Jak vyřešit řecké dluhy metodou deimaginace

A co ty řecké dluhy prostě škrtnout?

Ne, počkejte, vážně, komu z vás doma něco chybí, protože si to půjčili Řekové? Hrnce, peřiny, auta, víno, peníze, prostě cokoliv? Nikomu nechybí nic, je to tak? Ani těm Němcům nechybí nějaké lokomotivy, které by jezdili v Řecku, nebo ropa, kterou by jim půjčili. Zkrátka a dobře, nikomu nikde nic reálného nechybí, řecké dluhy jsou pouze imaginární – jsou to jen zápisy v účetních knihách, nebo záznamy v počítačových databázích. Že se musí Řekům něco upsat, aby se to mohlo Němcům připsat, je pouze úzus, dohoda, kterou lze změnit. Přirozeně, že by to nebylo snadné, nikoliv technicky, ale mentálně – spoustě lidé by se s v takovém okamžiku zhroutil svět, pro řadu lidí by takové řešení znamenalo stejně radikální (čili nemožnou, nemyslitelnou až nežádoucí) změnu myšlení, jako svého času tvrzení, že Země je kulatá, nebo že i Indiáni mají duši. Ale možné to je. Samozřejmě, že nikoliv v rámci současného systému, ale mimo něj již ano.

Stačí udělat krok stranou, podívat se na problém z jiného úhlu a řešení je nasnadě. No vážně, co tak hrozného by se stalo, kdyby se pár fiktivních čísel nahradilo jinými? Když si tak dobře umíme představovat, že dluhy existují, tak bych snad zvládli představit si i to, že jsou splacené, neexistují, že nikdy neexistovaly? Je to jen o imaginaci. Nebo naopak o jejím omezení.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
5. 7. 2015 8:26

Realita je taká,že pokiaľ Gréci nesplatia svoje dlhy,tak ich budú splácať tí,ktorí sa za tieto dlhy zaručili.Slovensko sa zaručilo sumou 3 miliardy € a vôbec nepochybujem o tom,že si ich bankári od nás vymôžu,ak si ich nebudú môcť vymôcť od Grékov.Takže ak k tomu dôjde,tak to Slováci pocítia a mnohým z nich začne všeličo chýbať aj doma.Gréci pochybili tým,že naleteli MMF, nemeckým a francúzskym bankám keď si nechali vnútiť pôžičky, lebo museli vedieť ako funguje úverová pasca.Druhý krát pochybili vtedy,keď vnútené úvery použili nezodpovedne a ľahkovážne z časti na nadmerné zbrojenie(mohli sa vzoprieť ),z časti na umelé navyšovanie životnej úrovne… Číst vice »

Bety
Bety
5. 7. 2015 14:26

Peter, průměrný Řek měl na ty chyby o kterých mluvíte asi tak stejný vliv, jako vy na to, jestli se Slovensko těmi 3 miliardami zaručí, či nezaručí.. Kdo to jménem Slovenska podepsal? Odsouhlasili jste mu to v referendu? Že ne? Když ne, tak ať si to zaplatí.Podle téhle logiky jsem já zodpovědná za dluhy, které se u nás nadělaly? Dal mi snad z těch neskutečných prachů někdo něco? Sakra! Podle mne jsou ve splácení dluhů na řadě banky. Ať si krachnou!!! Že bude nějaký čas bordel? Tak ať. To přežiju!

Bety
Bety
5. 7. 2015 17:27

Peter, děkuji za odkazy a nedivím se, že jste roztrpčený. Ale možná, kdyby Řecko mělo tu odvahu a odmítlo platit dál bankám, které v podstatě ten problém vytvořily, jednou rukou nalévaly do Řecka peníze a druhou si je strkaly do kapes, mohli by se najít následovníci. Tenhle systém je bezvýchodný. Dobrým příkladem je právě to rozšíření eurovalu i na rekapitalizaci bank. Vždyť Slovensko vlastně vůbec nemá kontrolu nad tím, kdo tu jeho záruku spolkne. Vsadila bych se, že Řekové to nebudou. Vládnou nám banky a dokud je budeme živit, bude to jen horší a horší. Váš domácí egregor je určitě… Číst vice »

Béda
5. 7. 2015 17:33

Bety napsal Peter, děkuji za odkazy a nedivím se, že jste roztrpčený. Ale možná, kdyby Řecko mělo tu odvahu a odmítlo platit dál bankám, které v podstatě ten problém vytvořily, jednou rukou nalévaly do Řecka peníze a druhou si je strkaly do kapes, mohli by se najít následovníci. Tenhle systém je bezvýchodný. Dobrým příkladem je právě to rozšíření eurovalu i na rekapitalizaci bank. Vždyť Slovensko vlastně vůbec nemá kontrolu nad tím, kdo tu jeho záruku spolkne. Vsadila bych se, že Řekové to nebudou. Vládnou nám banky a dokud je budeme živit, bude to jen horší a horší. Váš domácí egregor… Číst vice »

abx
abx
5. 7. 2015 17:52

Peter, nevidim dovod platit bankam nejake miliardy. ak by k tomu doslo, eurozona sa velmi rychlo rozpadne a to banky a bankstri urcite nechcu, lebo svoje peniaze nikdy neuvidia. vsetko sa to odsunie do blizsie neurcenej buducnosti…

peter.
5. 7. 2015 17:58

Bety napsal
Vsadila bych se, že Řekové to

Ja Grékom prajem aby sa vymanili z ponižujúceho postavenia večného dĺžnika.Vlastne prajem to všetkým štátom ktoré sa nechali nalákať do dlhovej pasce.Aj Slovákom.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
5. 7. 2015 19:08

Bety napsal Peter, průměrný Řek měl na ty chyby o kterých mluvíte asi tak stejný vliv, jako vy na to, jestli se Slovensko těmi 3 miliardami zaručí, či nezaručí.. Kdo to jménem Slovenska podepsal? Odsouhlasili jste mu to v referendu? Že ne? Když ne, tak ať si to zaplatí.Podle téhle logiky jsem já zodpovědná za dluhy, které se u nás nadělaly?Dal mi snad z těch neskutečných prachů někdo něco? Sakra! Podle mne jsou ve splácení dluhů na řadě banky. Ať si krachnou!!! Že bude nějaký čas bordel? Tak ať. To přežiju! Ach, Bety, Vy mne fakt dráždíte! Napsala jste to… Číst vice »

peter.
5. 7. 2015 19:21

abx napsal Peter, nevidim dovod platit bankam nejake miliardy. ak by k tomu doslo, eurozona sa velmi rychlo rozpadne a to banky a bankstri urcite nechcu, lebo svoje peniaze nikdy neuvidia. vsetko sa to odsunie do blizsie neurcenej buducnosti… Tie svine bankárske to tým Grékom jednoducho zatrhnú.Nemôžu si dovoliť len tak prejsť vzburu.Niekoho podplatia,iného zabijú a ostatných(národ) potrestajú za to,že sa vôbec opovážili vzbúriť sa.Gréci zaplačú tak,či onak.Každopádne bankári urobia všetko preto,aby odobrali aj ostatným vazalským štátom chuť zopakovať si „Grécku“ cestu.Bude zle.U nás,aj inde v Európe. Keby som len vedel o čom sa rozprával Tsipras s Putinom.Možno,že sa na… Číst vice »

peter.
5. 7. 2015 19:42

Georgius z Raduně:
Je neuveriteľné akú dynamiku nabrali udalosti v Európe za posledný rok.Boli konflikty v Juhoslávii,Iráku,zase v Iráku a v Afganistane,Arabská jar…ale všetko bolo nejako vzdialené,človek sa na to pozeral v telke,zaujal k tomu nejaký postoj,no nemal pocit ohrozenia.No po olympiáde v Soči nabrali udalosti také šialené tempo,že dnes už ani neviem z ktorej svetovej strany sa na nás valí väčšia hrozba.Niečo,čo neviem definovať,možno intuícia, vo mne spôsobuje,že zrazu mám pocit blížiaceho sa nebezpečenstva.Je to znepokojujúci pocit.Ukrajina,Sýria,ISIL,imigranti,Grécko…trochu veľa je toho naraz.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
5. 7. 2015 23:11

peter. napsal Georgius z Raduně: Je neuveriteľné akú dynamiku nabrali udalosti v Európe za posledný rok.Boli konflikty v Juhoslávii,Iráku,zase v Iráku a v Afganistane,Arabská jar…ale všetko bolo nejako vzdialené,človek sa na to pozeral v telke,zaujal k tomu nejaký postoj,no nemal pocit ohrozenia.No po olympiáde v Soči nabrali udalosti také šialené tempo,že dnes už ani neviem z ktorej svetovej strany sa na nás valí väčšia hrozba.Niečo,čo neviem definovať,možno intuícia, vo mne spôsobuje,že zrazu mám pocit blížiaceho sa nebezpečenstva.Je to znepokojujúci pocit.Ukrajina,Sýria,ISIL,imigranti,Grécko…trochu veľa je toho naraz. Peter, ten pocit mám také. A ještě zesílil, když jsme se před pár dny konečně přestěhovali… Číst vice »

peter.
6. 7. 2015 5:42

Bety napsal
Ale možná, kdyby Řecko mělo tu odvahu a odmítlo platit dál bankám, které v podstatě ten problém vytvoři

Bety :
http://je-to-inak.livejournal.com/54823.html

peter.
7. 7. 2015 17:15

Bety napsal
Peter, děkuji za odkazy a nedivím se, že jste roztrpčený.

Bety :
http://www.hlavnespravy.sk/slovensko-doplati-na-odchod-grecka-z-eurozony-najviac-kolko-suma-vam-vyrazi-dych/642663

Béda
7. 7. 2015 17:21

peter,

ten průser v Řecku se stejně dotkne (někoho víc, někoho méně) všech států EU. Nikdo tomu neujde. A řešení to ve skutečnosti nemá žádné. Když Řekové řekli NE, mohou očekávat tvrdý přístup. kdyb řekli ANO dostanou mírný odklad a další půjčku, vláda by padla a odložený problém by se jim časem vrátil ve formě ještě větší koule. Prostě EU se přežila. Je to diktatura korporátního kapitálu – ZÍTRA SE V BRUSELU HLASUJE O TTIP! Navíc Řecko je jenom pokusná laboratoř, kde si korporátnbí kapitál na malém státu testuje a tvoří precedent, kam až může zajít.