Diskuze k článku


 • Kvalitni Mudrc • 13. června 2014

  NATO je vedena ve statutu jako obranná aliance! Bohužel za cca posledních 20 let se v mnoha případech NATO chová jako mezinárodní agresor – viz Irák anektovaný na podkladě podvodů a lží i na půdě OSN. Armáda ČR je součástí NATO a tady začíná ten kardinální problém! Musí rozhodnout politici a to nejenom u nás, ale především ve velení aliance, jak dál!
  NATO bylo zneužito a je nutné znovu „napsat“ záměr a účel NATO a až potom podle vojenských plánů řešit armádu ČR. Jinak jde o marné vyhazování prostředků. Armáda ČR nemůže mít všechny druhy zbraní a také je závislá na zásadních aliančních informacích vojenského charakteru! Bez informací je dnes armáda celkem zbytečná!

 • zajoch • 14. června 2014

  Autor Tribun se na otázku armády dívá jistě se znalostí a tedy správně. Pochopila jsem, že osou článku je otázka k čemu má naše armáda sloužit. Ale to podle mne bylo v novém režimu řečeno a mnohokrát opakováno. Jestli si dobře pamatuji z různých zpráv a kometářů v našich státních mediích, tak armádu nepotřebujeme pro vlastní obranu, od toho máme nás ochraňující NATO, ale my jsme povinni být nedílnou součástí NATO, t.j. podílet se na jejích akcích. K tomu potřebujeme být dobře vybaveni a soudím, že podle pokynů NATO. Tedy naši generálové už dlouho upozorňují na nedostatky v naší armádě, ale ty se týkají čeho? Obrany naší země, nebo spoluúčasti na válkách NATO, t.j. USA? Myslela bych si, že dnes armádu nepotřebujeme, naopak v takové situaci v jaké se nacházíme je škoda na ni vynakládat peníze. Zbraně stojí velké peníze, rychle zastarávají, udržování stavu vojska také. Leda, že by se počítalo s tím, že se armáda postaví za zájem našeho státu. Zatím se naši udatní vojáci staví za zájem cizího státu a dokonce i s oběťmi.

 • Sio • 14. června 2014

  „protože žádná armáda je lepší, než špatná“. Souhlasím, ale o nás platí, že de facto žádnou armádu nemáme. Je to vyčůrané simulákrum, NATO (rozuměj Amíci) nás tlačí, abychom nějakou měli, ať mají práci pro svůj zbrojní průmysl a nějakou zástěrku pro své zločinné akce, kde pár našich bojovníků vždy přiberou, aby to dostalo punc „mezinárodních jednotek“. Ale platí to i pro jiné země EU, dělají to stejně.
  Stačí se podívat třeba sem:
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Arm%C3%A1da_Rakouska

 • Seal • 14. června 2014

  Jenom taková technická: Poslední armádní koncepce (tuším, že čtvrtá v pořadí), se docela příznačně jmenuje Bílá kniha. Sice šlo o Vondrovo PR, ale v reálu ji připravovali jeho poradci, kterým bylo vcelku jasné, že třeba armáda potřebuje mnohem širší konsensus, než jaký jí může nabídnout momentálně vládnoucí strana. Výsledek je tak sice rámován zadavatelem, ale i tak díky vcelku analytickému rámci to byl docela zajímavý materiál. Jednak proto, že díky tehdy omezeným finačním tokům se snažil řešit různé „kalouskoviny“, a taky proto, že ve věci konkrétní podoby armádních sil aspoň nadhazoval různá dilemeta. Možná, že by stálo za to tuhle Bílou knihu znova připomenout, protože čas oponou trhnul a doba je neúprosná. Pokud se teď kvůli Ukrajině budou armádní výdaje zvedat jenom plošně (jako první na to už myslím doplatili učitelé), tak se samozřejmě z daného stavu věcí budou radovat především různí čeští armádní strýčkové. Jinak armáda se mj. pořád ještě obecně bere jako jeden ze základních znaků státnosti, takže ji asi furt tak nějak potřebujeme. Spíš jde o to, jak bude konkrétně vypadat, tj. jaké bude mít zaměření, protože zrovna od toho se pak odvíjí všechno ostartní.

 • Sio • 14. června 2014

  „Jinak armáda se mj. pořád ještě obecně bere jako jeden ze základních znaků státnosti, takže ji asi furt tak nějak potřebujeme.“
  No, ale kdyby měla 10% zbraní a mužů oproti dnešku, stále by se dalo mluvit o armádě, když ji potřebujeme jako symbol. Já bych je spojil s hasiči a záchranáři. nepotřebujeme lidi, kteří budou vypracovávat strategické plány na napadení Ruska. Stačí dva pluky profíků, jeden na ty mise, když to musí být a druhý na řesení problémů s povodněmi a tak.

 • Seal • 14. června 2014

  Sio, věřte – nevěřte, ale kdybyste AČR srazil na 10% dnešního stavu, tak by řeč mohla být tak třeba o švýcarské gardě, co dneska hlídá Vatikán. V tom případě navrhuji slovo armáda úplně zrušit a rovnou ho nahradit pojmem Hradní stráž. Spíš mě proto zaujala vaše narážka na to, že se snad v tuzemském genštábu vypracovávají „strategické plány na napadení Ruska“. O tom bych se fakt rád od vás dozvěděl něco víc, takže prosím nešetřete detaily. Berte to prosím hlavně jako moji soukromou úlitbu, protože rád bych poměřil vaše dnešní poznatky se svými postaršími zážitky, když jsem měl třeba možnost po ose Ostroměř – Karlovy Vary překonávat ten pověstný Rýn. Až teď to prosím berte jako kritiku vašeho oblíbeného fromátu A4, ale už i ruská armáda před několika lety přešla od pluků a divizí na brigádní systém.

 • mirror • 14. června 2014

  Když jsem služebně lítával před rokem 1980 z Mošnova do Prahy, viděl jsem při startu letadla na stojánce ve vojenské částí letiště mnoho vyrovnaných moderních stihaček. Tato síla jistila, že tehdy neodcházelo z republiky do zahraničí podle kapitalistického zákona naloupených 300 miliard korun ročně jako dnes, kdy máme snad jen 12 pronajatých gripenů. Použili jsme vydělané peníze sami pro své investice a podniky vedli a rozhodovali Češi a Slováci. Dnes je nálada, že „vlastenci“ by rádi svěřili Česko do ochrany USA, Německa, Polska nebo Rakouska jako Hácha za protektorátu svěřil zemi do ochrany hitlerovského Německa. Mocný protektor využil naší slabosti a hospodařil jak sám uznal za vhodné. Něco podobného v malém se už děje dnes. Česko se asi nebude neúčastnit války s raketami a bombardéry, ale mělo by si zachovat možnost a schopnost se mobilizovat a pak razantně bránit hranice státu. Průběžně by měl být vychováván důstojnický sbor a minimální počet mužstva k obsluze složitých zbraňových systémů. Válčit se nebude na souvislých frontách, ale současné konflikty se odehrávají formou izolovaných výpadů, jak je známo z války v Jugoslávii a východní Ukrajině.

  PS: Zbývá 19 znaků ?????????

 • Sio • 15. června 2014

  Seal, dovolte mi to vysvětlit. Nemám moc informací o naší armádě, protože se po nich nepídím. Nicméně stačí se podívat zde:
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Arm%C3%A1da_%C4%8CR
  a vidím, že má už teď 20000 aktivních vojáků, kolik z toho je pupkatých opilců, jak jsem je poznal jako záklaďák nevím. Mluvil jsem o dvou plucích, což asi nebylo zase tak o moc méně, než těch 20000 mužů, přesně nevím, ale náš prapor měl 1000 bigošů. Je to úplně jedno, jestli brigáda nebo pluk či divize, o tom ten článek není. Bavíme se o tom, zda má armáda smysl jako taková, ne o tom, skládá li se z brigád nebo pluků. Takové detaily jsou z hlediska podstaty diskuse naprosto bezvýznamné, jen odvádějí od tématu. Tolik k A4.
  Ale když chcete, podívejte se do odkazu, existují v ní brigády i pluky.
  Takže můj dojem z těch statistik – od švýcarské gardy se to neliší už teď, asi by moc neubránila.
  No a proti komu by se měla bránit, když všichni okolo jsou členové NATO. Nejbližší nečlen, který stojí za úvahu je Ukrajina a za ní Rusko. Je vcelku jedno, jakýma ptákovinama se naši stratégové zabývají, je to zcela jistě stejně směšné a bezúčelné, jako plány napadení Ruska. To jsem chtěl říci.

