Otrocká práce v kapitalismu a ve středověku

Hine_2.jpg Zase jsem donesl domů hnusný produkt ze spařeného těsta, který začal zamořovat Sudety z korporátních pražských pařenišť na bramborové těsto. A k této chlebové hmotě jsem si vzal tabulky novodobého otroctví.

Zase jsem donesl domů hnusný produkt ze spařeného těsta, který začal zamořovat Sudety z korporátních pražských pařenišť na bramborové těsto. Viz starobylý článek Chléb, chleba a ty věci kolem. Toto korporátní spařené svinstvo kasírovala navečer unavená prodavačka s kruhy pod očima, která se už těšila na večerní úklid doma, aby mohla zalézt do postele a jít zase ráno na šichtu.

Takže se podívejme na průměrný pracovní den domorodce v africké buši nebo v australské poušti. Klasická práce na toto téma je M. Sahlins, Stone Age Economics (1972), kde jsou data z etnografických průzkumů do roku 1968. Průměrný domorodec (tj. lovec, sběrač a zemědělec obdělávající prales ždářením) pracuje v průměru mezi 2-6 hodinami denně pro obživu. Pak je doma, spí, lenoší, hraje si s dětmi, drbe se sousedy a navštěvuje známé v nejbližším okruhu do 100 km. Nejdelší pozorovaná období hladu byly několik dnů, průměrný kalorický příjem a složení potravy odpovídá americkým normám (2220 kcal/den). Ostatní práce ve vesnici a v tábořišti se nepočítají, mladí domorodci (chlapci i dívky) se flákají a nepracují ani ty dvě hodiny denně. Mladí začínají dělat, až musí živit rodinu, to jest jako dnes u nás.

Přechod z doby kamenné (tj. lovci a sběrači) by se těmto nomádským kulturám vůbec nevyplatil, protože tito pohodoví lidé by museli pracovat mnohem víc. A nezapomeňme, že poklidní domorodci viděli kapitalismem posedlé vesničany v Africe a v Austrálii kolem sebe. Viz u nás stejná situace s poklidnými Rómy v ghettech. Tito novodobí urbanizovaní sběrači a lovci si většinou hrají s dětmi, 2-3 hodiny denně pracují v bankéřském pracovním rytmu a ve volném čase pěstují sociální vztahy. A fašizující živnostníci s dluhy, kteří kolem nich jezdí auty na leasing, tito poklidné spoluobčany chtějí vidět v pracovním táboře. A to je ještě to nejcivilizovanější zbožné přání této zotročené třídy, která má neoliberalistickou ideologii v hlavě a neoliberální dluh v peněžence. A špatně naprogramovaným bílým sobcům se moc nedaří pěstovat sociální vztahy, viz článek Jogurtovač a sociální pouto.

Zlatá pracovní doba v nevolnictví

Tak se podívejme na průměrnou dobu práce ve středověké Evropě, abychom viděli jakou cestu od feudálního nevolnictví jsme vlastně urazili. Tady jsou vědecky doložené přehledy průměrné doby práce v Evropy za posledních 800 let.

  • 13. století: dospělý muž rolník, Velká Británie: 1620 hodin /rok, celkem 150 dní práce dané v rámci rodiny, cca 12 hodin denně, 135 dní v roce.
  • 14. století: sezónní a příležitostný dělník Velká Británie: 1440 hodin /rok, 120 dní za rok, 12 hodin práce denně.
  • středověký dělník, Anglie: 2309 hodin ročně, celkem 2/3 roku, 9,5 hodiny za den.
  • 1400-1600 – rolník a příležitostný horník, dospělý muž, Británie: 1980 hodin/rok, pracuje 180 dní, 11hodinová šichta.
  • 1840 – průměrný dělník Velká Británie: 3650 hodin ročně, má 70 hodinový pracovní týden, odhad je mezi 45-52 týdny práce v roce. K tomu je třeba připočíst práci dětí od osmi let.
  • 1850 – průměrný dělník USA: 3105-3588 hodin ročně, má 70 hodinový pracovní týden, odhad je mezi 45-52 týdny práce v roce. K tomu je třeba připočíst práci dětí. Viz náš článek Fotograf dětské práce a průkopník sociálních změn.
  • 1987 – průměrný dělník USA: 1949 hodin ročně a v průmyslu 1856 hodin ročně.

