důsledkem činnosti člověka (tedy zejména spalování fosilních paliv).

První desetiletí 21. století bylo nejteplejším od roku 1850 a tání ledu v Grónsku a Antarktidě se výrazně zrychlilo. Oceány se okyselují a jejich hladina stoupá stále rychleji. To ohrožuje oceány jako klíčový ekosystém. S postupující klimatickou změnou bude přibývat lidí chudých, hladových a nemocných v důsledku častějších povodní, vln veder a sucha a snížené produkce potravin.

Rok 2014 byl nejteplejším v historii měření [3]. Zároveň se však zastavil růst emisí skleníkových plynů, přestože ekonomický růst pokračoval [4]. V globálním měřítku a v rozvíjejících se ekonomikách (jako například v čínské) se potvrdilo to, co platí ve vyspělých zemích včetně České republiky už nějakou dobu – ekonomický růst vůbec nemusí doprovázet vysoké znečištění.

Naopak. Prosperující Británii se podařilo snižovat posledních šest lest emise každoročně o 2 procenta, loni dokonce o 9 procent [5]. A to díky antifosilnímu zákonu, který stanovil závazné tempo snižování závislosti země na plynu, ropě a uhelných dolech s cílem omezit spotřebu fosilních paliv o 80 procent. Zákon skrze návazný program zateplování domů napomohl tomu, že anglické a velšské domácnosti mají o čtvrtinu nižší spotřebu elektřiny a plynu na vytápění něž před několika lety [6].

Jenže britský zákon samozřejmě nestačí. Musí se snažit i další země, neboť bez podstatného snížení uhlíkových emisí budou dopady změn klimatu větší, než na jaké se dokážeme adaptovat. Německo se přidalo se svojí Energiewende (snížení emisí o 80-95 % do roku 2050), Francie s antifosilním zákonem (snížení emisí o 75 % do roku 2050). USA zase houfně zavírá uhelné elektrárny a Čína mohutně instaluje solární panely a elektrárny větrné. Jen v prvním čtvrtletí 2015 byly v Číně připojeny fotovoltaické elektrárny, které mají celkově větší výkon než naše jaderné elektrárny Temelín a Dukovany dohromady [7].

Naše vláda se zavázala připravit českou obdobu úspěšné antifosilní legislativy už ve svém programovém prohlášení [8]. Koncept zákona má vláda dostat na stůl od ministra Richarda Brabce v následujících týdnech.

První krok k rozhýbání výroby čisté domácí elektřiny je za námi, novela zákona odstraňuje hlavní bariéry pro instalaci solárních střech. Chceme-li se ale připojit k úspěšným zemím, musí vláda pomoci rodinám s investicemi do fotovoltaických instalací. A především nastavit rozumné obchodní modely, které pomohou zejména obcím stavět si vlastní větrné elektrárny a zbavit se tak závislosti na velkých elektrárenských společnostech.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Pokud chceme, aby naše i globální ekonomika fungovala, musíme si podle vědců a ekonomů nechat zajít chuť na tři čtvrtiny zásob fosilních paliv. Závažné dopady jejich vytěžení totiž rozvrátí nejen planetu, ale i ekonomiku. Naopak chytré inovace a snižování znečištění přinesou průmyslu nové příležitosti a vytvoří daleko více pracovních míst, než může poskytnout fosilní byznys. USA, Británie, Německo či Francie na tom již pracují. Česká republika má nyní šanci se zapojit. Je to věc nejen zodpovědnosti, ale zejména zdravého rozumu a ekonomického myšlení.<

Poznámky:

[1] http://www.theguardian.com/environment/2015/apr/22/earth-day-scientists-warning-fossil-fuels-

[2] http://www.ipcc.ch/pdf/assessment-report/ar5/syr/AR5_SYR_FINAL_SPM.pdf

[3] http://www.nasa.gov/press/2015/january/nasa-determines-2014-warmest-year-in-modern-record/

[4] http://www.bbc.com/news/science-environment-31872460

[5] http://hnutiduha.cz/aktualne/cislo-tydne-1850-loni-spotrebovala-britanie-nejmene-uhli-od-roku-1850

[6] http://cislotydne.cz/25/

[7] http://www.fool.com/investing/general/2015/04/26/china-not-the-us-is-leading-the-solar-revolution.aspx

[8] http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/dulezite-dokumenty/programove_prohlaseni_unor_2014.pdf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
29. 4. 2015 16:36

„…Shodli se na tom přední vědci a renomovaní ekonomové – jako třeba bývalý šéfekonom Světové Banky Nicholas Stern nebo ekonomický poradce generálního tajemníka OSN Jeffrey Sachs …“ :) Směju se, až se za břicho popadám:) Jací vědci se shodli s ekonomy? Na čem proboha? Vždyť nikdo ani pořádně neví, kolik fosilních zdrojů je, ale Hnutí Ztuha a „přední“ vědci a „ekonomický poradce“ už ví, že 3/4 musí zůstat v zemi:) Připomeňme pro pořádek, že mezi roky 1980-2004 se odhad zásob ropy zvedl skoro o 100% a odhadovat zásoby zemního plynu je ještě směšnější. Jen hydrátu metanu je údajně 2 až… Číst vice »

Miloslav
29. 4. 2015 16:55

Výstižný a varovný článek. Plný důležitých a zajímavých informací. Faktem je, že na začátku 21. stol. pořád existuje na zemi ohromné množství velmi inteligentních lidí, kteří svůj um a schopnosti soustřeďují na vzájemné soupeření, které nepřináší žádné hodnoty, ale naopak války a ničení hodnot. Je nejvyšší čas začít něco zásadního v lidských vztazích měnit. Zdroje planety jsou téměř vyčerpané, živelné působení lidstva na planetu ničí podmínky pro život všeho živého a solidní přežití lidstva vyžaduje zásadní změnu. Jedno možné řešení je uvedeno v článku „Otevřený dopis všem lidem na planetě“, který byl zveřejněn např. na: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

nedalomito
nedalomito
29. 4. 2015 17:07

Lepší pohled, doba železná není tak dávno, na mnoha místech u nás nalézáme stopy osídlení …. Období kvartéru (čtvrtohor) se dělí právě podle klimatických změn. Ve spodním kvartéru (pleistocénu) rozlišujeme 5 chladných období, která jsou od sebe oddělena obdobími teplejšími (interglaciály). Ani toto dělení ale není přesné, během chlaných období se vyskytlo několik teplých výkyvů a naopak. Zajímavé je, že během teplejších období (interglaciálů) byla průměrná roční teplota o 2 až 3 st. C vyšší než dnes (hladina oceánů byla také vyšší). Zhruba před 10 tisíci lety (z geologického pohledu tedy včera) nastalo otelení a ledovce ustoupily. Přichází období zvané… Číst vice »

orinoko
29. 4. 2015 17:48

Dneska mám já osobně Hnutí Duha u kongregační vrtule. A startéru plynovodíku.
Od té doby co Duha je znakem dobrovolně holých prdelí svírajících libidní emerické šapito , tak mi může celá zelená družina skočit na cara.

jogín
jogín
29. 4. 2015 21:26

Maličkost- družice vyvracejí tvrzení o stoupání teploty. Pozemní měření říkají něco jiného, jenže jsou nespolehlivá kvůli městským teplotním ostrovům a mnohonásobné „rekalibraci“ historických dat. Nakonec upozorňuji, že model může být potvrzován realitou, ne naopak. Data:
http://wattsupwiththat.com/2015/04/29/new-uah-lower-troposphere-temperature-data-show-no-global-warming-for-more-than-18-years/