Most!?

Dokoukal jsem Most! Ano, díval jsem se. Dívali se všichni, tak jsem se díval také, abych o nic nepřišel. Proč předstírat, že jsem se nedíval? Stejně by to každý chápal jen jako lacinou pózu. Díval jsem a nemůžu říct, že by se mi Most! vůbec nelíbil. Svým způsobem se mi i docela líbil. A nejspíš by se mi líbil mnohem víc, kdybych z toho hype kolem neměl pocit, že se mi líbit musí.

Jenže to, že se dá něco bez odporu, a vlastně i docela se zalíbením, dokoukat do konce, ještě neznamená, že to něco je nějak zásadně mimořádné. Čím by vlastně měl být Most! tak výjimečný? Tím, že se v něm mluví sprostě? Tím, že se v něm hodně chlastá? Tím, že se v něm hodně šuká? Tím, že se v něm říká „Cikáni“ a Romové v něm nepokrytě kradou? Nebo tím, že Romové jsou v něm normální lidé jako ostatní, se kterými se dá domluvit a dokonce skamarádit? Nebo tím, že ukazuje Pražákům lidi z periferie jako opičky v ZOO? (A je otázka, jestli je náhodou neukazuje podobně, jako mayovky Indiány?) Že je jedna z postav přeoperovaný transsexuál mě ani nevzrušuje, ani nepohoršuje. A žíly mi netrhá ani zobrazení rasistických skinheadů jako neohrabaných medvídků, které víc než čistota rasy zajímá čistota značky a klid na pití piva.

Tak proč tolik povyku kolem? Proč jedni Most! vyzdvihují jako „vtipné otevírání vážných témat“, druzí mu nadávají za „upevňování protiromských stereotypů“ a třetí na něj dští síru za „sluníčkářskou propagandu“? To, že někdo naštve ty i ony ještě neznamená, že stvořil neutrální progresivní provokaci. Jako soukromá podívaná pro zábavu funguje Most! dobře, ale jako politikum, které z něj někteří tak vehementně dělají, naprosto selhává. Ale to není výtka! Komediální seriál nemá suplovat veřejnou diskusi, ani kdyby chtěl.

Tvůrcům seriálu Most! se podle všeho podařilo – ať již záměrně, nebo mimoděk – vytvořit klíč, který dobře zapadl do zámku všemožných mindráků a frustrací, ale sám o sobě není ničím výjimečný. Alespoň tedy doufám, že jsme to ještě nedopracovali tak daleko, aby i taková povrchní férie jako Most! musela být považována za Odvážný počin jenom proto, že pro sázku na jistotu zpracuje pár stereotypů o Romech.

P.S. Všichni kritici řeší Romy a Dášu, ale naprostou nepřítomnost státních autorit, které by měly držet na uzdě Romana, či prověřovat něčí smrt, nebo že někdo dostane bez ohledu na zákoník práce výpověď na hodinu a ani se nepokusí ozvat, to nechává všechny v klidu, stejně jako evidentní naprostá mimoběžnost světů učňáků a gymnázií i na tak relativně malém městě, jako je právě Most. Tady by se možná dal hledat potenciál pro roubování sociální kritiky na Most!, ale to by asi bylo moc práce, s Cikány a buznami je to snazší.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
10. 3. 2019 13:40

Na výpovědi „na hodinu“ není nic protizákonného. Když takto někoho propustíte, platíte mu normálně plat a odstupné podle zákona ale do firmy ho nepustíte. Samozřejmě pokud není prokázáno hrubé porušení pracovní kázně. Ale to bývá dost nebezpečné, protože zaměstnanec to může dát k soudu jehož rozhodnutí je nepredikovatelné.