Diskuze k článku


 • mirror • 17. červnaec 2014

  „Nejen v Česku platí pravidlo, že ve firmách, kde odbory působí a kolektivně vyjednávají, jsou příjmy zaměstnanců vyšší než ve firmách, kde odbory nejsou.“

  To je velmi divně formulovaná věta. Zdálo by se, že jen z vůle zaměstnanců odbory nejsou založeny. Běžnější případ je, že zaměstnavatel pod hrozbou vyhazovu nedovolí odbory založit. Bohužel ani strana, ve které dělají kariéru bývalí odborářští bossové s tím nic neudělá.

 • Janus • 17. červnaec 2014

  V naší firmě se podařilo na potřetí založit odborovou organisaci. Zřejmě jí založili ti správní lidé. Pak došlo k sjezdu odborářů a zvolení nového, vedení ne zrovna přátelského vedení(do čela odborů kandidovali i členové vrcholného kokotmentu. A začali se dít věci. Činovníky odborové organisace nelze vyhodit, lze je přeřadit na jiné, méně placené místo. I stalo se. Konec roku pak přinesl změnu pracovních smluv kde se zaměstnanec zavázal odpracovat zdarma 150 hodin zaměstnavatelem nařízených přesčasů. Kdo nepodepsal šel.
  Při vyjednávání o kolektivní smlouvě si vedení společnosti s odbory vytřelo zadel. Jsme firma která má matičku v DE. Ta se každý rok ptá jak se zaměstnancům ve firmě líbí. Loňské výsledky byly nejspíš natolik děsivé, že matička vrcholný kokotment zle pokárala. Ti začali běhat a slídit, kdo že to není spokojen. Zatím nikoho nenašli. Letos to nebude lepší.
  P.S. Ač čistý zisk naší společnosti od roku 2008 klesá(viz. Výroční zpráva), platy kokotmentu roustou.

 • Alena • 18. červnaec 2014

  vícečlenná rodina v Česku se i při statisticky uváděných průměrných platech ocitá ve špatné sociální situaci. V lepším případě pak nastupuje stát s úlevami,různými sociálními dávkami, atd., což zatěžuje státní rozpočet. Nebylo by lepší zdanit opravdu velké nadnárodní firmy nebo zavést progresivní zdanění právnických osob, jaké má VB?

 • Gatta • 18. červnaec 2014

  25 roků to je a Větva píše „Zlaty Milouš Jakeš“:

  http://vetvicka.blog.idnes.cz/c/417868/Zlaty-Milous-Jakes.html