Barosso: Anglosaské ratingové agentury destabilizují Evropu

Předseda Evropské komise José Barroso včera v Evropském parlamentu slovně zaútočil na ratingové agentury. Nelíbí se mu, že agentura Moody´s snížila v úterý rating Portugalsku, tedy jeho domovské zemi. Agenturám pohrozil, že nad nimi Evropská unie zpřísní dohled a požene je k zodpovědnosti za špatný úsudek.


"Je zajímavé, že ani jedna ratingová agentura nepochází z Evropy. Ukazuje se, že na trhu existují předsudky, pokud jde o hodnocení situace v Evropě," řekl Barroso novinářům. Šéf komise navíc oživil úvahy o vytvoření celounijní ratingové agentury, která by americké trojce – Moody’s, Standard & Poor’s, Fitch – mohla konkurovat. "Existuje možnost vytvoření ratingových agentur v Evropě" dodal.


Agentura Moody’s srazila v úterý úvěrový rating Portugalska o čtyři stupně na známku Ba2, tedy do spekulativního pásma, protože vidí velké riziko, že země bude potřebovat druhou finanční pomoc, než se bude schopna vrátit na kapitálové trhy.


Evropská komise ovšem upozorňuje, že takové rozhodnutí není ničím podložené a jen přináší další spekulace o stavu zadlužených zemí v eurozóně. "Načasování rozhodnutí Moody´s není jenom pochybné, ale je založeno na absolutně hypotetickém vývoji. Je to velmi nešťastná epizoda, která jen oživuje pochybnosti o chování ratingových agentur," řekl novinářům mluvčí Evropské komise Amadeu Altafaj.


Evropští i světoví politici odsoudili krok ratingové agentury Moody’s, která drasticky snížila rating portugalského dluhu, coby akt "finančního vandalismu", a obvinili "anglosaské" ratingové agentury ze snahy strhnout státy do bankrotu a destabilizovat globální systém.

Podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho neexistuje důvod pro čtyřbodové snížení ratingu Portugalska nebo pro varování, že by země mohla potřebovat další sanaci svých financí. "Musíme prolomit oligopol ratingových agentur," prohlásil Schäuble.


Heiner Flassbeck, který je ředitelem Kanceláře OSN pro světový obchod a rozvoj, zase řekl, že ratingové agentury by měly být "zrušeny", než způsobí další škody, nebo by jim alespoň mělo být zakázáno provádět rating celých států.


Podle portugalského premiéra Pedra Passose Coelha bylo snížení ratingu "ranou do žaludku" v okamžiku, kdy nová vláda udělala vše, co po ní žádali inspektoři EU a MMF.


Zdroj: e-sondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments