Arbitrážní imunita

Vždy jsem žil v domnění, že podnikatelské riziko k podnikání patří jako k velbloudovi hrby. Podnikatelské riziko, neboli nejistota budoucího vývoje, riziko, že přijdou deště, když potřebujete sucha, a sucha, když potřebujete deště, riziko, že se zavře díra na trhu, riziko, že zkrachuje největší zaměstnavatel v kraji a vaši zákazníci najednou nebudou mít za co u vás nakupovat, riziko, že konkurence přijde s lepší nabídkou, riziko, že se změní regulatorní rámec, stoupnou daně, nebo klesnou dotace.


Na všechna rizika se můžete pojistit, jen na riziko změny zákonů to není potřeba, protože od toho jsou tady arbitráže – když se změní zákony a váš skvělý byznys plán postavený na čerpání dotací zhavaruje, pošlete stát k arbitráži a svůj zisk si vysoudíte. Nebo to alespoň zkusíte, tak jako solární baroni. Jenže právo na zisk neznamená povinnost společnosti zisk spekulantovi zajistit a utrhovat si od huby, jenom aby měl spekulant plné korýtko! Podmínky se prostě mění a pokud podnikám v zemi, kde mají něco na způsob demokracie a existuje tam parlament, tak prostě musím počítat s tím, že zákony se mohou změnit, a pokud postavím svůj byznys plán čistě na parazitaci na dotacích, tak je to moje blbost a moje odpovědnost. Nevidím jediný důvod, proč by solární baroni měli mít arbitrážní imunitu vůči změnám legislativy, když vůči počasí ji také nemají.


Chtějí zisk? Tak ať nesou své podnikatelské riziko a tenhle socialismus pro kapitalisty ať si strčí tam, kam Slunce nechodí.


Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments