Jak se dělají prezidenti ve Venezuele

Obr 1

Venezuela má celkem 20 % světových zásob ropy a za předešlých proamerických diktátorů ji plundrovali úplně zadarmo a dokonce na dluh. Tento skvělý koloniální model made in USA ukončil parašutista Chávez. Ale země je v krizi a přišel čas k odplatě.


Krize ve Venezuele přinesla další barevnou revoluci, ale opakovaný krvavý vtip přestává být vtipem. Naši presstituti nasedli do transatlantického sborového zpěvu sirén a kolektivně-globálně pláčí, že zemi došla coca-cola, cukr a další artikly nezbytně nutné k životu. A takzvané nezávislé weby v Česku bezmyšlenkovitě papouškují tuto korporátní propagandu a tvrdí, že země má dva prezidenty. Venezuela má jednoho řádně zvoleného prezidenta (Nicolás Maduro) a jednoho pučistu (Juan Gerardo Guaidó), což není úplně totéž. Maduro vyhrál volby po zemřelém socialistickém vůdci Hugo Chávesovi celkem těsně v roce 2013 (50,66 %) a jeho první mandát skočil během politické a ekonomické krize v roce 2018. Pak byly druhé volby, které vyhrál v květnu 2018. Opozice vyzvala k bojkotu, volební účast byla velice nízká, z 80 % registrovaných voličů se voleb zúčastnilo pouze 46.1 %. Ale opozice volby drtivě prohrála a přitom šlo o veřejné referendum o socialistickém směřování země: Maduro 68 %, Henri Falcón 21 %, Javier Bertucci 11 %. A vidíte tam nějakého prezidentského kandidáta jménem Juan Gerardo Guaidó? Já ne. Zajímavé, že tyto výsledky odrážejí poslední výsledky průzkumů veřejného mínění konané před volbami v květnu 2018, viz anglickou Wiki zde. Českou wiki k této věci nemá cenu číst, tu psali korporátní presstituti. Maduro má funkci až do roku 2025, a to je pro USA moc dlouhá doba. Proto americké komentáře v nezávislém tisku v USA mluví jednohlasně o puči USA ve Venezuele.

Jak USA jmenuje prezidenty ve Venezuele

Tak se podívejme, jak se jmenují prezidenti a la USA. Protože ve Venezuele nejde o nic jiného než o ropu, tak cituji ctěný korporátní deník Wall Street Journal, článek zde. V noci 22. ledna zvedl americký viceprezident Mike Pence červený telefon a zavolal svému poskokovi, že to může spustit. Diplomaticky řečeno to znamená, že Pence ho ujistil, že má plnou podporu USA, pokud se pokusí převzít moc. A pučista Guaidó na tento pokyn spustil cirkus s prozatím asi 30 mrtvými hned ráno 23. ledna, kdy se prohlásil prozatímním prezidentem. Tento demokrat vzdělaný v USA pochopitelně ví, že na americké telefonáty se musí reagovat okamžitě. I u nás existují podobné kreatury a v EU samozřejmě také, takže dali Madurovi ultimátum 8 dní na konání dalších voleb. Pochopitelně prezidentských, protože pučista provádějící státní převrat je přece OK. Zajímavá metoda demokracie, ty telefony a výkřiky EU-politruků do novin. U nás nemáme socialismus, ale korporátní fašismus, takže telefony zvedat netřeba. A křičet se také nemusí, miliardáři dobře vědí, co je třeba zařídit pro blaho zdejšího lidu.

Puč je zajímavý tím, že jeho hlavní aktér je demokraticky zvolený stejně jako Maduro. Guaidó byl zvolen prezidentem parlamentu v prosinci 2018 a přísahu složil v lednu 2019. Maduro byl zvolen stejně platně, ale přísahu pod tímto parlamentem nemohl složit, protože ten ji odmítl přijmout. Tím vznikla v zemi zásadní politická krize, která doplnila již běžící krizi ekonomickou. Maduro marně pár měsíců čekal a pak složil přísahu před Nejvyšším soudem 10. ledna 2018, což mu umožnil tímto soudem potvrzený výklad ústavy, kde je tato verze jako náhradní možnost. Tak kdo je ve Venezuele vlastně demokrat a kdo pučista? Opět zajímavá otázka. Ale o demokracii nejde, jde o ty petrodolary.

O co jde doopravdy

Venezuela má celkem 20 % světových zásob ropy. Za předešlých proamerických diktátorů ji plundrovali úplně zadarmo a dokonce na dluh. Tento skvělý koloniální model made in USA ukončil parašutista Chávez. Tak se podívejme, jak se v kolonii krade ve velkém. Následný graf velmi přehledně ukazuje důležité historické události ve Venezuele napojené na těžbu ropy a ceny ropy.

Takže je to jasné, viz modrá a červená. Export rostl (červená) a po privatizaci se začalo plundrovat bez zábran. Ale cena za vyváženou ropu do USA byla hluboko pod světovým průměrem. Přišel Chávez, zastavil zlodějnu (propad červené), pak on i Maduro stabilizovali produkci a hlavně začali prodávat ropu za světovou cenu (skok v modré). Dlouhodobé porovnání cen ropy Venezuely a světových cen ukazuje tento graf.

Něco takového v modré v letech 2011-14 si žádná ropná US-kolonie nesmí dovolit, to je přece jasné. Růst cen daný výkyvy cen ropy nebyl zaplacen vyšší těžbou, a tedy plundrováním země. Socialismus srovnal ceny venezuelské ropy se světovými. Ale pak přišlo ropné embargo USA a pokles cen ropy, který znamenal celosvětově omezení produkce. A zdejší ropa má těžké frakce, na které jsou nastaveny rafinerie v USA. Proto se těžko vyvážela jinam, zvláště za ropné krize. A nyní se podívejme, proč jsou Čína a Rusko zapojeny do konfliktu. Začněme produkcí ropy vázanou na cenu, což je pro zemi nejdůležitější ukazatel.

Jak vidíte, Venezuela jako stát dostala za epochy socialismu maximální zisky z ropy a přitom netěžila více, než za plundrovací neoliberální epochy. Takže grafy ukazující dramatický pokles produkce jsou propagandistický fake, protože neukazují dosažené zisky z ropy. Proto ta nenávist jednoho procenta, že ano, neb nezaslouženě zchudlo. A růst produkce jim pomohli zajistit Rusové a Číňané, ale nemohl jsem najít grafy investic do země. Čína do zdejšího ropného průmyslu investovala asi 20 miliard dolarů a Rusové zhruba podobně. Pro Čínu jsem našel jen celkový růst investic do Jižní Ameriky.

Ve Venezuele to bude mnohem víc. Proto si oba státy ve zdejší zemi chrání své investice a nenechají si je ukrást Američany. Pro srovnání obchodu Venezuely s USA a Ruskem jsem našel zajímavý graf, který je zde. Jak je vidět, USA bylo do 2015 v obchodě s Venezuelou hodně pragmatické. Mediální cirkus a sankce pro jiné země platit musí, ale pro vlastní je třeba udělat výjimku.

Skokový nárůst obchodu s Ruskem je důvod, proč padne dolar. Od roku 2010 začaly obě země obchodovat v národních měnách a obešly se bez dolaru. Graf vysvětluje, proč zlaté doby neoliberálního zlatokopství z 90. let jsou už dávno pryč. Ale v zemi je zásadní ekonomická krize. Venezuela se vázala na US-dolar, který ji totálně ničí dvojím systémem státního obchodu za regulované ceny v bolívarech a obchodu za dolar za tržní ceny na černém trhu. K tomu viz náš starší článek z roku 2014 Situace ve Venezuele, doopravdy. Maduro měl a má pořád slušné příjmy z ropy. A v socialismu nenecháte chudé lidi umřít hlady, protože zisky státu přerozdělujete socialisticky směrem dolů, a ne neoliberálně nahoru. Proto také Maduro vyhrál volby, neb chudých je vždy více než bohatých. Ale střední třída je na tom bita, protože za luxus se platí dolary. A vyvážená ropa se obchoduje v místních měnách. Maduro založil vlastní kryptoměnu, aby v zemi zrušil monopol dolaru.

A to všechno jsou věci, které petrodolaru nedělají žádnou radost (viz článek Jak se krade přes petrodolar). A nyní se podívejme, kam šly peníze z ropy a venezuelského HDP. Abych nebyl obviněn z fejku, hned jsem přidal srovnání s USA. Jsou to demokratický gigant, viz naši krátkou zprávu, že USA už nejsou vyspělou demokracií. V analýze Democracy index 2018 každoročně prováděné korporátním deníkem The Economist se Spojené státy umístily až na 25. místě. Analýza úrovně demokracie v dané zemi vyhodnocuje asi 60 ukazatelů. Tak se podívejme na ty lekce z demokracie. Začněme srovnáním podílu státního dluhu na HDP, protože tam vidíte jasně krizi chávismu po šoku ropných cen. Graf ukazuje ekonomické důvody dnešní krize.

Ale na USA rozhodně Venezuela v dělání dluhu nemá, to je jasné. A hlavně se podívejte, jak dobře hospodařili po nástupu socialismu, než začalo plošné embargo ze strany USA. Další graf ukazuje růst rozpočtových výdajů na vzdělaní z procent HDP.

Tady je jasně vidět zásadní změna po nástupu chávismu, kdy stát dal až 20 % HDP do vzdělání. Stejně tak rostly sociální výdaje. To je socialistické přerozdělení zisků z ropy.

To předtím kolonizátoři pochopitelně nedělali, nebyl důvod. Chudoba a nevzdělanost jsou ideální pomocníci každého klasického kolonizátora. U neokolonizace typu českých montoven a inženýrských ručiček je to už jinak, tam se chce práce, a ne suroviny. A poslední graf ukazuje porovnání zbrojních nákladů v přepočtu na jednoho obyvatele, protože obě země jsou v horké proxy-válce.

Jestli jde o zbrojní náklady na obyvatele, tak USA jsou proti Venezuele maximálně demokratická země. Pokud vás zajímá kompletní rozbor, stáhněte si tuto odbornou studii Torontské univerzity o ekonomice Venezuely (zde), kterou komentoval Aeronet (zde). Schválně jsme použil jiné grafy než ve studii, abyste to s nimi mohli porovnat.

Závěr

Krize ve Venezuele opakuje typický scénář, který známe už deset let. Nejprve se dané zemi otcovsky domlouvá přes místního bosse-velvyslance z USA. Viz poslední intervence amerického velvyslance u německých podniků, kterým přímo poslal dopis, s kým nemají obchodovat. V kolonii pak pokračujete dále a pokud se krize zhorší, tak se pokusíte zabít nepohodlného premiéra přes nastrčené opoziční strany nebo guerillové skupiny. Viz nepovedený puč k zavraždění Erdogana v Turecku a stejně nepovedený puč ve Venezuele. Obě vlády (za pomoci Rusů) zmobilizovaly armádu a rozstřílely vojenské pučisty. Ve Venezuele armáda řekla, že zůstane věrná prezidentovi. Venezuela je od Rusů výborně vyzbrojená, PVO je z ruských S-300 a země má stíhačky SU-27. Proto nelze tuto zemi humanitárně bombardovat za naše daně do doby kamenné a pak jí poskytnout rozvojovou pomoc, opět za naše daně. Pak má velký demokratický bratr opravdu big problem, jak dále s pokrokem demokracie v této zemi. Proto je třeba v zemi najít politického spojence jako je Porošenko nebo Guaidó a připravit barevnou revoluci. Tu pak 24 hodin po vypuknutí okamžitě podpoří loutkové vlády po světě včetně EU. A jsme doma. Pučista Guaidó uvedl, že první krok po převzetí vlády bude privatizace ropného průmyslu, pochopitelně do USA.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
28. 1. 2019 22:03

Ano, musi se vinit americky imperialista. :-) Ovsem mame zde Kubu, maly ostruvek bez primych sousedu, Kubu, ktera odolava americkym vydriduchum :-) pul stoleti. Kubanci jeste hladem nezemreli, ani po znicujicich hurikanech, ktere ve Venezuele nemaji. Na Kube totiz vyzenou byrokraty z kancelari na „dobrovolne“ prace s lopatou a odklizet bahno, je li treba. Za Chaveze si Venezulane zvykli nepracovat, protoze znarodnili-ukradli ropny prumysl a tak bylo dost penez na vsechno, hlavne na skolstvi. Je usmevne, ze socialisticka snaha jak ideove vzdelavat masy vzdy vede k upadku praktickeho upotrebeni. Vzdy nastane hospodarsky upadek. . Kdyz Venezuelane zabavili kradezi americka ropna… Číst vice »

Aleš
Aleš
28. 1. 2019 23:22

https://cz.sputniknews.com/politika/201901289060354-USA-intelektualove-petice-Trump-intervence-Venezuela/
Naši intelektuálové si pro změnu chtějí nechat líbit u nás víc amerického vměšování. Chamtivý emigrant obviňuje říši středu z chamtivosti. Prostě Kocourkov. Škoda, že Venezuela není jaderná země. To by si Maduro s Trumpem ještě i padli do náruče. Tak to spíš vyzní do ztracena. Protestní energii si ti podpindosníci z celého světa můžou strčit někam, není na ně již NIKDO zvědavý, stejně jako na FAKE NEWS made in SSa.

g.hrosik
g.hrosik
29. 1. 2019 10:00

Jen čerstvý stručný komentář Michaila Deljagina: „Očekáváme ve středu ve Venezuele „neznámé snajpery“ – podle americké metodiky z Litvy roku 1991 – Jedinou nadějí, je, že vzhledem k tomu že mnoho amerických diplomatů bylo i přes Trumpovo vřeštění vymeteno, může se stát, že nebude mít kdo tyto vraždy organizovat…“
P.S. – rád bych sdílel jeho optimizmus…

Bety
Bety
29. 1. 2019 11:04

Re Dana:
Ti tupí socialisté dopřejí pracujícímu plebsu umění číst a psát a dokonce je
přesvědčí, že nemusí přežívat ze dne na den na hladových dávkách a dřít
přitom jako mezci. To je ovšem velmi špatné! Kam ten svět spěje, když ta chátra
přestane makat na své vzdělané a dobře živené panstvo a domáhá se také
kusu krajíce!! Kam by Wall Street přišel, kam by se poděly hodnoty, které
dennodenně svou těžkou prací vytváří pro to nevděčné lidstvo!!

Irena
29. 1. 2019 11:37

Dodatek ke vměšování se USA do Venezuely. V roce 2002, v dubnu se Američané Cháveze pokusili zbavit pomocí převratu, a když jim to nevyšlo, tak zařídili Venezuele ropnou stávku. Ještě před Chávezem veškerou venezuelskou ropu těžila jedna státní společnost, která měla programové vybavení dodané z USA a odborníci, technologie, inženýři v ní byli buď přímo Američané, nebo lidé, kteří v USA vystudovali se silnými vazbami na ně. Takže prostě ukradli programové klíče od softwaru této státní společnosti, což nebylo nijak těžké, když je měla americká dodavatelská společnost, že? Vedlo to potom k řízeným katastrofám, když například málem ztroskotal ropný tanker.… Číst vice »

Dana
Dana
29. 1. 2019 17:05

Dokud budou mit ve Venezuele socialismus, tak tam bude bida a srab pro vsechny. Vymluvam na vse mozne, co brani venezuelskemu lidu prospivat uz nikdo neveri, zvlaste ty vymluvy na ropu. Fungujici stat se nesmi spolehat jen na jeden zdroj preziti, ani na rabovani a prodavani narodniho bohatstvi, jako to cini socialisticka bolivarska republika.. Zemedelstvi by melo byt hlavnim pilirem statu, aby se obyvatelstvo netrapilo hladem. Produkci potravin zvladaji i staty, ktere ropna loziska nemaji, ze ano . Socialisticka Venezuela to holt nezvlada. A pri tom ma Venezuela ty nejlepsi predpoklady a poodminky pro zemedelstvi. Ma urodnou pudu, slunce, dostatek… Číst vice »

Vaska
Vaska
29. 1. 2019 17:11

britskej chalifát nechce Venezuele vydat její zlato – no tak ať ho prodaj Číňanům a Rusům a ty si ho půjdou vyzvednout s příslušnejma papírama jako majitelé – ať z toho soudruhům z SS jebne v makovici (akorát si musej dát pozor aby to zlato nebylo nadívané wolframem)

Dana
Dana
29. 1. 2019 20:02

Soudruhum v USA v makovici nejebne, kdyby si Rusove nebo Cinani vyzvedli venezuelske zlato. Zlato je nezajima, ale odtrzeni socialisticke vlady od moci ve Venezuele ano. Stejne by Rusove ci Cinane dostali to zlato za polovicni cenu a Madurova vlada by venezuelskemu lidu zlato navzdy ztratila . (Podobnost s Ceskem ciste nahodna :-) V Bank of England lezi zlata rezerva jeste z dob hojnosti, kterou si do Britanie po leta Venezuela ukladala. Pak prisla doba rabovani. Chavez uz v roce 2011 lifroval zlate rezervy zpatky domu do Caracasu. Z USA (a mozna i z EU), vyzdvihl okolo 160 tun zlata,… Číst vice »

jan123
jan123
29. 1. 2019 20:20

Dana napsal Dokud budou mit ve Venezuele socialismus, tak tam bude bida a srab pro vsechny. Vymluvam na vse mozne, co brani venezuelskemu lidu prospivat uz nikdo neveri, zvlaste ty vymluvy na ropu. Fungujici stat se nesmi spolehat jen na jeden zdroj preziti,ani na rabovani a prodavani narodniho bohatstvi, jako to cini socialisticka bolivarska republika.. Zemedelstvi by melobythlavnim piliremstatu, aby se obyvatelstvo netrapilo hladem. Produkci potravin zvladaji i staty, ktere ropna loziska nemaji,ze ano . Socialisticka Venezuela to holt nezvlada.A pri tom ma Venezuelaty nejlepsi predpoklady a poodminky pro zemedelstvi. Ma urodnou pudu, slunce, dostatek vody a i ten benzin… Číst vice »

Napos
Napos
29. 1. 2019 21:59

Dano ci ta nahodou neplati Outsider, aby tu bola opozicia v komentoch. Tak si slaby v argumentoch, ze nemozem uverit. Snaz sa pouzivat viac logiku a menej predlohy…Urcite ti to pojde, len si musis verit. ;)

orinoko
orinoko
29. 1. 2019 22:14

Telisku „Dana“. skončil syrský a afghánský mandát. Vypadá to, že na těchto adresách už je vymalováno. Nastaly nové problémy postaru. A tak je třeba nových svazackych vyhrezu. Amerických. I ve 40ti stupnovych mrazech. Mimochodem… dneska jsem viděl v rámci možností celkem objektivní pořad o Kubě. Kuba má problémy. Ale ne se vzdělaností. Pravda je taková , že v těsném sepětí s Amerikou by docela rychle mohla dosáhnout řádné debilizace. A propos …. České medyjalni ezpozitury hovoří jednohlasně o „hnutí Taliban“ …. v Afghánistánu. Co NATO náš militarni president? S teroristy se nevyjednava, s teroristy se bojuje. Proč emerika nebojuje? Jak… Číst vice »

orinoko
orinoko
29. 1. 2019 22:42

Musím ventilovat jednu věc:
Dneska za mnou kdosi přišel a povídá mi: Víš , kdo jsou čeští Piráti? Zástupci světových Židů. Živí to Soros… toho přece znáš , ne … až se to lidi dovedejí, to bude rachot …
Nevím, kde to dotyčný sehnal, ale na OM určitě ne.

orinoko
orinoko
29. 1. 2019 23:14

Tady Rádio Jerevan: V Afghánistánu došlo tak možná k mediálnímu pokroku. Emerika se domnívá , že jedna s debily , podobně jako tomu bylo v případě Severní Koreje. Pro český medyjalni sajrat z toho plyne vlastní smrad. Oni ho necítí… ale my ho nemůžeme vystát, natož cítit. Takže trochu Saturnina. Afghánská vláda tvrdí, že má informace z Kataru, kde trumpifajksl vedl kecy s Talibanem. Za americkou stranu to byla hodně zvláštní persona. Hodně exotické jméno. Něco jako Vomakalamuhopotajmu. Hádali se tam prý do krve. Ani se nedivim. A emericky spratek odmítal jakákoli časová omezení. Pro mě to budí dojem, že… Číst vice »

racek
racek
29. 1. 2019 23:50

No, milá paní Dano, ve Venezuele vůbec není socialismus. Tam je naprosto šílený systém charakterizovaný direktivním řízením soukromého sektoru a naopak neřízením státního. Nakonec, i to by mohlo fungovat (i ne moc dobře ale přece), kdyby na vedoucích místech seděli odborníci a ne ideově pevné avšak nevzdělané státní kádry. V mém poslením zaměstnáním jsme zem hodnotili za Cháveze za hůře než oficiální ratingy světových agentur s výhledem … katastrofa. No, škoda, měli si z Kuby dovézt nejenom ideologii „marbudos“ ale taky trochu rozumu jak přežít když nás kolem nemají rádi. Kuba to dokázala, i když jim nikdo nevěřil. A věřím,… Číst vice »

racek
racek
29. 1. 2019 23:56

Mimochodem, řešení sporů snad nemusíme řešit urážkami a invektivami na diskutující. Víte, zrovna paní Dana má mimořádně kvalitní přízpěvky a hlubokou znalost problému. Málokdo se jí tady vyrovná. Tak pánové, přece se nesnížíme ke způsobu argumentace lepšolidí a pražské kavárny. Ti už jinak argumentovat a diskutovat neumí.
Omlouvám se, ale neudržel jsem se.

Dana
Dana
30. 1. 2019 0:37

To snad mam argumentovat s panem Umlaufem, ktery si ucelove vybira grafy, aby poodporily jeho fantasie? Tupi soudruzi si nemeli pujcit ani jeden jediny, bezcenny zeleny papirek :-) Ja se zabyvam spolecenskymi ukazy. Faktem zustava, ze se lidi zenou z Venezuely do sousedni Brazilie a Kolombie, kde jsou vdecni za kazdou praci, prezivaji na hrstce ryze a jeste staci neco poslat pribuznym. Zverejnuje se , ze bezencu jsou tri miliony, ovsem to jsou ti, kteri se radne zaregistrovali, coz bude asi jen polovina hladovych nestastniku. Vsimnete si na videiich, ze utikaji vesmes belosi, co maji spanelske koreny. Domorode obyvatelstvo (hlavne… Číst vice »

Dana
Dana
30. 1. 2019 1:52

Jako zaver k tomuto tematu prikladam posledni zpravu o sankcich-zakazu obchodu USA s Venezuelou: The country faces a potentially devastating economic contraction as it stands to lose billions in export proceeds as a result of the sanctions over the next year. Russian Deputy Finance Minister Sergei Storchak told Russian state news agencies Tuesday „there will probably be problems“ for Venezuela in paying its debts. Storchak said Venezuela owes Russia $3 billion, with repayments twice a year of around $100 million, with the next due in March. Russia also has extensive commercial interests in Venezuela, including state oil company Rosneft’s partnership… Číst vice »

Bety
Bety
30. 1. 2019 14:30

Dana napsal
Vypada to, ze ze Syrie a Afghanistanu Amerika pomaliku odchazi, zrejme cas dozral – nevim, co by na tom melo byt divneho……

Cha cha, chi chi, cho cho.

Dana
Dana
30. 1. 2019 16:24

Bety napsal Cha cha, chi chi, cho cho. Kdo se smeje naposled , smeje se nejlepe….(Viz Venezuela) Oni ti Amici se fakt s Talibanem dohaduji, coz uz samo o sobe je novy pristup. Jednatel za Taliban je samotnymi talibanci zvoleny vudce, kvalifikuje dle kmenovych pozadavku, je zprizneny , asi i snatkem s vlivnymi Afghanci, cely zivot zasvetil boji proti nevericim, takze ma exelentni zkusenosti a kvalifikaci. Dle talibskych tradic respektuje i uhlavniho nepritele, o nevericich okupantech Nato( i Evropanech:-) se mel vyjadrit, ze Allah na ne posle Ebolu a bude po nich. Byl co by terorista ve vezeni v Pakistanu… Číst vice »

racek
racek
30. 1. 2019 22:51

No Trump je prostě obchodník a zvažuje náklady a výnosy. Válka s Afgány je mimořádně nákladná a zoufale neproduktivní. Prostě Afgáni uvažují jinak a málokdo je pochopí. Naše pořádky prostě nepochopí, oni žijí o 200 dříve než my. A to lithium a další vzácné zeminy se holt musí pustit, s těmi divochy umí vyjednávat jen Čína … Jo to Venezuela, to je jiná. Tam už dnes nelze prohrát. A stačí ochočit pár postaviček a šéfy armády a je vyřešeno. Oni už se postarají o pár desetitisíc odpůrců kteří budou vomylem … atd. jak je obvykle zvykem v tý américe jižní… Číst vice »

orinoko
orinoko
30. 1. 2019 22:57

Racku, pripominas čím dále tím více jednoho zasvěceného exota, který tu vespolek vyprávěl, jak Rusko tu Sýrii už dávno projelo.
A já jsem se neudržel, a vždycky moje reakce měla jednu totožnou větu:
To je zase sračka!
Exot už dávno zmizel, ale teď se tu spustilo jakési deja vu.

orinoko
orinoko
30. 1. 2019 23:00

Venezuela bude jen dalším problémem. Další hnisající vred amerických soudruhu, kteří vynikají především v tom , že všechno rychle začnou , a pak s tím mají dlouhodobe problémy.
Soudruh Trumpifajksl právě teď zadělává na další vred pod vedením vztekleho Fořta.

racek
racek
31. 1. 2019 16:05

No, Orinoko, jsem si jistý na 100%. Jenom netuším, jestli mrtvých budou tisíce či stovky… A že bych měl radosst? To snad ne.. A samozřejmě, chudým lépe nebude a horní vrstvě připadnou nějaké drobky z koncesí. Bohužel, on se ten levicový vývoj v té jižní américe prostě obrátil. A Venezuela byla prostě poslední.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
2. 2. 2019 13:26

Napos napsal

Dano ci ta nahodou neplati Outsider, aby tu bola opozicia v komentoch. Tak si slaby v argumentoch, ze nemozem uverit. Snaz sa pouzivat viac logiku a menej predlohy…Urcite ti to pojde, len si musis verit.

Chlapi, priznejme si, že tělísko LGBT-dana, co si tu stále pilněji vydělává na živobytí, má koule.Možná i prostatu.
Nedej bože, že dokonce deepstatu. :-)
Taková „naše“ Chelsea Manning… Její svět končí a to tělísko má strach. Velký strach. Klepe se a ví proč. Je to moc dobře.