Přidal jsem feudální robotu v české obci Světice podle jejich kroniky. Dne 13. srpna 1775 robotní patent upravil robotní povinnost podle výše kontribuce (pozemkové daně odváděné státu), a to na základě vypsání z roku 1773. Nový robotní patent nechal na poddaných, zda chtějí vykonávat robotu dosavadní nebo se chtějí podrobit robotě nové. Z té se mohli vykoupit nebo za sebe mohli nechat dělat pacholka.

Ve Světicích zvolili novou robotu polosedláci Martin Šubrt (Cžubert) z čp. 1 a Tomáš Rezek z čp.6. Každý z nich platil roční kontribuci ve výši 22 zlatých, 2 a půl krejcaru. Podle robotního seznamu sepsaného v roce 1777 museli oba celoročně robotovat každý týden jeden den s potahem se dvěma koňmi. K tomu vykonávali od sv.Jiří (24.dubna) do sv.Havla (16.října) šest a od sv.Havla do sv.Jiří pět dnů pěší roboty týdně s jedním robotníkem, tzv. čemerákem. Při staré robotě zůstal Jan Tesařík z čp. 3. Do státní pokladny odváděl kontribuci 7 zl., 20 a tři čtvrtě krejcaru a robotoval každý týden jeden a půl dne ruční roboty s jednou osobou. Kromě toho musel v čase žní odpracovat dvanáct dnů. Stejné povinnosti měl také Tomáš Vodička z čp. 5, který také zůstal při staré robotě, jen platil kontribuci o jeden krejcar více než soused. Při starém zůstala rovněž vdova Tesaříková z čp. 2, která musela odpracovat ručně pouze šest dnů v čase žní a za to dostala od vrchnosti jídlo. Na obecní chalupu čp. 4 se robota nevztahovala.

Dělníci byli odměňováni buď za pracovní den nebo za splnění určitého úkolu. Denní mzda se vyplácela zejména při sezónních zemědělských pracích a mzda odrážela druh práce. Nejvíc brali rolníci pracující s vlastními potahy. Mzda se vyplácela v plném rozsahu, nebyla-li nádeníkům vydávána strava. V případě, že dělníci dostávali stravu, odečítala se její cena od mzdy. Sami se můžete přesvědčit, kam jsme se pohnuli ohledně doby práce a volného času, který vlastně nemáme. A ten který máme, trávíme komerční zábavou organizovanou korporacemi pro jejich zisk a naše otroctví. A koho zajímá, kam se poděla nadhodnota vydělaná novodobým pracovním otroctvím, nechť se podívá na článek Kam mizí bohatství vytvořené vyšší produktivitou práce nebo článek Jak se žije na cizí účet.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mm
mm
12. 9. 2017 19:40

trochu hodně zmatené informace. Sběrač- lovec nikdy nepracoval jen dvě hodiny denně. U australských aboriginů musíme počítat i jeho hon za kořistí, přípravu ohně a pečení oběti. U lovců povodí Volty zase malé děti, místo sličných žen, chodí pro vodu malé děti. Díky technické revoluci, která do povodí řek bývalé Horní Volty přinesla plastové kanystry, které malý černý chlapec nabere hned čtyři. Soudím, že autor by africkou stezkou nechtěl putovat do prvního sídla s nůší batátů, nebo banánů, a tam čekat na tržní realizaci těchto. Ani u nás to nebylo jiné. Jedna kráva a hektar pole spolehlivě zaměstnal celou rodinu… Číst vice »

mm
mm
12. 9. 2017 19:42

matoucí článek, zmatená odpověd.

Irena
13. 9. 2017 6:19
brtnikvbrlohu1
brtnikvbrlohu1
13. 9. 2017 6:34

To mm – kecá bez důkazů, uf zase krmím trolla.

koloděj
koloděj
13. 9. 2017 6:37

Irena napsal Jestli to tu už bylo, tak se omlouvám http://dfens-cz.com/ne-babis-nebude-vase-devka-a-uz-vam-neda-druhou-sanci/ Zas jeden zeleno-oranžový flusanec. Na 90% říkám ANO NE. Ale chápu lidi, pro které v té politické žumpě Babiš představuje světce, který opravdu něco dělá. A mají svým způsobem pravdu. Pro mne je ANO nevolitelné, protože bohužel i ta suita kolem něj „něco dělá“ – a on ji nedokáže ( nechce ) umravnit. Je to Žid, světoobčan, a skvělý manažer, mistr dohody … ale vlastenec to není. Obávám se, že jeho schopnosti v případě potřeby obrátí proti nám … vyhandluje nás. To už ten Japonec je důveryhodnější. Má tam… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
13. 9. 2017 7:23

Článek naráží na zotročení člověka „moderním“ kapitalistickým „systémem“. Minimálně od nárůstu produktivity práce a další fáze vědeckotechnické revoluce v cca poválečných letech kapitalismus (socialismus v daleko menší míře) lidi zbytečně zotročoval ve jménu chamtivosti skupinky mocných- která lidu nabídla prostřednictvím mašin „od nevidím do nevidím“ „plné regály“ a oblbovací žvást s jménem „dem -okrást – i je“…kdy pracujícící (s Umlaufem správně ROBOTUJÍCÍ) Evropan neměl většinou jako „třída“ PONĚTÍ čím a v jaké míře bylo rabování přírodních surovin a „výroba pro výrobu“ natož o utrpení obyvatel v oněch koloniích. K těm takový poválečný Francouz přistupoval stejně, jako by se nacházely na… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
13. 9. 2017 7:29

Irena napsal

Jestli to tu už bylo, tak se omlouvám
http://dfens-cz.com/ne-babis-nebude-vase-devka-a-uz-vam-neda-druhou-sanci/

Evidentně na zakázku psaná nenávist. Nejspíše pro naše blahoslavené „Lidové“, „Křesťanské“, „občanské“, „tradiční a prosperující“ i jiná hovádka. Ptám se PROČ A PRO KOHO seděli v oné „sněmovně“ celých těch 28 let??
Nezapomeňme je prosím v říjnu z oněch dobře placených žvanivých fleků VYMÉST. Je to v našich silách.
V kamenolomech je místa dost a dost…
Vzhůru do práce na pro dobu života zapůjčeném,
kapitalismus pro vlastníky kasin a heren „zajišťujících“dnes „svobodně a demokraticky“ Las Vegas na každém sídlišti už „zachraňovat“ nehodlám…

fajt
13. 9. 2017 7:59

Martin (už bez taky m) napsal
kapitalismus pro vlastníky kasin a heren „zajišťujících“dnes „svobodně a demokraticky“ Las Vegas na každém sídlišti už „zachraňovat“ nehodlám…

to se Vám, Martine, povedlo, to by nebyl vůbec marný předvolební slogan :-)

tatar
tatar
13. 9. 2017 15:28

K tématu. Uznávám, že dnes žijeme možná v nejsofistikovanějším otroctví. Ale ta dokola omílaná Sahlinsova studie je trochu mimo. Představa,že člověk doby kamenný dělá denně 2-6 hodin pro obživu a pak lenoší nebo si hraje s děckama je mylná. Je to představa současnýho člověka, co odděluje práci a zábavu. Ostatně ty děcka tam hrají zásadní roli. Jak už psal „mm“ na začátku, tak oni neoddělovali/neoddělujou decka od práce, naopak často jsou s nima, učí se jenom praxí. Taky pračlověka nebo domorodce nejde chápat jako parazita čekajícího na dávky spadlý z nebe nebo kokos z palmy – tu paralelu s naší… Číst vice »

idiotronic
13. 9. 2017 21:25

Irena napsal

Jestli to tu už bylo, tak se omlouvám
http://dfens-cz.com/ne-babis-nebude-vase-devka-a-uz-vam-neda-druhou-sanci/

Zajímavě tendenční článek dfens. Zavedením ekvivalentu EET na Slovensku stoupl výběr daně, ale celková spotřeba mírně poklesla. Prostě šedá ekonomika je také součástí životní úrovně. Dotace venkovských obchodů a hospod byly za komunistů realitou. O pojízdných prodejnách na Šumavě jsem dokonce viděl pořad ZDF (Zweite Deutsche Fernsehen) v polovině 80. let. Považovali to za dobrý nápad.
A ještě k článku: vynález bronzu nemohl vzniknout ve společnosti tempem uštvaných lidí. Ti lidé byli zcela přirozeně zvědaví a mysleli nejen na sebe (jednotlivci je metalurgie či jiná technologie k ničemu).

Béda
14. 9. 2017 1:51

Přichází vyšší level korporátně tržní „demokracie“ http://www.rukojmi.cz/clanky/4556-dohoda-ceta-schvalena

„Za nezájmu médií a nevědomosti občanů schválila Poslanecká sněmovna dohodu o volném obchodu mezi Kanadou a Evropskou unií CETA. Učinila tak v poslední den svého působení v tomto volebním období a nadělila nám všem do budoucnosti velmi nepěkný dárek.“..

Béda
14. 9. 2017 1:58

Vzpomeňte, jak hlasovala „česká“ vláda na svém utajeném výjezdním jednání o Kosovu, vzpomeňte jak hlasoval parlament na svém nočním jednání v den porážky na Bílé hoře za účasti stíhaného poslance o církevních restitucí, Teď přichází na pořad dne jednání parlamentu v poslední den ve volebním období o podřízenosti českých zákonům pravidlám nadnárodních struktur.

A tak je to spravně, tak to ma byť. Wo tom je přece tržní demokracie v kapitalizmu.

fajt
14. 9. 2017 14:31

https://www.novinky.cz/krimi/449218-pichla-jsem-ho-pootevrenymi-dvermi-pak-bylo-ticho-popsala-seniorka-usmrceni-zlodeje.html – taková normální situace, která se bude opakovat, samozřejmě cajti nejedou a když přijedou pozdě, tak hned papírově obviňují – oběť. ..)

Aleš
Aleš
14. 9. 2017 19:39

Koncepci sociální bezpečnosti a dostatečně všeobecnou teorii řízení do každé slušné rodiny. A NATOše do koše…
https://www.youtube.com/watch?v=kUNaLB2m578
https://www.youtube.com/watch?v=xmS7_SPZDFw

Aleš
Aleš
14. 9. 2017 21:31

http://news.e-republika.cz/article3914-Co-je-dobre-pro-Kolaloku-je-dobre-i-pro-zakon-aneb-Abychom-v%C4%9Bd%C4%9Bli-do-%C4%8Deho-jdeme JE K ZZBLITÍ systém, kdy za hodnotnou práci v dnešní době takový pan Letko je honorován pouhými 450 kč, Stan trollími častuškami a někteří už jen nenávistí, že ještě nechcípli. A když jsem slyšel dnes v televizi toho parazita z hospodářské komory od GaS, zuřícího, že si odboráři dupli o 10%, ten bere za přípravu genocidy našeho národa těžké prachy, něco jako ten zzmrd Kalousek. Mobilita/debilita pracovní síry je dána produktivitou ssraček vylezlých z kloaky papoušků stavitelů HLADOVÝCH ZDÍ, vyhlazovacích táborů či ssponzorů válek. A k tomu nám dopomáhej Fashington a jiné třetí říše…, ve vlastnictví firem a banksterů.… Číst vice »