Hnutí Duha: Ministryně Marta Nováková návrhem slabé podpory obnovitelných zdrojů zadělává na malér

Novela zákona o podporovaných zdrojích energie podporu OZE jen odkládá

Tiskový komentář Hnutí DUHA

pondělí 12. listopadu 2018

Pět let trvající stagnace obnovitelných zdrojů v ČR se může nepříjemně protáhnout. Vyplývá to z návrhu novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), který připravilo a do mezirezortního připomínkování poslalo ministerstvo průmyslu [1]. Klíčovým problémem zákona je navázání finanční podpory na plnění Národního integrovaného klimaticko-energetického plánu, který ovšem dosud nebyl zveřejněn. Bude-li jej Česká republika plnit, další rozvoj obnovitelných zdrojů se konat nebude.

Cílem podpory OZE by však nemělo být především plnění evropských závazků, ale náš vlastní zájem na rozvíjení domácích čistých a nevyčerpatelných zdrojů. S neperspektivitou jaderné energetiky a nutností odstavovat uhelné elektrárny kvůli jejich negativnímu dopadu na klimatické změny zůstávají obnovitelné zdroje jediným možným domácím řešením. Proto zástupci moderních a progresivních odvětví společně s obcemi již řadu let volají po vytvoření stabilních podmínek pro rozvoj OZE [2]. K důslednějšímu využívání moderních a čistých zdrojů energie vybízí i EU, naposledy v letos schválené Směrnici o obnovitelných zdrojích [3].

Předložená novela také zcela opomíjí obnovitelné projekty obcí a místních lidí. Návrh tak jde nejen proti snaze EU posilovat roli spotřebitelů a samovýrobců energie, ale i proti pozitivním zkušenostem ze západních zemí. Země, kde se obnovitelným zdrojů daří, jsou totiž zpravidla ty, kde se na rozvoji velkou měrou podílí i veřejnost.

Podle důvodové zprávy k předkládané novele zákona bude ministerstvo v návrhu Národního integrovaného klimaticko-energetického plánu počítat s cílovou hodnotou podílu obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě ve výši 20,8 % pro rok 2030 (oproti současným 15 %) [4]. Výši českého příspěvku ke splnění evropského cíle pro OZE na úrovni 32 % pro rok 2030 bude Česká republika vyjednávat s Evropskou komisí.

Jako země s významným nevyužitým potenciálem obnovitelných zdrojů máme reálnou možnost svůj příspěvek zvýšit minimálně na 24 %.

Na aktuální české produkci z obnovitelných zdrojů se stále nejvyšší měrou (dvěma pětinami) podílí vytápění domácností biomasou [5]. Při nízkém cíli pro rozvoj OZE a zároveň zvýšení efektivity při vytápění biomasou (zateplením domů, využitím účinnějších kotlů) by to znamenalo omezení podpory pro nové OZE, např. pro větrné elektrárny. Rozvoj OZE i efektivnější nakládání s energií jsou žádoucí, neměly by si však stanovením nízkého limitu pro rozvoj OZE konkurovat.

Tomáš Jagoš, expert na obnovitelné zdroje a komunitní energetiku Hnutí DUHA, řekl: “Z návrhu nového zákona o podporovaných zdrojích energie z dílny ministerstva průmyslu by se mohlo zdát, že v případě rozvoje obnovitelných zdrojů je hlavní prioritou České republiky vyjednat si v Bruselu nízký cíl rozvoje OZE – a pak jej hlavně nepřekročit. Potřebujeme však přesně opačný přístup. Do roku 2030 musíme výrazně snížit spotřebu uhlí a obnovitelné zdroje jsou jedinou domácí cestou, jak jej nahradit. Další odklad restartu obnovitelných zdrojů by byl hrubou chybou, která by se nám za několik let škaredě vymstila. Proti mechanismům finanční podpory navržených v novém zákoně máme jednu významnou výhradu – zákon nezaručuje, že budou vůbec spuštěny. Návrh zákona ve skutečnosti podporu OZE jen odkládá.”

Poznámky:

[1] Návrh byl v pátek 9.11. předložen do meziresortního připomínkového řízení a je dostupný na https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNB6CFJNO2

[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vznikla-nova-koalice-pro-komunitni-obnovitelne-zdroje-energie

[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/evropska-unie-podil-obnovitelnych-zdroju-na-spotrebe-energie-ma-dosahnout-do-roku-2030

[4] Důvodová zpráva k novele zákona o podporovaných zdrojích energie, strana 3

[5] A. Bufka, J. Veverková, D. Andronic: Obnovitelné zdroje v roce 2017, MPO, Praha 2018

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
14. 11. 2018 22:15

No, do těchto tzv. obnovitelných zdrojů stát z našich daní cpe neuvěřitelné peníze … proč tzv.? No, málokterý z těchto zdrojů vyprodukuje dost energie na pokrytí nákladů či vynaložené energie na jejich pořízení.

Admirál
Admirál
15. 11. 2018 16:38

Marta si zadělává na malér? Jako Babiš s váháním , komu dát zakázku na dostavbu JE?

Gatta
Gatta
15. 11. 2018 20:11

Mám velice ekologické, velice jednoduché a nejem levné, ale naopak dodonce ziskové řešení, jak v ČR zvýšit procenta výroby energií z obnovitelných zdrojů z 24 na 32 nebo i více procent, A nic se nemusí stavět a nebude to stát ani kurunu. Prostě se jen skokově zdraží energie – a to tak razantně , že následně klesne jejich spotřeba – no a to při zachování stávajících „ekologických“ zdrojů splní všechny naše jakési závazky nevím ke komu a HD si bude moci udělat čárku. PS „Miluji“ lidi, kteří 100% chtějí za každou dodržovat zákony a kýmsi vymyšlená pravidla a pravdy …… Číst vice »

racek
racek
15. 11. 2018 22:21

No jo, milý Gatto, pak chudí přejdou na svíčky a bohatí stejně nevypnou své klimatizace. Naopak skokově vzroste zisk producentů elektřiny. No a konkurenceschopnost průmyslu skokově klesne. Nzaměstnaní budou nadšeni. No a stát bude mít výpadky v příjmech atd. Fajn. Otázka ovšem stojí také tak, které zdroje lze považovat za ekologické. Řada z nich se ekologickými jen tváří.
Ono totiž vše souvisí se vším. A narušovat přirozený chod věcí bývá velmi těžce zaplacené. Třeba ztrátami úrodnosti půdy experimenty s řepkou či spalováním biomasy, která by měla být navrácena do půdy přirozenými způsoby.

Gatta
Gatta
16. 11. 2018 6:58

Re racek – pochopitelně to bylo myšleno sarkasticky – ale také se strachem teď doufám, že si tuto možnost řešení zde žádný vlivný ekoaktivista nepřečte …

Na myšlenku mě navedla úvaha: “ 24 nebo 32% … ale z jakého základu ?“ Tedy s neustálým zvyšováním spotřeby se vynucují nejen vyšší smluvně povionná ekoprocenta, ale násobeno procentem růstu spotřeby i mnohem větší procenta „eko“ MWh a GJ

racek
racek
16. 11. 2018 13:21

No jo, když já už jsem stařec a každý vtip už nepochopím. Omlouvám se.