 • Sio • 15. června 2014

  Mirror – ke skutečné obraně hranic by byla potřebná nejen jiná koncepce armády, ale i celé politiky. A mnohem vyšší výdaje, počty můžů a techniky – dnes 42 mld Kč ročně. Ani jako útočná podpora nic moc, tak akorát kanónenfutr, co by třeba Rusy zdržel nejvýše pár hodin.

 • mirror • 15. června 2014

  Sio, uvažujete ve schématu minulé války. Jsme mimo souboj velmocí. Nás mohou napadnout organizované bandy a tlupy, které se budou pohybovat po Evropě. Poslední příklad máte v dobytí Ukrajiny. Zfašizovaná banda pohrobků fašistů dobyla Kyjev. Neměli více než klacky, dlažební kostky, Havlovy lahvičky a výjimečně loveckou pušku nebo pistoli z 2. sv.v.. Pravidelná Ukrajinská armáda si nevystřelila až teď, když vede trestní operaci proti neposlušnému obyvatelstvu. Ozbrojené tlupy, to je nepřítel, který nás v budoucnosti napadne, Ruska se neobávejte. Z těch mají strach jen nacisté mezi námi. Česká republika je tak bezbranná, že by rozhodující úřady v Praze lehce obsadili vhodně namotivováni fanoušci Baníku. Tento režim by šel chránit snad jen senátor Štětina s Petruškou Šustrovou, která by mu byla k ho.nu. Samotný Kalousek by nejspíše kšeftoval na černém trhu s kradenými zbraněmi. Selskou jízdu vytvořit nelze pro nedostatek koní a zhýralý život věřících. Jo, aby se fanoušci Baníku nepřesunuli masove do Prahy, zrušili rychlík Ostravan, který jezdil asi 60 let z Bohumína do Prahy.

 • Sio • 15. června 2014

  Právě naopak, ostatně odkáži na vaše slova:
  „Pravidelná Ukrajinská armáda si nevystřelila …“ – proč asi si nevystřelila? U nás by to dopadlo jinak? Na vyřešení Majdanu nebyla armáda ani potřeba, stačilo v určité fázi uvolnit ruce Berkutu a ten by jim vyprášil kožichy.
  Takže – jen jste mi potvrdil, že armádu nepotřebujeme. A udivujete mě. Co jiného se děje na Ukrajině, když to není válka velmocí?

 • Sio • 15. června 2014

  Mirror. Ještě k tomu Rusku – ano, nenapadne nás. Ale kdo jiný by ještě mohl? USA? Těm už dávno patříme. A kdo by si dovolil napadnout majetek USA? My vlastě nemáme ani co bránit. Naše hranice jsou jen formalitou, něco jako u nás hranice krajů.

 • mirror • 15. června 2014

  Sio napsal

  Mirror. Ještě k tomu Rusku – ano, nenapadne nás. Ale kdo jiný by ještě mohl? USA? Těm už dávno patříme. A kdo by si dovolil napadnout majetek USA? My vlastě nemáme ani co bránit. Naše hranice jsou jen formalitou, něco jako u nás hranice krajů.

  Sio, musíte mít fantazii. Netvrdím, že nás napadne někdo zítra, ale třeba silně náboženská vláda v Polsku může poslat tlupy farářů s ozbrojeným doprovodem na pokřesťanštění bezbožných Čechů a vyhledání lékařů, kteří provádějí interupce. Německo nebo Rakousko nabude dojem, že je čeští manažéři okrádají a zkorumpovaná policie tomu neučiní přítrž. Do Evropy mohou vniknout ozbrojené bandy muslimů, kteří budou hledat Zemana. Variant je spousta. Nespokojené fotbalové fanoušku jsem zmínil.

