Přestane ODS s trapným a ostudným zdržováním ratifikace klimatické dohody z Paříže?

Zítra ji už popáté projedná Sněmovna

Společná tisková zpráva organizací Care, Centrum pro dopravu a energetiku, Glopolis, Greenpeace ČR, Hnutí DUHA a Klimatická koalice

středa 26. dubna 2017

Poslanecká sněmovna bude zítra už popáté projednávat ratifikaci klimatické dohody z Paříže [1]. Ačkoli s její ratifikací už souhlasila vláda [2] i Senát [3] a přestože devadesát obcí, kde žije čtvrtina obyvatel České republiky, se nedávno zapojilo do symbolické akce na ochranu klimatu Hodina Země [4], samotná ratifikace stále drhne ve Sněmovně. Tam ji už několik měsíců opakovaně blokují poslanci ODS.

Česká republika by se ratifikací dohody připojila k hlavnímu trendu světové ochrany klimatu a moderní ekonomiky. Globální dohoda však neuvádí konkrétní cíle pro jednotlivé státy, proto jsou třeba domácí zákony a konkrétní opatření. Ta si každá země volí podle svých potřeb a možností. V pětiletých cyklech budou státy společně vyhodnocovat globální pokrok v řešení klimatické změny a předkládat aktualizované národní cíle.

Podle studie, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo životního prostředí, by bylo snížení emisí o více než 80 % v příštích třech desítkách let ekonomicky výhodné, posílilo by zaměstnanost v energetice i energetickou bezpečnost země [5].

Poslanci ODS, kteří ratifikaci dohody opakovaně zdržují, nemohou ani případným zablokováním ratifikace v ČR zvrátit trend globální a evropské ekonomiky. Nemohou ani zastavit snižování znečištění (a tím i posilování ekonomiky a bezpečnosti) v ČR. Mohou docílit “pouze” mezinárodní ostudy pro Českou republiku. Prakticky mohou jen dosáhnout toho, že ČR bude na okraji navazujících mezinárodních jednání a náš hlas bude uplatňován jen prostřednictvím Evropské unie.

Vládní koalice však hazarduje s důvěryhodností země a její prosperitou, když nyní mlčky přihlíží hrozícímu podkopání Státní energetické koncepce a Politiky ochrany klimatu. To by nastalo, pokud státní ČEZ prodá dosluhující uhelnou elektrárnu Počerady kontroverznímu finančníkovi a uhlobaronovi Pavlu Tykačovi, který ji chce provozovat další desítky let. K vystoupení proti rizikovému a ekonomicky a strategicky nevýhodnému prodeji vyzývají premiéra i celou vládu lékaři, vědci (jako například ředitel Ústavu výzkumu globální změny – CzechGlobe – Akademie věd ČR prof. Michal V. Marek), známé osobnosti i ekologické organizace [6].

Vláda také selhala v otázce nastartování rozvoje obecních a občanských obnovitelných zdrojů a nestihla přijmout tzv. antifosilní zákon, který by pomohl naší zemi snížit znečištění. Měla by tedy alespoň prosadit ratifikaci klimatické dohody, aby se příští vláda mohla naplno pustit do konkrétních a účinných opatření ke snižování emisí.

Premiér Bohuslav Sobotka před přijetím dohody přímo v Paříži uvedl:

„[Změna klimatu] Ohrožuje naši národní bezpečnost i ekonomickou prosperitu, má negativní dopady na boj proti chudobě i na potravinovou bezpečnost a je jednou z příčin migrace. … Proto je nezbytné, abychom aktivity zaměřené na snižování emisí skleníkových plynů i adaptaci včlenili do národního rozvojového plánu. … Je zřejmé, že tyto kroky si vyžádají nemalé finanční zdroje, technologickou podporu i posílení kapacit. Musíme si však uvědomit, že jde o investice do naší budoucnosti.”

Klára Sutlovičová z analytického centra Glopolis řekla:

“Všechny sousední státy již klimatickou dohodu z Paříže ratifikovaly. Pokud se chce ODS dál ztrapňovat, je to její volba, ale ať z té mezinárodní ostudy laskavě vynechá naši zemi.”

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

“Naše země si kvůli exhibici poslanců ODS zadělává na mezinárodní ostudu. Ale ani politika vlády není příliš dobrá. Silné proklamace o řešení změny klimatu by měly provázet stejně silné činy – jako prosazení antifosilního zákona, rozběhnutí obnovitelných zdrojů či jasný plán uzavírání zastaralých uhelných elektráren. Bohužel zatím nepřicházejí. Prosazení ratifikace klimatické dohody z Paříže je v tuto chvíli nutné minimum. Připravuje půdu pro konkrétní opatření ke snižování emisí a vyčištění smogu.”


Jan Koubek Kejzlar, ředitel CARE Česká republika, řekl:

“Oddalovat přijetí klimatické dohody Českou republikou, to nezmění z globálního pohledu vůbec nic. Platnost nezávisí na českém hlasu ani na politické diskusi uvnitř hranic. Přijetí dohody ovšem ukáže, že za hranice dokážeme dohlédnout a přijmout díl mezinárodní odpovědnosti v otázkách změny klimatu.”

Poznámky:

[1] Přelomová dohoda byla uzavřena v Paříži, kde se v prosinci 2015 státy světa shodly, že postupně ukončí závislost na fosilních palivech a provedou opatření pro zastavení růstu teploty Země na relativně bezpečné úrovni. V dubnu 2016 ji Česká republika podepsala a v září 2016 vláda doporučila ratifikaci. V listopadu 2016 dohodu ratifikovalo dostatek států (včetně USA, Číny, Indie a dalších více než 80 států světa), aby dohoda mohla v listopadu 2016 vstoupit v globální platnost.

[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vlada-doporucila-ratifikaci-parizske-klimaticke-dohody-komentar-hnuti-duha

[3] http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/senat-schvalil-ratifikaci-parizske-klimaticke-dohody/1475263

[4] http://www.zmenaklimatu.cz/cz/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy/1518-hodina-zeme-2017-ochrana-klimatu-potrebuje-nasi-podporu

[5] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/antifosilni-zakon-bezpecnejsi-efektivnejsi-cistsi-energetika-take-o-14-000-pracovnich-mist

[6] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/04/vyzva_vlade-_pocerady_nepockaji2.pdf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
John Powder
John Powder
26. 4. 2017 10:19

Navrhuji, např.:
– Sešrotovat všechny solární elektrárny a na místa, která zbytečně zabírají, popř. na jiná o stejné rozloze, vysázet nové lesy.
– Odstranit některé „ekologické“ normy, které neúměrně zvyšují složitost a energetickou náročnost výroby, a tím ve skutečnosti zvyšují produkci exhalací.
– Zrušit neopodstatněná zvýhodnění naftových spalovacích pohonů.
– Zaměřit se na exhalace lodní a letecké přepravy.
– Zaměřit se na konzumní ekonomické paradigma – tj. zejm. na efektivitu výroby pro zisk, nikoliv pro užitek.
– Přestat strašit klimatickou změnou – viz. ‚Malá doba ledová‘ a další „přirozené“ jevy v minulosti.
– Atakdále…

Admirál
Admirál
26. 4. 2017 10:37

ODS není můj favorit, ale pokud blokuji, blokuji správně.

Aleš
Aleš
27. 4. 2017 7:03

Kdyby zelené hnutí bylo co k čemu, nemuselo by se spoléhat na podporu obskurní party tunelářů, jež se nazývá ODS, kterou volí pár desítek tisíc asociálů a taky pár desítek tisíc jedinců zblblé pravicující městské chudiny, která ještě neuvěřila, že ANO, bude líp… Místo toho na vlně Sorose a jeho fondů a grantů, primitivního antikomunismu, antizemanismu, rusofobie a farizejství Václava Havla, Bakaly, Kalouska, spícího knížete a jejich pokračovatelů za tiché až hlučné spokojenosti agentů Stb zelené hnutí zabíjí poslední ostrůvky odporu a pěstuje tím v okolí prezidenta ty hlasy, které jsou ostře antiekologické a tvrdě jdoucí proti přírodě a v… Číst vice »

Bety
Bety
27. 4. 2017 8:11

Hlavní trend světové ekonomiky a ekologie???
Ať už hnutí Duha uvádí jakékoli důvody, každý by měl při těchto slovech zatraceně zpozornět. A vykašlat se na to, že tomuto trendu hází klacky pod nohy zrovna ODS – asi není spokojena s percentuálním rozdělením lokálního zisku.

Gatta
Gatta
27. 4. 2017 8:51

Z článku: „Podle studie, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo životního prostředí, by bylo snížení emisí o více než 80 % v příštích třech desítkách let ekonomicky výhodné, posílilo by zaměstnanost v energetice i energetickou bezpečnost země“.
No a pokud by se podařilo snížit příštích třech desítkách let o 80% spotřebu potravin, tak by byl vyřešn problém světové výroby portavin, hladu i rostoucí obezity.

Ono je vůbec na pováženou se zavázat k něčemu, o čem vůbec netušíme, jak bychom to mohli splnit.

Na USA bych nehleděl – co je dovolebo Bohovi …

Irena
27. 4. 2017 11:25

И теперь у “Газпрома” появился супераргумент для переноса транзита газа из Украины в другое место. Мол, сами видите – дебилы, б…ь. Транзитер – “Нефтегаз”, у него договор, у него все газопроводы, а штраф выписали нам. И как тут не согласиться…” (конец цитаты).
http://voicesevas.ru/news/31362-nord-stream-2-kak-my-zastavili-evropu-nas-zradyt.html

peter.
27. 4. 2017 14:28

p.Irena: Už dávnejšie som rozmýšľal nad tým,prečo každá tá pseudorevolúcia(volajú ich aj farebné revolúcie) vyplaví na povrch tú najšpinavšiu penu,ktorá vždy spôsobí,že všetko zdravé pod sebou zadusí a zničí.Nebolo tomu inak ani u nás. Jednou z najväčších chýb Stalina bolo to,že sa ulakomil na územie na západe Ukrajiny,ktoré nebolo kompatibilné so ZSSR ani religiozitou ani svojou históriou.Keby Stalin ponechal Halič Poliakom,tak dnes by mali s týmito tvormi banderovskými problém oni – Poliaci. Čo sa toho vášho odkazu týka,tak Ukrajincov neľutujem.Majú to,čo chceli keď naivne hlúpo naleteli na lákadlo šťastného a bohatého života v EU.Darmo preto teraz vyplakávajú a obviňujú USA… Číst vice »

idiotronic
27. 4. 2017 19:04

V návrhu J.Powdera je schována možná úspora, protože na odpojené (nemusí být ještě zbourané) spekulativní soláry lze ušetřit prostředky na dotace nepotřebné elektřiny. (Ostrovních systémů se to netýká). Pokud vás opravdu zajímá situace v čerpání fosilních zdrojů a generování elektřiny, najděte si
http://www.electricitymap.org
interaktivní mapu (a srovnejte ČR třeba s Polskem). Pak si vygooglujte tingl-tangl
Glopolis a odhadněte, čí zájmy asi tak hájí. Na závěr si na Nové Republice přečtěte článek o výrobě obuvi v EU (všimněte si minimální mzdy v Číně a postsocialistických zemích).