O Venezuele

Navazuji na předchozí článek o napětí ve Venezuele, a protože jsem si uvědomil, že v tuzemských masmédiích (Lépe snad „SMRAD“ (dle historika A.Fursova: Systém Masové Reklamy A Dezinformace) není objektivnější informace krom tvrzení, že jde o zemi, kterou komunisti dovedli ke krachu), přeložil jsem pro vás rozhovor, ve kterém „nová hvězda“ ruských médií Nikolaj Platoškin přibližuje Venezuelu, i příčiny jejího nynějšího stavu, a vyvrací některé mýty…

Proč dnes o Venezuele?

Protože někteří dnes říkají, že co nám vlastně je po nějaké Venezuele, když máme svých starostí dost, proč cpeme peníze nějakým příživníkům, kde se vše prošustruje?

Druzí zase, kteří jakoby jsou proti vměšování USA do věcí Venezuely, protože pak se mohou vměšovat i do věcí ruských, ale současně tito lidé říkají, že vůbec ten Maduro je samozřejmě vůl, kvůli kterému je hospodářství v rozkladu, protože Maduro je komunista a málem socialista a z toho vyplývá následující heslo: Jacíkoli socialisté, komunisté, ať v Rusku, ve Venezuele nebo kdekoli – nic dobrého udělat neumějí, i kdyby chtěli. Přitom ale samozřejmě odsuzují politiku vůči Venezuele.

Pokoušel jsem se v některých našich televizních talkshow něco o Venezuele říci, ale do jedné minuty toho mnoho neřeknete – jestliže tam mluví 8 až 10 lidí během 45 minut, to prostě nelze. A jsou otázky, které se za minutu vysvětlit nedají. Takže Venezuela je zemí Jižní Ameriky, dvakrát větší než Ukrajina. Slyšíme udivené otázky, proč tam lidé tak špatně žijí. Jde o to, že tam, stejně jako na Kubě, se 90 % území pro život nehodí. U nás je to, řekněme, tundra, ale u nich džungle, a to je ještě horší – ani silnice ani normální půdy, strašná vlhkost, takže se tam nedaří kulturám, na které jsme zvyklí tady (brambory, rajčata) protože vyžadují mírné klima. Je tam mnoho hor – především Andy.

Počátek problémů s USA

Jak žila Venezuela před prezidentem Chávezem, který byl naším přítelem? Zhruba jako Kuba. Kuba prodávala do Ameriky cukr a odtud kupovala vše – od zubních kartáčků až po toaletní papír, a samozřejmě potraviny. Venezuela do 30. let pěstovala kávu a prodávala ji do USA, později ropu a nakupovala tam všechno, takže byla naprosto závislá na zahraničním trhu. Nejhorší bylo  geografickým prokletí Venezuely, stejně jako Kuby – měla cukr prodávat do 150 km vzdálené Ameriky, nebo do Ruska vzdáleného přes 10 tisíc km? To se nezmění. Totéž Venezuela, která si také mohla teoreticky vybrat mezi Amerikou, anebo třeba Čínou, vzdálenou 15 tisíc km. Venezuela nikdy nebyla schopna samozásobení potravinami – ani před Chávezem, ani po něm.

Mimochodem, Chávez se dostal k moci v roce 1999, kdy ropa stála 8 USD/barel, zatímco teď stojí 70 a všichni bědují, jak je to málo… Kdo zařídil prudký růst cen ropy počátkem nového tisíciletí?  Chávez. A byla to právě Venezuela, kdo zorganizoval organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), která obecně regulovala ceny. Díky Chávezovi se zrodil onen náš boom. Když přišla krize v roce 2008, kdy ropa spadla ze 146 na 38 USD/barel a Rusko se okamžitě ocitlo v krizi. Kdo tenkrát pomohl zvednout ceny na úroveň 100 USD – opět Chávez. Takže kdo je vlastně čím příživníkem?

Budu hovořit řečí tvrdých dat, protože o tom takto mluví málokdo. Ano, Venezuela je číslo 1 ve světových zásobách ropy a všichni říkají – no, vidíte, dostali se k moci ti komunisti a socialisti a zemi s takovými zásobami ropy přivedli do takového stavu… Přátelé, není ropa jako ropa. Ta venezuelská je tzv. těžká ropa, která je tak viskózní, že ani neproteče potrubím, protože vypadá skoro jako bitumen a nese obchodní název „Orinoko“ podle největší venezuelské řeky. K jejímu zpracování jsou potřeba obrovské zdroje. Takže když se Chávez dostal v roce 1999 k moci, tak (na rozdíl od toho, co o něm kecají) řekl, že lehkou ropu si dokáží zpracovat sami, ale k těžbě a zpracování těžké ropy přizval zahraniční kapitál a přišly americké, společnosti, ruská Rosněfť, čínské a indické společnosti – takže tvrzení, že Chávez všechno zahraničním společnostem sebral a předal Rusům – je naprostá lež. Jak před Chávezem, tak i po něm se většina ropy prodávala do USA, a tak tomu stále je.

Kdo koho živí

K řečem o tom, že Venezuelu živíme: Vše, co u nás nakupovala, platila hned, nebo na úvěr. Postavili jsme tam například závod na výrobu automatů Kalašnikov – je to snad surovina? Ne, jsou to pracovní místa tady i tam, vybudovali jsme tam servisní středisko našich vrtulníků pro celou Jižní Ameriku. Jak to probíhá s ropou? Naše společnost – např. Rosněfť – těží těžkou, komplikovanou ropu a posílá ji ke zpracování do Indie (je tam zatím dokonce ještě levnější pracovní síla než u nás), takže vydělává Rusko, Venezuela i spřátelená Indie (člen BRICS). Právě za Cháveze se jeho země zajímala o výstavbu panelových bytových domů podle naší technologie. Před Chávezem totiž například hlavní město obklopovaly na úbočích hor chatrče z plechu a kartónu a bez jakéhokoli příslušenství. A tak do odstranění tohoto problému vkládal obrovské ropné peníze. Dovede si představit nadšení těch lidí, když se mohli přestěhovat do čistých domů s příslušenstvím?

Kriminalita

Mnoho se hovoří o vysoké kriminalitě v Caracasu – jak to, že si s tím vláda neporadí? On totiž Caracas jako město vlastně neexistuje. Je to ve skutečnosti několik měst –  čtvrtě (samostatná města) pro bohaté, kde je vlastní starosta, mají svoje daně, svoje policie, a vedle toho slumy, kde není nic z předchozího. Federální vláda policii jako takovou ze zákona nemá. Místní policie je podřízena starostům, nebo hlavám států, kteří jsou povětšině vůči vládě nepřátelsky zaměřeni. Neznáme-li tyto věci, těžko si dovedeme představit, co se ve Venezuele děje.

Zásobování

Poukazuje se na to, že lidé tam stojí ve frontách na základní potřeby před obchody… Ti, kteří žili v sovětském období, mě nejspíš pochopí lépe. Chávez po příchodu k moci zřídil tzv. lidové obchody, ve kterých je zboží za státem regulované ceny základních potravin a potřeb. Představujete si, co se dělo… najížděli tam překupníci a za rohem toto zboží prodávali za ceny deseti až patnáctinásobně vyšší, takže zboží z těchto obchodů rychle mizelo. To vyvolávalo a vyvolává velkou nespokojenost občanů, a vláda s tím nemůže nic udělat, přestože zřídila kontroly a vojenské hlídky. Východisko tu je jediné. Venezuela všecko nakupuje v zahraničí, především v USA.

Energie

Spotřebu elektřiny v zemi ze 70 % kryje jediná hydroelektrárna, jejíž produkce v obdobích sucha prudce klesá (tak tomu bylo i před Chávezem). Těžká ropa je k výrobě elektřiny nepoužitelná.

Víte, mně přivádí k zuřivosti, jestliže lidé tady, nemající ani ponětí o oné zemi, vynášejí soudy.

Má Maduro diktátorské ambice?

Nemá. Už dva roky vedl diskusi u kulatého stolu s opozicí – pod patronátem ne nějakých komunistů, ale Vatikánu. Postup opozice byl asi takový, že teprve až Maduro odstoupí, budou se dohadovat dál…

Vměšování USA

V roce 2002, kdy by Chávez pouhé 3 roky u moci, zorganizovali tam Američané „ropnou stávku“. Šlo o to, že i před Chávezem dobývala ropu jediná státní společnost, jejíž programové vybavení bylo ale americké, a všichni odborníci byli buď Američané, u kterých se nacházely klíče k programovému vybavení, nebo Venezuelci vystudovaní v USA. Docházelo k sabotážím, takže Venezuelci se museli nabourávat do vlastních zařízení, aby získali klíče k programům. Ve stejném roce zorganizovala CIA operaci „Snake“ k odstranění Cháveze. Po této ropné stávce se odehrávalay masové protivládní demonstrace v bohatých čtvrtích a najednou po nich začali střílet neznámí střelci (v masmédiích samozřejmě vládní). Pak se ukázalo, že všechny tyto záběry byly smontovány nejen z různých míst, ale i v různou dobu… poté skupina důstojníků, kteří zradili, Chavéze zatkla, a odvezla na vzdálený ostrov, kde ho donutila k převlečení z uniformy do tepláků (aby ho ještě víc ponížili), dali mu pero a papír a 10 minut na sepsání rezignace a předsmrtné prohlášení, že nemůže přežít svoje odvolání a že spáchá sebevraždu. Jeden z vojáků stráže mu půjčil svůj telefon, Chavéz zavolal dceru a vysvětlil jí, kde je. Ta zavolala Fidelu Castrovi, který okamžitě tuto informaci poslal do světa. Důsledkem toho byla obrovská demonstrace, demonstranti pronikli do prezidentského paláce, kde právě probíhal inaugurační ples nově jmenovaného prezidenta instalovaného Američany (byl jím vůdce Svazu venezuelských podnikatelů…). Ten uprchl do Kolumbie…

Dnešní protivládní demonstrace

Totéž se děje dnes, kdy masové protivládní demonstrace probíhají právě v bohatých čtvrtích, zatímco Madurovi přívrženci protestují především ve čtvrtích chudých. Televize ale zabírá přednostně právě ty první.

Jak zemi hospodářsky oživit

Měl by Maduro změnit hospodářskou politiku? Podle mého určitě. Říkám to proto, že jsem svoje návrhy řešení venezuelské vládě předkládal už před třemi lety. A to jak k peněžní reformě – odstranění dvojího kurzu dolaru a připuštění tržního hospodářství do sféry distribuce, aby se zabránilo spekulaci a lidé mohli kupovat zboží za normální ceny. Maduro, veden přáním pomoci chudým, se dopouštěl chyb. Co s tím dělat? Především, aspoň prozatím, zavést jeden kurs dolaru proti bolívaru, protože problém je hlavně ve dvojím kurzu (oficiální, který nikdo nepoužívá, a černý). V souvislosti s tím provést denominaci bolívaru, odstranit zbytečné nuly. Ceny udělat tržní, protože pokud nemáte vlastní výrobu, stejně nic jiného provést nemůžete. Zásobovací situace ve Venezuele se během pár týdnů normalizuje (zboží sice je, ale předražené).

Jak můžeme pomoci my

Další se týká zejména nás: Musíme nastartovat prodej základních potravin (obilí, maso, atd), kterých je u nás nadbytek, do Venezuely. Otevře se tak Rusku obrovský trh. Že nemají čím zaplatit? Kdeže! Oni jsou ochotni za to platit – podle jejich informací mají prostředků dost. Venezuelský export představuje 30 a dovoz 20 mld. USD – takže každoročně mají prostředky na nákup léků a potravin. Navíc můžeme vytvořit spoustu pracovních míst v zemědělství a zpracovatelském průmyslu.

Tak pomůžeme stabilizovat přátelskou zemi, která mj. uznala Krym a která nám všude pomáhá, a to na základě vzájemné výhodnosti. Hlavně můžeme té zemi pomoci ne nějakým vržením tam peněz, ale radou v určitých oblastech hospodářské politiky, atd.

Pokud se na ně dnes vykašleme (jakože co nám je po nich?) – v reálném životě to ale funguje tak, že jestliže se na všecky vykašlete, tak v nejtěžší chvíli, až dojde na vás, se nebudete mít o koho opřít… V tom je podstata jakékoli zahraniční politiky.

*) Nikolaj Platoškin (1965) – ruský diplomat, spisovatel, vedoucí katedry mezinárodních vztahů Moskevské státní humanitní univerzity.

Překlad: st.hroch 190128

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
30. 1. 2019 22:32

Ty brdo, já zavanim těžkou venezuelskou ropou. Kromě říčního toku.
Nevím, kde jsem to v životě nasál, vždycky jsem si myslel, že venezuelská ropa je lehká. A dodával jsem , že z ní lze chemickou cestou docela lehce získat i některé významné medikamenty. A naopak o ruské jsem se domníval , že je jak ve zchlazenem stavu.
Kristepane, to jsou věci…

orinoko
30. 1. 2019 22:37

Vřele doporučuji ke čtení Dědu Vsesukovi , takto rackovi. A našemu DANAjskemu daru.
Nějaké problémy?
Tak sem s nimi! Ať odborna diskuse vzkvétá.

Dana
Dana
31. 1. 2019 0:29

Zaplatpanbu, ja problemy nemam, ani v tech hroznych mrazech, pritapime v krbu drevem a je nam dobre. Clanek je zduvodnovani pomoci Venezuele od Rusa, co masiruje sve krajany, protoze Rusove nejsou hloupi a zacinaji se ptat, proc takova snaha pomahat za morem. Cuchaji imperialisticke zamery svych elit, ktere obycejnemu Rusovi nic neprinesou, naopak, vydaje jdou ze statniho rozpoctu, ktery pak setri , zdrazuje zbozi a zvysuje duchodovy vek. Problemy maji normalni Vemezuelane, zeme je v takovem marasmu, ze ani Guaido to nezachrani. Ledaze by zburcoval mezinarodni pomoc OSN. V clanku pan Nikolaj pouziva propagandu „souciteni“ a predklada nam i takovy… Číst vice »

Sofie
Sofie
31. 1. 2019 8:10

Dík za tento článek. Vysvětluje mnohé pro lidi jako jsem já. To znamená pro ty, kteří se snaží v problému vyznat, zorientovat, hledají pravdu v záplavě „zaručených“ zpráv, které si však protiřečí a člověka matou.
Ale kromě článku samého mě velmi pobavil v úvodu uveden nový název tuzemských masmédií. Cit. (Lépe snad „SMRAD“ (dle historika A.Fursova: Systém Masové Reklamy A Dezinformace). To je bomba!

Aleš
Aleš
31. 1. 2019 8:41

http://www.novarepublika.cz/2019/01/komentar-terezy-spencerove-diosdado.html#more
Když se nepovede operace snake, v záloze je vždy připravena operace cancer…

Martin (už bez taky m)
31. 1. 2019 10:45

„Rozštěpený polární vortex“ chladí horké hlavy…
Aneb „uhelné prázdniny“ v USA…
Teploty v Chicagu jsou nižší než na pólech. Zamrzlé řeky prorážejí lodě
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/teploty-v-chicagu-jsou-nizsi-nez-na-polech-zamrzle-reky-prorazeji-lode-65312?dop-ab-variant=8&seq-no=1&source=hp
Že by odplata „rudých“ ze Severu???

Martin (už bez taky m)
31. 1. 2019 12:29

Soudružka totalitní Dana (co jiného než totalita jsou dnešní popřevratové USA z pohledu fiat-„měny“ nadmutých zelených „luskovin“??) zde prokládá vybrané in-FORMACE ryze propagandistickými frázemi. Proto jejich „důvěryhodnost“ je „poněkud otřesena“… Zejména u těch, kteří v oné „totalitě“ také cca 20 let žili a proto vědí, co je to skutečná totalita. Ropa těžená ve Venezuele je skutečně ropou velmi „těžkou“, nicméně jako surovina zdroj velmi bohatý. Země má na většině území skutečně tak vlhké klima, že v období masového šíření plísní a hub není zemědělství tak snadné jako v dobách kdy poměr mezi městským a venkovským obyvatelstvem byl výrazně odlišný, a… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
31. 1. 2019 12:47

