Bonusy vrcholových manažerů v roce 2010 vzrostly o 20 %

Zatímco většina amerických rodin stále ještě bojuje s vysokou nezaměstnaností a stagnujícími mzdami, vrcholoví manažeři 350 největších amerických společností se mohou těšit z loňského skokového zvýšení svých platů o 11 %, takže medián těchto platů dosáhl 9,3 milionu dolarů, zjistila studie, kterou si objednal deník Wall Street Journal. Tento průzkum bral v úvahu jen přiznané příjmy – platy, bonusy a dlouhodobé pobídky – a neobsahoval majetkové podíly, například ve formě opčních programů:

Zkoumaní špičkoví manažeři zaznamenali nejprudší nárůst prostřednictvím bonusů, které vyletěly o 19,7 % poté, co se začaly obnovovat zisky, zvláště v některých těžce postižených odvětvích. …Čisté mediánové příjmy vzrostly o 17 %, akcionáři těchto společností se těšili ze středních výtěžků (včetně dividend) zvýšených o 18 %.

Firemní zisky jsou možná na nadoblačných úrovních, ale nejsou převedeny do prosperity pro všechny. Mediánové příjmy domácností za poslední desetiletí poklesly takřka o 5 %, a v roce 2010 činily 50 221 USD. Stagnace mezd způsobuje, že pro průměrného Američana je těžké udržet krok s všeobecně rostoucími cenami, od benzínu po potraviny.

Tato poslední zpráva je dalším důkazem, že propast mezi bohatými a zbytkem společnosti se prohlubuje, přičemž ekonomická nerovnost ve Spojených státech je na nejvyšší úrovni od velké hospodářské krize 30. let (Great Depression).

Převzato z Think Progress

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments