Maturita z pokrytectví

Povaleči z pražské kavárny, pravdoláskaři a všichni ostatní, co mají neustále plná ústa svobody, demokracie a lidských práv, mají teď vynikající příležitost složit maturitu z pokrytectví a já nepochybuji, že ji využijí a že v této zkoušce obstojí na výbornou. O co jde? Přece o to. jak se postaví k nejnovější zprávě potvrzující porušování lidských práv – a těžko si představit jejich flagrantnější porušení, než je mučení – americkou CIA.

Ale ať už se k tomu postaví jakkoliv, ať ji budou ignorovat, bagatelizovat či omlouvat, ať budou spřádat sebesofistikovanější teorie o nutném zlu a kolaterálních škodách, nebo kázat o nutnosti rozlišovat, jedno je jisté předem: na jejich vztahu k USA to nebude mí sebemenší vliv, pro ně USA zůstanou jasně zářícím majákem svobody a demokracie. Mezinárodní izolace nebo dokonce sankce? Nenechte se vysmát, ty jsou tu pro jiné. Teflonová modla USA zůstane bez poskvrnky.

Na tom, čeho se kdo dopustil, jim totiž vůbec nezáleží, pro ně je prvořadé, kdo se toho dopustil. Jeden je apriori vinen a druhý apriori nevinen, a když ne přímo nevinen, tak alespoň omluven, tedy pokud jsou tím druhým USA, nebo alespoň člen NATO. Důsledek této licoměrnosti je stejně logický, jako pochmurný: diskreditace a relativizace lidských práv a jejich podřízení účelu, který posvětí jakýkoliv prostředek.

Co dodat? Všechno potřebné již bylo v nějaké podobě řečeno a nezměnilo se vůbec nic. Absolutní moc stále absolutně korumpuje a není síly, která by se tomu mohla a chtěla postavit, a pokrytectví nadále zůstává nejefektivnější etikou.

Čas do příští zprávy, ve které budou USA kritizovat porušování lidských práv tu či onde, uteče jako voda a pravdoláskaři z pražské kavárny s čerstvou maturitou z pokrytectví v kapse se budou moci opět spravedlivě rozhořčit nad jejich porušováním, volat hanba a ordinovat sankce a humanitární bombardování.

Převzato z blogu Tribun

Stanův komentář: Čekal jsem, kdo bude první, který se pokusí „Feinstein report“ spinovat. Už několik hodin po zveřejnění vystoupila v TV těžká váha, viceprezident USA Joe Biden, který označil její zveřejnění za „odznak cti“. Ani slůvko omluvy, ani slovo o potrestání viníků. A přesně tímto směrem půjde masmediální strategie – místo zveřejnění skandálního obsahu a okamžitého uvěznění Bushe, Cheneyho a spol. budou „spojenci“ a mediální prestitutky mlžit, spinovat a chválit „vrchního světového demokrata“ za to, že „čestně“ zveřejnil svoji hanbu. A jinak vše pojede ve starých kolejích, včetně Guantánama, mimosoudního zabíjení „teroristů“, celosvětového elektronického špiclování a sankcí proti režimům porušujícím např. lidské právo na veřejnou onanii s pomocí krucifixu. A já se jako uvědomělý občan EU, kterému záleží na lidských právech, ptám: Nenastal čas, aby EU uvalila sankce na USA?

Přejít do diskuze k článku 10 komentářů