 • Sio • 15. června 2014

  Mirror, fantazie vám fakt nechybí. Zejména ty tlupy ozbrojených farářů mě pobavily. Poláci prý mají tak velkou armádu, že by nás převálcovali i tak. Halt u nás se bojuje proti korupci a v Polsku se stejnými výsledky proti interupci.

 • Béda • 15. června 2014

  Sio,

  přinejmenším od časů křížových výprav faráři bojují (doslova a do písmene) Slovem, za kterým pochodují vojska. Faráři „doporučují“ voličům politické volby, vysílají do politiky bývalé preláty, „doporučují“ v kostelích ovčanům postupy v krizových situacích, za války, působí v armádě ve funkci polních kurátů atd.. Já bych jejich roli neviděl pouze v rouše beránčím, i když osobně neberou zbraň do rukou.

 • Amenre • 15. června 2014

  Majetek, nemajetek USA – kdyz jsem si tak vyhledaval informace o armade po navsteve generalniho tajemnika NATO, tak to nebylo zrovna prijemne cteni. Armada obtloustlych chlapiku, kteri si i vystroj do nasich podminek musi kupovat za svoje penize, ve me nevzbuzuje duveru a ani narodni hrdost. Posledni dobou se stale mluvi o podfinancovani ACR. To si myslim, ze neni ten hlavni problem. Problem je takovy klasicky cesky, jako ve vetsine firem a tim je nejaka dlouhodobejsi koncepce. Koncepce „ode zdi ke zdi“ a „kam vitr, tam plast“ proste nefunguje. Je celkem jedno, jestli se do ACR naleje rocne 40 nebo 60 mld, kdyz to neumi efektivne prohospodarit.

 • Béda • 15. června 2014

  Seal,

  malá technická k onomu „Rýnu“. Dle mého názoru kritériem vojenské doktriny je praxe. Praxí československé armády za socialismu bylo, že ať plánovači plánovali na mapách cokoliv, československá armáda na rozdíl od dnešní české armády se „dobrovolnšě povinněů neúčastnila žádných útoků na jiné státy. Plány zůstaly jenom na papíře. Tehdy v časech VS i dnes byla zdejší armáda součástí širšího mezinárodního armádního uskupení. Nikoho zajisté ani nenapadlo, že by ČSSR zaútočila jen tak samostatně na jakýkoliv jiný stát. Dnes česká armáda dostává k válečným aktivitám „Befehly“ od bruselských – zejména amerických plánovačů.

 • Béda • 15. června 2014

  Ještě jedna poznámka k dnešní armádě. Jak plyne z její válečné praxe, je potřeba si uvědomit, že dnešní armáda NENÍ ČESKÁ, nemá nic společného s českými národními zájmy. Dnešní armáda je internacionální válečný sbor korporátních elit, korporátního kapitálu. Slouží jejich zájmy při dobývání zisku, nikoliv obranným zájmům států.

 • Béda • 15. června 2014

  A poslední poznánka. Jak jsem psal v jednom ze svých článků. mylně se dnes uvádí že pouze EU (a NATO) vděčí Evropa za poválečný mír. Důkazem mylnosti takových úvah je fakt, že jen se rozpadla socialistická světová soustava a její ekonomická a vojenská aliance, zůstaly pouze NATO a EU a v Evropě a jejím okolí začala epocha ŠÍŘENÍ VÁLEK.

 • Sio • 15. června 2014

  Béda. O tom, co jste napsal o farářích ani v nejmenším nepochybuji.

 • mirror • 15. června 2014

  Sio napsal

  Béda. O tom, co jste napsal o farářích ani v nejmenším nepochybuji.

  Sio, kdo by před 20 nebo 25 léty předpokládal, že na západní Ukrajině budou oslavovat Banderu? A vidíte, stalo se! U nás se mohou poměry tak změnit, že budete shánět pancéřované auto, v oknech budete mít neprůstřelná skla a každá domácnost bude vlastnit automatickou pušku a samopal. To není Sio fantasie, ale prozíravost.

 • Sio • 15. června 2014

  Bédo, netuším, co tím chcete řící. Že nám z toho pomůže armáda? Už jsem to naznačil v odpovědi Mirrorovi. K čemu vlastně je dnes Ukrajincům, speciálně těm jihovýchodním, armáda? Nevelí ji nakonec ti banderovci? Odkud vzali tu těžkou techniku, vrtulníky a stíhačky? To si koupil pravý sektor za své?
  To, co popisujete, je rozklad státu. Nefungující policie, především. Armáda s tím nemá co dělat, tohle je práce policie.
  Nevím, jestli budu mít na to mít v oknech neprůstřelná skla a opancéřované auto. No a pokud to v rámci sousedské domobrany bude nezbytné, samopal si jistě pořídím. To bude ale nejspíš armáda i policie na druhé straně barikády, pokud tohle budu nucen udělat, ne?

 • Seal • 15. června 2014

  Hned, jak se začaly události na Krymu, jsem psal o tom, že to bude mít dopad na rozpočet, protože se budou určitě zvedat výdaje na armádu. Stalo se. Teď jsem si dovolil upozornit, že z toho budou mít love různí čeští armádní strýčkové – stane se. Ona totiž i ta poslední „přestavba“ armády na expediční sbor nebyla jenom záležitostí lezení části čs. reprezentace do US zadku (tak trochu i na truc Evropě), ale i konkrétních lobistických zájmů, protože to současně znamenalo dodat novou výzbroj. No a protože ta stará se mezitím za levný peníz z velké části rozprodala, tak návrat ke klasické armádě teď bude stát mnohem víc, než kdyby se i v rámci NATO u nás dělala normální armádní politika. Ale třeba z toho tentokrát budou i nějaké zakázky pro domácí průmysl, takže peněžní toky nepůjdou jenom přes kapsy překupníků. A ta poznámka o Rýnu se týkala toho, že tu není armáda, která by dokázala samostatně řešit běžné taktické úkoly. Tomu pak odpovídá u nás jak charakter štábních prací (začínají u konkrétních armádních doktrín), tak potom rámec cvičení (např. v Řecku brigáda, v ČR prapor). Ale jinak nic proti tzv. vyšší pravdě, ze které by byla docela zajímavá otázka pro nějaké referendum).

 • Béda • 16. června 2014

  Sio napsal

  Bédo, netuším, co tím chcete řící. Že nám z toho pomůže armáda? Už jsem to naznačil v odpovědi Mirrorovi. K čemu vlastně je dnes Ukrajincům, speciálně těm jihovýchodním, armáda? Nevelí ji nakonec ti banderovci? Odkud vzali tu těžkou techniku, vrtulníky a stíhačky? To si koupil pravý sektor za své?
  To, co popisujete, je rozklad státu. Nefungující policie, především. Armáda s tím nemá co dělat, tohle je práce policie.
  Nevím, jestli budu mít na to mít v oknech neprůstřelná skla a opancéřované auto. No a pokud to v rámci sousedské domobrany bude nezbytné, samopal si jistě pořídím. To bude ale nejspíš armáda i policie na druhé straně barikády, pokud tohle budu nucen udělat, ne?

  Sio,

  chtěl jsem tím povídáním říct přesně to, co jsem napsal:
  1) že tzv. česká armáda není vůbec česká ale jde o pouze o součást koalice armád globálního korporátního kartelu. Neslouží zájmům českých občanů, nemá nic společného s obranou české země, není k tomu budována ani určena, čeští občan=é nemají žádný vliv na její budování, zaměření, poslání, cíle, jsou pouze povinnými plátci, kteří predátorům přispívají na takovou armádu, její nekonečné přezbrojování etc. Slouží zájmům globálního korporátního kartelu, je budována jako podpůrný spolek k útoku, k dobývání zemí, (zdrojů surovin, pracovní síly a trhů). Česká zahraniční politika je berličkou globálních predátorů – v diplomatické rovině slouží ke kamufláži, legalizaci zjevných loupeží, politických konspirací, politického terorismu a pod. ve vojenské rovině slouží jako symbolická podpora a ospravedlňění této politiky. V krajním případě by tato armáda byla použita k ochraně oligarchů – vševlastníků a jejich majetku proti jejím povinným plátcům (občanům) „vnitřním nepřátelům“..
  2) česká armáda na rodíl od československé lidové armády se nepodílí na udržování míru ale na přiživování a udržování válek v různých koutech světa.

