AI: Na valné hromadě vrah o morálce káže…

Březen 31, 2012


http://antiimperialism.files.wordpress.com/2012/03/amnesty.gif

 

 

Robert S. Ford, bývalý americký velvyslanec v Sýrii, byl jedním z klíčových řečníků na výroční valné hromady Amnesty Interantional, která se konala v americkém Denveru od 30. března do 1. dubna. Jakkoli se AI snažilo zajistit udržení Fordovy účasti pod pokličkou, tato byla zveřejněna prostřednictvím médií ještě před konáním této události. A Ford byl také uveden v programu jako hlavní řečník druhého dne tohoto setkání. Na valné hromadě AI kromě jiných vystupovala také „progresivní“ rozhlasová moderátorka Amy Goodmanová.


V letech 2004 až 2006 byl Ford přímým podřízeným amerického velvyslance Johna Negroponteho na americké ambasádě v Bagdádu. Negroponte během svého přechozího působení ve funkci amerického velvyslance v Hondurasu vytvořil a realizoval strategii financování a výcviku komand smrti pro boj proti levicovým povstalcům v této oblasti. V Iráku Negroponte pověřil Forda podobným úkolem: financovat a školit vojenské milice s cílem bojovat proti převážně sunnitskému odporu. Na konci ledna 2011, v době, kdy se objevily první protesty v Sýrii, přijel Ford do Sýrie jako nově jmenovaný velvyslanec. Vzápětí se násilí rozšířilo po celé zemi a Ford byl obviněn z ozbrojování a náboru zahraničních bojovníků s cílem destabilizovat a případně i svrhnout syrskou vládu.


Amnesty International je všeobecně uznávána za činnost, kterou údajně vykonává při podpoře lidských práv. Mnoho svého času tráví bojem za nepatrné reformy na místech jako jsou Spojené státy. Spíše než uskutečnění jakékoli zásadních změn, které s tím souvisejí, používá AI svoji dobrou pověst, aby získávala podporu veřejnosti pro změny režimů v různých zemích Třetího světa s nevyhnutelným následným efektem v podobě prosazování neoliberální imperialistické agendy. Co se toho týče, je AI součástí „levého křídla imperialismu“ a skupiny jako Amnesty International jsou klíčovým spojením mezi veřejným míněním Západu a Západem vedenými zahraničními intervencemi. Kromě Amy Goodmanové, která má značný počet příznivců z řad americké „levice“, vystupoval na valné hromadě AI také „jeden z organizátorů hnutí Occupy“ s příspěvkem na téma „jak můžete povstat a stát se klíčovým hráčem v mezinárodních hnutích za lidská práva“. Samozřejmě, že nemluvil o povstání proti vládě Spojených států, hlavnímu porušovateli lidských práv. Místo toho byl jedním z klíčových proslovů ten od bývalého velvyslance v Sýrii, který pomohl zažehnout současný občanský konflikt  v této zemi.


Není divu, že AI vynechalo Fordovo vystoupení ze svého oficiálního veřejného internetového záznamu. Cílem jeho vystoupení bylo údajně pomoci vybrousit názory tvrdého jádra příznivců AI, kteří se účastnili valné hromady a kteří pak mohou být jako „pokrokoví“ použiti pro další formování veřejného mínění ohledně syrského občanského konfliktu v režii Spojených států. „Progresivisté“, jako je Amy Goodman, i bezejmenní organizátoři hnutí Occupy se do této strategie zaplétají stále více a hloubeji.


Podstatou konfliktu v Sýrii je americké financování, nábor a výcvik povstalců, i různé pokusy sdělovacích prostředků a „pokrokových“ organizací získat veřejnou podporu pro rostoucí vměšování. Mnoha způsoby to ukazuje, jak imperialistické země jako Spojené státy mohou využívat zdánlivě levicovou politiku, aby podpořila jejich globální strategii. Organizace typu AI jsou součástí této politiky. Tím, že hlasitě kritizují některé aspekty porušování lidských práv ze strany Spojených států, jsou schopny získat legitimitu k podpoře globální neoliberální strategie na „pokrokové“ bázi a jít tak daleko, že hostí koordinátora zabijáckých komand jako jednoho z hlavních vystupujících na své valné hromadě. Takzvaní „progresivisté“ (Amy Goodmanová atp.) jsou součástí tohoto podvodu. Zaměřují se primárně na to, jak rovnoměrněji rozdělit uloupený koláč imperialistických zisků mezi Američany, stávají se snadno bílými koňmi pro občanské konflikty rozněcované americkým ministerstvem zahraničí a barevné revoluce proti neposlušným protihegemonistickým státům Třetího světa.


Převzato z Anti-Imperialism.com

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments