Diskuze k článku


 • Gatta • 18. červnaec 2018

  Jako první bod, bych rád poděkoval st.hrochovi za perfektní překlad a Stanovi za jeho zveřejnění.
  Velmi zajímavý článek – pro člověka s povědomím o historii ne až tak překvapivý, ale opravdu je zde shrnuto velmi koncentrované poznání.

  Ono je vůbec zajímavé, že ne politici a ekonomové, ale historici a antropologové chápou dnešní svět a jehoskutečné problémy.
  A ještě zajínmavější je, že úvahy , které jdou na dřeň problémů vznikají z velké části v Rusku.

  K článku prakticky není co dodat.

  Snad jen vlastní úvahu o příčině i možnosti řešení:
  „Lidé na Západě se mají pořád moc dobře“.

  Říká se, že „orgán, který není používán, tak časem zakrní“ – no a stejně tak každý organismus, který si žije v zajištěném pohodlném prostředí, tak ztrácí své vlastnosti, které mu do té doby zajišťovaly jeho životaschopnost v konkurenčním prostředí jiných organismů a jiných druhů.
  Je to nakonec vidět (dnes i v historii) i na rozdílných postojích lidí na venkově a menších městech – spjatých s produktivní prací , oproti lidem žijících zajištěně „ze systému“- většinou ve velkých městech.

 • Irena • 18. červnaec 2018

  Výrok hlavního chorvatského trenéra
  https://tsargrad.tv/news/oni-zagnali-moj-narod-v-ad-horvatskij-trener-zaklejmil-politikov-svoej-strany_147252

  Oni tu mému národu zařídili peklo na zemi

  Dnes je naše země členem Evropské unie a Chorvatsko je na tom téměř hůř, než po posledním světovém konfliktu. Chorvatsko řídí špatní lidé, členové zločineckých organizací. Národ upadl do bídy. Za posledních 20 let Chorvatsko opustili milióny lidí. Naši penzisté nejsou ze svých nízkých důchodů schopni uspokojit ani své základní potřeby, mládež si nemůže dovolit vzdělání, zdravotnictví se nachází v hrozném stavu, soudní systém brání pouze velké kapitály. A státní systém? Je jen otázkou času, než se zhroutí a situace se stane neudržitelnou.
  Proto prosím všechny politiky a všechny představitele moci, kteří tu mému národu zařídili peklo na zemi a nechali ho upadnout do beznaděje a bídy, aby nechali naši reprezentaci na pokoji. My vás ve svých šatnách nevidíme rádi, nechceme se s vámi fotografovat a nechceme si s vámi tisknout ruce. To právě vy jste udělali Chorvatsko jednou z nejchudších zemí Evropy. To jen vy, bohatí, vytváříte v Chorvatsku tyto hrozné životní podmínky. Máme tu děti, které nikdy neviděly moře, přestože tu máme téměř 1000 kilometrů mořského pobřeží. Máme tu děti, které hladoví ve svých postýlkách, protože jim jejich nezaměstnaní rodiče nemohou dát najíst. Lidé, kteří tohle provedli naší zemi, nevítáme ve svých řadách. Prosíme, abyste ctili naše rozhodnutí a nenosili dres naší reprezentace a nevyužívali ho ke svému prosazování. Když takto využíváte našich úspěchů, využíváte hodnotu naší práce. Výsledky vaší činnosti vidíme každý den, kdy chorvatský národ hledá, jak se uživit. To je vaše práce. My, sportovci, nechceme, aby si nás chorvatský národ spojoval s vámi.

 • Punta • 18. červnaec 2018

  V koncentrované formě hodně zajimavých myšlenek. Docela dobrá pomůcka pro argumentaci. Je zajimavé, že se vládnoucí „nejhornější parta“ nedokáže poučit z historie. Vždyť mají dnes tak obrovské možnosti – zdroje, technicky propracované možnosti propagandy – větší než kdykoliv za posledních 2500 let. Navíc jasně popsané poznání historie těch 2500 let – znalost možných rizik. Teď nemám samozřejmě na mysli ty šašoury co se přesunují v kolektivu na různých sumitech EU, vzájemně se podpírající a celující. I když na některých je poznat, že si trapnost situace uvědomují. Myslím opravdové šéfy.

 • Bety • 18. červnaec 2018

  Pěkně to ten chorvatský trenér řekl. Bylo by dobré, kdyby jeho vyjádření vešlo
  v širší povědomí, protože turisté vidí z Chorvatska jen pláže, přilehlé hotely, hotýlky, privátní ubytování, restaurace, stánky a podobně. Nabývají tím dojmu,
  že místní se mají dobře a tedy že v celém Chorvatsku je všechno ou kej.
  Jenže naše TV ukáže jen mohutné oslavy sportovního úspěchu – takže stejně
  jako ty chorvatské „špičky“ho jen zneužívá.

 • Irena • 19. červnaec 2018

  Autorství textu ve skutečnosti patří novináři Premužičovi:
  Včera jsem napsal text z „paralelního světa“. Kdyby existoval, tak by se podle mého názoru Zlatko Dalič měl chovat přesně tak a společně s hráči se distancovat od politických elit. V tomto dopise se prezentuje jako skutečný sportovec a vlastenec. Tak to vidím já. Já teď nechci hodnotit stav Chorvatska, dělal jsem to už tisíckrát. Můj text, to je předpoklad, jak by mohli vidět tu situaci sportovci a konkrétně fotbalisté, kteří vědí, v jaké situaci je jejich národ, chorvatský národ. V první větě jsem jasně poukázal na to, že text je fiktivní, jako dopis z jiného světa, jiného rozměru, který není z toho našeho. Na konci jsem text podepsal jako jeho autor a poukázal tak na to, že to nepsal Zlatko Dalič. Myslím, že to stačilo. Ale lidé ten text přijali s nadšením. Fiktivní dopis vyvolal mnoho ohlasů, entuziasmu, slov podpory a nadšení. A přicházelo to od lidí všech politických přesvědčení, od bohatých i chudých, mladých i starých, věřících i ateistů. „Dačičův dopis“ vyvolal u lidí velké nadšení. Teď jsme se dostali k podstatě problému popsanému v dopisu, který zasahuje celou společnost. Text na Facebooku sdíleli více než 1500 krát. Bylo tam obrovské množství plusů a komentářů. Z komentářů a také odpovědí na přeposílání vyplývá, že lidé ten text nečtou pozorně a nevšimli si autora textu, nevšímají si toho. Ani si nepovšimli, že se to vše rozběhlo z mého účtu, protože je uchvátil obsah toho textu. Podpořili „Daliče“ a byli skutečně nadšení takovým jeho smělým korkem, přestože ten text ani nedočetli do úplného konce, kde je podpis autora a je přímo řečeno, že to trenér chorvatské reprezentace nepsal.

  http://voicesevas.ru/news/39561-proval-futbolnogo-piara.html

 • Honza999 • 19. červnaec 2018

  Fór je v tom, že vnitřní „ekonomická politika“ západní buržoasie byla jen následkem existence východního bloku. Pokud by kapitál pokračoval v linii z doby před válkou, byl by za pár (asi desítek) let celý svět „východní blok“.

  Proto byl nastolen v západních rozvinutých zemích „kapitalismus s lidskou tváří“, který svou existenci financoval zisky z dolaru jako světové reservní měny. Západní blahobyt jsme přes nutnost získávat potřebné dolary financovali i my co jsme žili v socialismu, spolu se zeměmi třetího světa. Teď již doba „kapitalismu s lidskou tváří“ skončila a spěje to ke katastrofickému konci.

 • jogín • 23. červnaec 2018

  Chtěl bych upozornit na ještě jeden kořen multikulturalizmu, což je postmodernizmus. Značný vliv na jeho vznik měla kniha Struktura vědeckých revolucí Thomase Kuhna, který se pokoušel prosadit názor, že dochází k zásadnímu novému pohledu na známé skutečnosti, který nazval paradigma. Podle Kuhna se dovrší převrat ve vědě teprve až oponenti či zastánci chybné teorie vymřou a celá historie poznání je vlastně serie nových a nových paradigmat. Bohužel jeho popis platí jen na přechod z předvědeckého stavu k vědě. Jako příklad uvádí vznik teorie relativity. Jenže nová Einsteinova teorie nepopřela klasickou fyziku, jen z ní udělala speciální případ ve větším zobecnění. Sám jsem zažil dva převraty v biologii, první byl objev struktury DNA, druhý chemiosmotická teorie v biochemii dýchání. V obou případech nedošlo k žádnému dlouhodobému střetu a vymření odpůrců, do jednoho roku byly nové přístupy plně uznány. Touha po objevu převratného paradigma se ovšem stala motorem druhořadých vědců a filozofů, vedla k záplavě nesmyslných nápadů a stala se mekkou šarlatánů. Zde máme i jeden z kořenů nesmyslných „novátorských“ pokusů v sociálních vědách.