Svět ruskýma očima 210

Média: Syrské jednotky rychlého nasazení už jsou ve Státech

Naděžda Alexejeva

 

Září 12, 2013

 

Stránky "Vojennoje obozrenije" uvedly informaci anonymního zdroje z ministerstva obrany Sýrie, že se v současnosti na území Spojených států nacházejí stovky vojáků jednotky rychlého nasazení syrské armády, připravené pro případ vojenské agrese v Sýrii provést řadu diverzních akcí, především na infrastrukturní smyčky: železnice, rozvodny elektřiny, vodovodní zařízení, ropné a plynové terminály a vojenské základny. Civilní obyvatelstvo má být ušetřeno. Přitom se má hledět na co možno největší škody americké ekonomice a infrastruktuře a současně způsobit paniku mezi obyvatelstvem. Vojáci jsou zorganizováni do tří nebo sedmičlenných skupin a přísluší k syrským silám speciálního určení al-Vaadab al-Qassam a jsou důkladně připraveni pro plnění diverzních úkolů v USA.

 

Podle informačního zdroje přijalo syrské vedení opatření jako nutnost, neboť vyšlo ze zkušeností válek v Jugoslávii, Iráku a v Libyi, kde se proti agresi použila výhradně obranná strategie, což později dovedlo tyto země k porážce.

 

Syrské jednotky rychlého nasazení byly vytvořeny v roce 1958, vycvičeny sovětskými instruktory a následně specialisty Hizballáhu v Libanonu. Mají značné zkušenosti z období arabsko-izraelského konfliktu. Ve válce s opozicí zvětšila a zdokonalila syrská armáda své zkušenosti. USA jsou jednou z nejzranitelnějších zemí pro diverzní akce. V jejich zemi je mnoho migrantů mnoha národností a cizím diverzantům stačí se dobře skrývat a nepadnout do zorného pole amerických tajných služeb.

 

O nějaké morální aspekty se zde není třeba starat. USA stojí v této chvíli na straně teroristické organizace al-Kájda, což ani náhodou není propagandistickým výmyslem. Syrská opozice, která je jednou ze složek bojujících v syrském konfliktu, sestává převážně z bojovníků al-Kájdy. Barack Obama plánoval její podporu útokem na Bašára Asada. Anonymnímu zdroji nepřipadá v tomto světle realizace technologických diverzí ničím amorálním.

 

Samozřejmě, že mluvit o pravosti předkládané informace je obtížné, neboť zdroj, na který se odvolává Vojennoje obozrenije, je neznámý. Informace také není zahrnuta do žádného veřejného vystoupení vládních představitelů nebo vedení armády SAR. Podobá se to spíše informačnímu šumu, jehož cílem je strašení protivníka. Avšak …

 

Pokud by se taková zpráva objevila mezi oficiálními, mohlo by to zasadit ránu právě dosaženému stabilizování situace kolem Sýrie, na kterém má zásluhu úsilí ruské diplomacie.

 

Převzato z Pravda.ru

 

***

 

Expert Sergej Komkov: "Mírové iniciativy Vladimira Putina na mezinárodní scéně zasluhují veškerou úctu."

Září 12, 2013

 

Sergej Komkov, prezident všeruské nadace vzdělávání, předal Nobelovu výboru návrh udělit Nobelovu cenu za mír Vladimiru Putinovi. Svůj návrh komentuje takto:

 

V poslední době nežiji v Rusku, ale v České republice. Pozorně sleduji vše, co se v Evropě a ve světě děje. Jsem vědec, spisovatel, profesor, zaobírám se analytickou činností, a když vidím co se na světové scéně odehrává, došel jsem k závěru: svět se dnes prakticky nachází na pokraji humanitární katastrofy.

 

Před summitem G20 byla situace krajně napjatá, všichni byli v očekávání věcí příštích. Vladimir Putin schůzce předsedal a posunul jednání na správnou stranu. Většina členů Velké dvacítky prakticky podpořila jeho iniciativu pro mírové řešení syrské otázky a pan Obama na schůzce maličko vystřízlivěl. Po jeho návratu do Ameriky už řada členů americké administrativy začala vyslovovat některé pozitivní návrhy. Vždyť i z jejich úst zazněla myšlenka o možné kontrole syrských chemických zbraní.

 

Právě v tu dobu ji velmi šikovně využil ruský prezident vznesením iniciativy k práci na neodkladné kontrole, aby se tak zabránilo místnímu konfliktu, který by mohl přerůst v celosvětový.

 

USA nyní musí přistoupit na jednání. Sýrie souhlasila s Putinovým  návrhem a svět si oddychl. Vždyť všichni očekávali ze dne na den rozsáhlé válečné operace ve Středomoří.

 

Toto není jediná věc svědčící o světové mírotvorné politice ruského vůdce. Takto příkladně si vedl i v případě předchozích konfliktů. Především proto se dosud na Blízkém východě nerozhořel světový válečný konflikt. Přesvědčovat lidi je vždy složitější než řinčet zbraněmi, v tom prvním je znát moudrost politika.

 

Jsem dalek jakékoliv chvály na ruskou vládu, nemám v úmyslu pět dithyramby, mám své názory na situaci v Rusku, zejména na jeho systém vzdělávání. Ale to, co koná Putin na mezinárodní scéně, zasluhuje veškerý respekt.

 

Jakožto profesor dvou evropských akademií (Evropská akademie informatizace a Mezinárodní akademie věd San Marino), doktor filozofických a pedagogických věd, doktor mezinárodního práva , mám právo iniciovat udělení Nobelovy ceny míru a považuji za potřebné jej využít. Podal jsem návrh. Dnes v 11.45 Nobelův výbor můj návrh oficiálně přijal, což mám písemně potvrzeno. Dále už vše závisí na členech Nobelova výboru.