 • Sio • 16. června 2014

  Béda napsal
  Sio,

  chtěl jsem tím povídáním říct přesně to, co jsem napsal:
  1) že tzv. česká armáda není vůbec česká ale jde o pouze o součást koalice armád globálního korporátního kartelu. Neslouží zájmům českých občanů, nemá nic společného s obranou české země, není k tomu budována ani určena, čeští občan=é nemají žádný vliv na její budování, zaměření, poslání, cíle, jsou pouze povinnými plátci, kteří predátorům přispívají na takovou armádu, její nekonečné přezbrojování etc. Slouží zájmům globálního korporátního kartelu, je budována jako podpůrný spolek k útoku, k dobývání zemí, (zdrojů surovin, pracovní síly a trhů). Česká zahraniční politika je berličkou globálních predátorů – v diplomatické rovině slouží ke kamufláži, legalizaci zjevných loupeží, politických konspirací, politického terorismu a pod. ve vojenské rovině slouží jako symbolická podpora a ospravedlňění této politiky. V krajním případě by tato armáda byla použita k ochraně oligarchů – vševlastníků a jejich majetku proti jejím povinným plátcům (občanům) „vnitřním nepřátelům“..
  2) česká armáda na rodíl od československé lidové armády se nepodílí na udržování míru ale na přiživování a udržování válek v různých koutech světa.

  Aha, tak to jsem z toho jaksi nepochopil. S tím mohu souhlasit. Tady je zajímavá pasáž z rozhovoru s vojenským expertem Kellerem.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vojensky-analytik-Koller-Rusko-by-mohlo-byt-nas-spojenec-Ukrajina-je-cerna-dira-na-penize-Putin-je-osobnost-323269
  „Naše republička zbrojí až až, zvláště v kontextu svého mezinárodního významu a reálného ohrožení ze zahraničí.“
  a ještě jedna:
  „Pravděpodobnost vzniku velké války předpokládají experti za 15 až 20 let, tedy v době, kdy naše současná výzbroj budou pomalu a jistě zastaralé krámy.“
  nebo:
  „Islám se v současnosti, stejně jako křesťanství ve středověku, transformoval v mnoha zemích z formy náboženského vyznání v agresivní politikum. To je očividný fakt, který již nevidí pouze ti, kteří to vidět nechtějí. Hlavní problém světové bezpečnosti tedy tvoří ekonomicko-sociální a etnická napětí, vše společně s organizovaným zločinem. Ohrožení států EU a NATO Ruskem je ve srovnání s nimi zanedbatelný a uměle nafukovaný problém. Naopak Rusko by bylo z hlediska ohrožení obyvatel Evropy velmi cenný spojenec. Disponuje surovinami, velkým územím a bojeschopnou armádou, …“

 • lomikel • 16. června 2014

  zeny do armady.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeny-pujdete-do-valky-na-vojnu-ci-vojenska-cviceni-planuje-armada-To-je-pitomost-zlobi-se-nekteri-politici-323058

  plosne opakujici se 3 mesicni sviceni bych podporoval, krome „profi“ armady by byla vyznama cast obyvatel proskolena v zakladech, kdyby se naskytla prilezitost, tak jako na ukrajine. Z teto skupiny se pak mohou generovat dobrovolnici a alespon castecnymi dovednostmi. Take se tim trochu opravy ten nelidovy charakter soucasne armady. Proskoleni strednich trid a chudych v boji muze byt velka deviza pro budouci revolucni kvasy.

 • orinoko • 16. června 2014

  No … já nevím. Budu tu nejspíš za vola, ale podobné věci odvozuji od izraelské praxe.
  Na islámských TV kanálech měli prdel z toho, jak se izraelské armádní ženy nudí , a tak vytváří trochu zábavy. Maskáče dolů, tanga na odiv. V atombordelu byste je prakticky nepoznali od chlapů. Ale jen vykročí … tak boky žalují. Ženské v armádě , proč ne. Ale s ohledem NATO, co všechno se může přihodit během válečného nihilismu, tak raději ať jsou mimo prvotní kanonefutr.