Nová studie: Třetinu veškeré elektřiny v ČR si budou moci vyrábět lidé sami

Společná tisková zpráva Hnutí DUHA a Greenpeace ČR

Brusel, Praha, 26. září 2016

V České republice by již za 14 let mohly vyrábět elektřinu z vlastních obnovitelných zdrojů dva miliony lidí a v roce 2050 již každý druhý obyvatel. Pokrýt by tak samovýrobci mohli třetinu naší celkové spotřeby elektrické energie. Vyplývá to z dnes vydané studie [1], kterou zpracovala nezávislá nizozemská výzkumná a konzultační společnost Delf CE. Podle studie však musí být odstraněny překážky, které brání rozvoji zdrojů v majetku domácností, energetických družstev, malých podniků a veřejných institucí.

Do roku 2050 by mohla více než polovina obyvatel EU vyrábět vlastní elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Decentralizovaný a demokratický energetický systém založený na výrobě vlastní energie by byl schopen do roku 2050 pokrýt až 45 % energetických potřeb EU.
Studie analyzuje potenciál jak výroby, tak skladování energie tzv. „energetickými občany” (energy citizens) či „prosumery“, tedy lidmi, kteří sami či kolektivně vyrábějí energii. Do kategorie „energy citizens“ jsou přitom zahrnuty i malé a střední podniky a veřejné instituce, například školy. Data jsou k dispozici pro současnost, rok 2030 a 2050.

Autoři studie však upozorňují, že její výsledky se mohou stát realitou za předpokladu, že budou odstraněny politické a regulatorní překážky, které odrazují  domácnosti, veřejné instituce i celé obce vyrábět, skladovat a prodávat energii, kterou si sami vyrobí.

Studii dnes v Bruselu společně zveřejnily ekologické organizace Greenpeace, Friends of the Earth Europe, EREF (European Renewable Energies Federation) a RESCoop (European Federation of Renewable Energy Cooperatives).

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: “Vlastní zdroj elektřiny může být za pár let stejně obvyklý jako studna, sud pod okapem nebo obecní rybník. Současné technologie to umožňují. Studie potvrzuje, že největší potenciál mají v České republice individuální instalace domácností (hlavně fotovoltaické panely na střechách) a větší projekty ve společném vlastnictví skupiny občanů (typicky větrné elektrárny). K využití potenciálu je třeba splnit základní podmínky: opětovně zavést zelený bonus pro větrné elektrárny ve vlastnictví či spoluvlastnictví občanů nebo obcí a dlouhodobě pevně stanovit podmínky pro samovýrobce elektřiny.”

Jan Freidinger z Greenpeace dodává: “Lokální, nezávislá, demokratická a čistá – to jsou hlavní atributy energie vyrobené lidmi. Evropská unie i čeští politici musí občany podporovat a chránit a ne jim házet klacky pod nohy. Jak ukazuje studie, obyvatelé Česka i celé Evropské unie mohou být základním kamenem transformace energetiky směrem k čistým obnovitelným zdrojům.”

Poznámky:

[1] Celá studie je ke stažení zde: http://www.cedelft.eu/publicatie/the_potential_of_energy_citizens_in_the_european_union/1845

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
27. 9. 2016 4:59

Aspoň v té energii, že zůstane nějaká ta reziduální demokracie…někomu dotaci, někomu pár facek.

peter.
27. 9. 2016 8:15

V Izraeli,pri pohľade zhora uvidíte na každom dome veľkú na čierno natretú nádobu a fotovoltaické články.Hyzdí to celkovú panorámu mesta,ale údajne si domácnosti týmto spôsobom vedia zabezpečiť dostatok až 6o°C teplej vody.Áno viem,povie sa,že je tam nepomerne viac slnečných dní atď.U nás má jedna sekcia paneláka(1 vchod)fotovoltaiku na streche,v pivnici majú plynovú kotolničku,sú odpojení od centrálneho kúrenia a teplej vody.Platia za kúrenie a teplú vodu o tretinu manej,ako ľudia v susednom vchode. Problém je,že teplárenská spoločnosť,ak nebude naplno využívať svoje stávajúce kapacity,sa ocitne v strate,ktorú logicky rozpočíta na svojich odberateľov.Preto je toto potrebné riešiť zo štátnej úrovne.Nemalo by to byť… Číst vice »

Admirál
Admirál
27. 9. 2016 8:16

Pokud se nedistancujete o štěpky, od bionafty, od boje proti oteplování ala prodej emisních povolenek, nerezignujete na funkci katalyzátoru přesunu peněz z jedněch kapes do jiných kapes, tak jste jen obyčejní pouťový prodavači cukrové vaty.

cnemo
27. 9. 2016 9:41

peter. napsal
V Izraeli,pri pohľade zhora uvidíte na každom dome veľkú na čierno natretú nádobu a fotovoltaické články.Hyzdí to celkovú panorámu mesta,ale údajne si domácnosti týmto spôsobom vedia zabezpečiť dostatok až 6o°C teplej vody.

S Izraelem je ta potíž, že vyrobit teplou vodu je vzhledem k podnebí sranda. Horší je uživit klimatizaci a další elektrospotřebiče:)

Bety
Bety
27. 9. 2016 9:46

Admirál napsal
Admirál • 27. září 2016
Pokud se nedistancujete o štěpky, od bionafty, od boje proti oteplování ala prodej emisních povolenek, nerezignujete na funkci katalyzátoru přesunu peněz z jedněch kapes do jiných kapes, tak jste jen obyčejní pouťový prodavači cukrové vaty.

  

++++++

cnemo
27. 9. 2016 9:46

A k článku. Přesně takto uvažoval Mao ce tung, když nařídil delokazovat výrobu oceli. Ale síly toho zlého imperialismu to sabotovaly a tak z toho byla katastrofa. Ale dnes se to určitě povede! :)

PPK
PPK
27. 9. 2016 13:34

Světové tzv. eko NGO (Non Governmental Org) pokrytecky tvrdí, že odmítají prostředky ze zdrojů, které by mohly omezit jejich nezávislost. Přitom kromě popsaných papírů a mediálního mluvení nic nevyrábí a jen čerpají z cizích zdrojů desítky až stovky milionů dolarů. Např. Greenpeace tvrdí, že zdrojem jejich příjmů je podpora od jednotlivců, ale mlčí o tom, že to co dostanou, státy jejich dárcům odpustí na daních. (mj. např. jen Duha v ČR ročně dostává z veřejných prostředků cca 15 milionů Kč!) A to už není řeč o parazitických NGO typu těch NGO pro-imigrantských, na které ročně např. stát ČR vynaložil už… Číst vice »

jogín
jogín
27. 9. 2016 20:13

Ano, třetinu elektřiny si mohou vyrábět lidé sami. Jenže zbylé dvě třetiny budou 5x až 20x dražší. Zdaleka nejde jen o dotace. Kvůli spoustě malovýrobců bude nutné přebudovat rozvodnou síť- místo jednoduché silnice od velkovýrobce ke spotřebiteli bude třeba mít komplexní stromečky- umíte si představit jen problémy s přesnou synchronizací kmitočtu? Právě kvůli přebudování sítě chtěli experti z regulačního úřadu vybírat horentní poplatky z elektroměrů a tvrdili, že tohle stoupnutí cen elektřiny je zanedbatelné proti tomu, co kvůli přebudování sítě přijde. Náklady na snížení velkoprodukce ovšem klesnou jen nepatrně, protože bude nutné udržovat pohotovostní rezervy schopné naběhnout v sekundách a… Číst vice »

idiotronic
27. 9. 2016 20:50

Souhlas, ostrovní systémy jsou poctivé řešení. Ale zelená politika nemá v úmyslu snad někde šetřit (úporné zářivky žerou 2x víc , než trubicové,žijí 3x kratší dobu a šrotují haldu různorodého materiálu). LED diody v obchodech jsou rovněž za zářivkami
-teoretická možnost ale vypadá dobře), jenže cílem snažení je maximalizovat zisk malých výrobců , kterým ,,nezávislá“ komise přidělí licenci. Ostatní to zaplatí.

Sio
Sio
27. 9. 2016 22:09

Přírodu je potřeba chránit. Ale toto není cesta. Ekologickou cestou jsou malé plynové elektrárny. Bohužel, je tu ta závislost na tom proklatém Rusku … Na fotovoltaiku bych tak 20 let ještě potkal, jak se to bude vyvíjet. Zatím to ještě není dost propracované.

racek
racek
28. 9. 2016 18:46

Předminulý týden jsem byl na výstavě ForArch, znalci vědí. Na stánku příslušného ministerstva Zelená úsporám jsem se ptal na různé dotace a na jejich smysl. Smysl, řekla paní k tomu určená, jsou úspory a životní prostředí. Na to jsem se jí zeptal, nejsou – li ty úspory poněkud drahé a tedy fiktivní, když se musí dotovat (peníze totiž znamenají také v podstatě energii, neb jsou podloženy produkcí). Paní opáčila, že je třeba podnítit zájem o ty úspory. Já zas na to, že kdyby byly úspory výhodné či návratné, nebylo by třeba těch dotací. Stačilo by je přece řádně zpropagovat, ne?… Číst vice »

Pocono
Pocono
30. 9. 2016 12:17

Zjevně přituhuje, když se dvě teroristické organizace navzájem se přetahující o dotace musí spolupracovat a vydávat společné prohlášení :)))