 

Předpokládám, že takový návrh nebude jediný. Pokud k Nobelovu výboru dojdou analogické návrhy dalších známých osobností a organizací (vím, že se sbírají podpisy pod takovou iniciativu ve Francii a podobně se začíná v Itálii), potom podle mého názoru nebude mít výbor kam uhnout.

 

Pokud se laureáty Nobelovy ceny stali takoví lidé jako Obama, který byl připraven vstoupit do strašlivého globálního konfliktu a použít zbraně, potom přiznat Nobelovu cenu míru člověku, který velmi dobře a velmi uvážlivě vede mírovou politiku největšího státu na světě – je to, jak se říká, svatá věc.

 

Převzato z File-rf.ru

Pozn. překl.: Na stránkách Hlas Ruska je uveden na toto téma článek, který zmiňuje iniciativu Sergěje Komkova a připomíná, že pokud by Putinovi Nobelova cena míru byla udělena, potom rozhodně ne v tomto roce, protože příjem přihlášek byl ukončen už v únoru.

 

***

 

Anders Breivik nastoupil na univerzitu

Maxim Dinkevič

 

Září 12, 2013

 

Norský vrah Anders Breivik, který na ostrově Utoya v roce 2011 zastřelil 67 lidí, byl přijat na dálkové studium politologie. Vedení jeho školy to nijak nermoutí. O vysokoškolské studium se pokusil už po druhé. První pokus mu byl zamítnut, protože neměl ukončené středoškolské studium. Přes léto se mu podařilo zameškané dohonit a zvládl všechny potřebné zkoušky. Vedení školy oznámilo, že je z humanitárních důvodů připraveno Breivikovi pomoci, přičemž je vedeno všelidskými principy. S tím je ztotožněn i velitel věznice Ila Knut Byarkeyd, kde si vrah odpykává trest.

 

Byarkeyd řekl: "Snažíme se vyvinout veškeré úsilí, aby naši vězni získali veškerou kvalifikaci, která jim po osvobození pomůže najít práci."

 

Převzato z Vesti.ru

 

***

 

Syrská krize: Nová etapa

Boris Dolgov

 

Září 14, 2013

 

Plánovanou americkou agresi vůči Sýrii na určitou dobu zablokovala ruská diplomatická iniciativa ohledně chemických zbraní a přivedla syrskou krizi do nové etapy. Syrská vláda se připojila ke konvenci o zákazu chemických zbraní.

 

Prezident Asad promluvil o nutnosti vyšetřit všechny případy použití chemických zbraní v Sýrii, včetně těch, které se nacházejí v okrsku Aleppo, kde po ostřelování raketami s otravnými látkami (OL) zahynuly desítky civilistů. Prezident podtrhl také nutnost mezinárodního vyšetřování a uvedení těch, kteří bojovníkům chemické zbraně dodali. Fakta o použití OL ozbrojenou syrskou opozicí existují. Ve zprávě komise OSN o vyšetřování porušování lidských práv v SAR se hovoří o tom, že syrští povstalci, mezi nimiž bojují i zahraniční žoldnéři, konají "válečné zločiny, včetně vražd, poprav bez soudů, mučení, zajímání rukojmí a útoků na střežené objekty". Vyšetřování probíhalo od 15. května do 15. července 2013.

 

Obviňování syrské vlády administrativou USA z použití chemických zbraní v srpnu 2013 na předměstích Damašku je absolutně bezdůvodné. Proč by syrská armáda, která měla v té době řadu úspěchů, použila chemické zbraně na místech vlastní dislokace a navíc v době příjezdu expertů OSN? To je absurdní. Byla to provokace ze strany opozice s cílem poskytnout USA záminku k intervenci. USA trvají na svém a nezříkají se plánu na agresi, která se podle americké administrativy pouze odkládá.

 

Americký cynismus překračuje všechny meze. Je na místě připomenout, že USA ve velkém používaly chemické zbraně ve válce ve Vietnamu v sedmdesátých letech. Tam dosud žijí lidé s následky po zasažení chemickými zbraněmi a mnohem větší počet takto zasažených zahynul.

 

V období po rozpadu Sovětského svazu zahájily USA čtyři vojenské agrese (Jugoslávie, Afghánistán, Irák a Libye). V Jugoslávii a v Iráku použily USA nálože s ochuzeným uranem a vytvořily tak zóny ekologické katastrofy a radioaktivního zamoření. Důsledkem jsou onkologické nemoci dospělých i dětí. Bombardování Jugoslávie způsobilo ekologickou katastrofu v Podunají, pročež Rakousko zakázalo přelety letadel NATO svým vzdušným prostorem a pohrozilo jejich případným sestřelením. Pro případ válečné agrese vůči Sýrii bez rezoluce RB OSN se staví proti ní a opět odmítá uvolnit svůj vzdušný prostor pro přelety letadel USA a NATO.

 

USA se snaží svrhnout v Sýrii režim Bašara Asada jakýmkoliv způsobem. Licoměrně tvrdí, že útok nebude představovat vměšování do občanské války. Válku proti Sýrii rozpoutávají spolu s al-Kájdou. Dnes je hrozba vojenského útoku proti Sýrii odložena. Výsledkem jednání Lavrova, Kerryho a Brahmíniho je předání chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu. Další kolo jednání bude 28. září a projednávaným bodem bude konference o Sýrii "Ženeva-2".

 

Dělat si iluze o politice USA je nereálné. Zastánci míru na Blízkém východě získali čas, ale musí se připravit na nové americké záminky k rozpoutání válečného šílenství.

 

Převzato z Fondsk.ru

Přejít do diskuze k článku