Pro velmi zjednodušenou představu v odkaze níže něco k těžbě a zpracování ropy ve velmi hrubých obrysech od „Evropských lidských zdrojů pracujících pro naši budoucnost“…
http://www.ekomonitor.cz/sites/default/files/filepath/prezentace/7_ropa_a_motor.paliva.pdf

QQ
QQ
31. 1. 2019 14:15

https://www.youtube.com/watch?v=eaRqq93ebQ0

Australský novinář a dokumentarista John Pilger zkoumá role Washingtonu v manipulaci latinskoamerické politiky v průběhu posledních padesáti let. Tento film odhaluje nekalou politiku pokračující v Iráku, Íránu a Libanonu. Pozoruhodný je vzestup Venezuely, která nastolila vlastní demokratický systém, založený na úsilí zbavit se všemožných závislostí a diktátů i přes riziko možných intervencí nebo sankcí.
Dokument přináší zcela odlišný pohled na fungování demokracie, než jaký je denně předhazován v „nezávislých a objektivních“ médiích.

Dana
Dana
31. 1. 2019 15:37

Socialisticka vlada Venezuely mela celych 18 let na to, aby se zbavila zavislosti na Americanech, meli se zajimat o jine trhy a budovat si svuj ropovy prumysl sami. Jen brali z amiky vytvorenych podminek a nic neudrzovali. Tak at se nechaji rabovat Rusy a Cinany, protoze vseobecne, Venezuelane toho moc neumi, nic nevytvari a nic neumi zorganizovat. Indiani, ktere marxiste naucili cist a psat maji svobodnou mentalitu, pro ne civilisacni naroky neplati. Ale presto se odstehovali z pralesu do mest. Devadesat procent Venezuelanu se macka na severu zeme kolem Caracasu Zrejme se nekterym zdejsim diskuterum moc libi, ze nekdo jiny… Číst vice »

Bety
Bety
31. 1. 2019 16:46

Osobně pochybuji, že je Venezuela socialistický stát v tom pravém smyslu slova. Chávez se spíš snažil, aby byla státem se sociálním cítěním – tedy aby velká část obyvatelstva nechcípala hlady, zatímco zisky z nerostného bohatství mizely z 99% ze země a jednoho procenta si užívala prodejná elita. Je vrchol pokrytectví, když jsou na nějakou – už z vysloveně kapitalistických časů maximálně zadluženou zemi – uvaleny sankce, a přitom iniciátor sankcí odebírá to nerostné bohatství dál. Víte, Dano, v socialistické zemi jsme nežili v úzkosti před vražednými gangy a už vůbec ne se strachem o přežití svých dětí – ale např.… Číst vice »

racek
racek
31. 1. 2019 20:54

Dano, řešení samozřejmě ve Venezuele je. Prostě jako jinde musí převzít moc armáda, vč. rozdělování, distribuce, obsluhu dluhů a exportu ropy. Současně připravit ekonomickou reformu směrem, např. jak se navrhuje v článku a po konsolidaci postupně uvolňovat trh směrem k omezení role státu, kde by ovšem měla zůstat kontrola přírodních zdrojů. Třeba jako Egypt. Jo vypadá to snadné, ale korupce a hluboká propast mezi třidami asi zlikviduje každý pokus o nápravu věcí místních. A ani vojáci nechtějí zůstat chudí, že. Když vlastně všichni kradou… Takže, tohle bude kolosální průšvih. A vina Madura a jeho boys je v tom, že odnaučoval,… Číst vice »

Dana
Dana
31. 1. 2019 22:08

S prevzetim moci armadou to bude tezke, pane Racku. Madurova klika se sklada z mafianu, co pasuji kokain z Colombie do USA , z techto vedlejsich prijmu pak davaji drobky podrizenym. Tato korupce by v lepsim systemu zmizela a kdo by se chtel nechat odehnat od koryta, ze.. Jestli vas zajimaji podrobnosti o drogovem kartelu Venezuely, pak by vas mozna zajimalo toto. Nejlepsi prekladacem, na ruske Wiki je informace prilis kratka. https://en.wikipedia.org/wiki/Tareck_El_Aissami Kdyz se zde place o sankcich, vsadim se, ze malo lidi vi, co obnasely a proc se prerusovay obchodni styky. Sankce byly vzdy zamereny na vedeni Venezuely. Napriklad… Číst vice »

jan123
jan123
31. 1. 2019 22:29

To snad mam argumentovat s panem Umlaufem, ktery si ucelove vybira grafy, aby poodporily jeho fantasie?…Dano -Proč ne?Rád bych si je přečetl.Víte důsledky zná každý,ale příčiny málo kdo.Ke všemu totiž přistupuji s otázkou : PROČ TO ČI ONO JEST a na to mi neodpovídáte vy,ale bohužel p.Umlauf.

Dana
Dana
31. 1. 2019 23:19

Bety napsal Osobně pochybuji, že je Venezuela socialistický stát v tom pravém smyslu slova. Chávez se spíš snažil, aby byla státem se sociálním cítěním – tedy aby velká část obyvatelstva nechcípala hlady, zatímco zisky z nerostného bohatství mizely z 99% ze země a jednoho procenta si užívala prodejná elita. Je vrchol pokrytectví, když jsou na nějakou – už z vysloveně kapitalistických časů maximálně zadluženou zemi – uvaleny sankce, a přitom iniciátor sankcí odebírá to nerostné bohatství dál. Víte, Dano, v socialistické zemi jsme nežili v úzkosti před vražednými gangy a už vůbec ne se strachem o přežití svých dětí –… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
1. 2. 2019 9:28

No kolik by těch „ghett pro „svobodu“ muselo v USA být, že…kolik zdí, aby nám „Sqělý kapík“ nechcípl kdyby náhodou přestal tak moc a neustále drancovat KOLEM… No a „socialistická sebranka“ a podobné „termíny… Kdys u nás jeden šikovný a chytrý zpíval: „Na rohu ulice VRAH o MORÁLCE káže“… Když se člověk podívá na ten snímek o „Boji proti demokracii“ co inzeroval QQ musí si uvědomit zcela zřetelně, že „vytěsňování nevhodné reality“ kamkoliv jinam- nejlépe jako proruské propagandy- je jedinou možností jak nelidské zrůdy ve vedení USA posledních desetiletí mohou „rádobylidsky“ existovat… Skutečnou Ameriku již Američanům dávno 1% ukradlo… A… Číst vice »

Bety
Bety
1. 2. 2019 9:46

Celkem výstižný se mi zdál jeden koment pod pitomým článkem pana Zieglera v Pravém prostoru. Asi tak: Zahrajme si deskovou hru. Máme stát s 30 miliony občanů a s velkým nerostným bohatstvím, ale většina zisků z něj odtéká do USA. Zvolte socialistický model: odstřihněte USA od zisků. Bohužel dostanete červenou kartu, nikdo vám nic neprodá, ani od vás nekoupí a bez technologií časem zkrachujete. Zvolte kapitalistický model bez USA: zkrachujete hned. Zvolte kapitalistický model s USA: zase budete bez zisků, ale nechají vás přežívat. K tomu dodávám, že k obsluze technologií a špinavé těžké práci zase není potřeba, aby těch… Číst vice »

Dana
Dana
1. 2. 2019 17:25

On snad nekdo zakazuje Venezuele obchodovat se staty v Jizni Americe ? Spousta statu na vyber tam je, jeste do nedavna byly v sousedni Columbii u jejich soudruhu velke sympatie, zrovna tak v Brazilli, ktera take silne koketovala se socialismem.. O Kube ani nemluve, ovsem ted tam novy president prohlasil, ze pomahaji, ale zaroven musi myslet prvne na sve Kubance. Takze socialisticka druzba se nekona. :-) Nikdo nebrani jihoamerickym statum obchodovat mezi sebou, domoroda populace stale roste a tak by mel i obchhod mezi nimi narustat. Nemusi prece obchodovat za dolary, at si mezi sebou zbozi vymenuji. Ale to oni… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
1. 2. 2019 17:43

Jan Berwid-Buquoy: A nestačí jen milovat bližního svého, to dokáže každý, je třeba milovat i svého nepřítele. To je základ míru a proti tomu nemá šanci ani atomová zbraň. USA a mediální troll-mopslík LGBT-„dana“ nejsou spojencem – ty jsou členem rodiny, ty jsou mým bratrem, sestrou, otcem i matkou, tedy ještě bližší než spojenec, konstatoval zámecký pán, o němž údajně někteří lidé říkají, že je geniální. Sám k tomu ovšem jedním dechem dodal, že mezi géniem a idiotem je jen velmi tenká hranice. Bezelstná žvatlavost a klábosivost… :-) Od roku 1945 až do dneška USA zabily 25 – 30 milionů… Číst vice »

idiotronic
1. 2. 2019 18:00

Budovu hlavního sídla OSN v New Yorku projektoval brazilský komunista. Budeme ji bourat?

Botičky od Diora
Botičky od Diora
1. 2. 2019 18:55

idiotronic napsal

Budovu hlavního sídla OSN v New Yorkuprojektovalbrazilský komunista. Budeme ji bourat?

Zatracené pražské normalizační metro!

orinoko
1. 2. 2019 21:52

Vážení, tleskam. Hodne dobrého čtení. Já už na kapo-socialistickou argumentaci nenacházím sílu. Černobílá schémata nanášena donekonečna tzv. pravici mě neskonale ubijeji.
Ale není nad to , když jacisi druidi člověku pripominaji , že doba „jarporu“, „web garden“u, a podobných exotů neskončila. Krize 2008 těmto oblude vůbec nenarovnala myšlení.

racek
racek
2. 2. 2019 1:45

Botičky od Diora … No, pan Berwid je zedník, co koupil ruiny zámku a opravil je. No a pak požádal o adopci u té rodiny a s jejich souhlasem se přejmenoval. A snaží se se střídavým úspěchem filosofovat, jako kdysi jistý pan Janyška – Kajan. Někdy se to dá i číst, když píše o věcech kterým rozumí. Občas to bývá i tragédie. Ale přiznám se, dlouho jsem už ho nečetl, sil už nemám tolik :-)) Ano, paní Dano, jsem moc rád když nám řadu věcí kvalifikovaně a věcně popíšete. O tomhle se opravdu v našem tisku nedočtete. Trochu mi to… Číst vice »

racek
racek
2. 2. 2019 1:46

Jinsak pana Bervida obdivuji za tu ohromnou práci na té ruině. To po něm zůstane.

Dana
Dana
2. 2. 2019 18:16

Racek: Ano, paní Dano, jsem moc rád když nám řadu věcí kvalifikovaně a věcně popíšete. O tomhle se opravdu v našem tisku nedočtete. To je od vas hezke, pane Racku. Ja jen pisi svuj pohled „za velkou louzi“, je zde diskuze, ze, to ovsem neznamena, ze mam patent na pravdu. Jinak ani americka media z vetsiny neinformuji objektivne, protoze je vlastni neoiliberalni opozice, ktera Trumpa nenavidi. Tento pohled casto prebiraji i ceska media. Ve skutecnosti neni D.Trump Demokrat ani Republikan, je to pragmaticky obchodnik.. Neni perfektni, ale z vyberu kandidatu to byla nejlepsi volba. Proto se domnivam, ze ty tri… Číst vice »

orinoko
2. 2. 2019 18:46

Škoda, že není na živu česky bombardak ze Sametu. Ten by kazdemu vysvětlil, že Venezuelu je třeba humanitarne vybombardovat.
Třeba až do doby kamenné.

orinoko
2. 2. 2019 18:57

Dobří holubi se vracejí aneb Bumerang jako repelent na retardovaného Fořta.

Emerika je nedostižné semeniste neopakovatelnych klingonu.

https://aeronet.cz/news/prulom-po-17-letech-v-new-yorku-bude-ustavena-velka-porota-k-prosetreni-dukazu-o-demolici-dvojcat-a-budovy-wtc-7-nastava-zuctovani-s-neocony-a-americkym-deep-state-soudni-odhaleni-spiknuti/