ČMKOS: Zastavme hazard s osudy lidí!

V sobotu 19. 2. 2011 se v pražském Kongresovém centru sešlo víc než 1000 zástupců odborů různých firem, podniků i státních organizací. Dále se zúčastnili zástupci občanských iniciativ a renomovaní ekonomičtí a právní experti. Na programu byla obsáhlá prezentace vládních návrhů (mají se schvalovat během nejbližších měsíců) důchodové a zdravotnické reformy.


Připravované návrhy jsou pro většinu obyvatelstva naprosto nepřijatelné a sociálně neúnosné. Panuje shoda, že reformy jsou nutné, ale ne tímto způsobem. Občané a zaměstnanci, kteří mají průměrné a podprůměrné příjmy (rodiny s dětmi, důchodci) nebudou schopni ekonomicky toto zvládnout.


I ekonomičtí experti odsoudili vyvedení mnoha miliard korun ročně do privátních důchodových fondů (za 30 let půjde o 2 biliony Kč, u kterých není ani jistota jejich návratu střadatelům), a především upozornili na to, že není možné, aby stávající zaměstnanci platili navíc k současným odvodům na důchod tři až pět tisíc Kč měsíčně do privátního fondu. S nižší částkou totiž nedosáhnou ani na stávající výši státních důchodu.


Návrh reformy zdravotnictví vůbec neobsahuje mediálně proklamovaný boj s korupcí, ale především zvýšení spoluúčasti pacientů. Už se nehovoří jen o připlácení za NADSTANDARD (tady by jistě bylo možné o tomto diskutovat), ale o platbách za jakousi BANÁLNÍ PÉČI a SVÉPOMOC příbuzných v případě onemocnění.


Odhadovaná výše připojištění na zdravotnictví je 1000 Kč měsíčně na osobu. Občané, kteří si ho nedají (je dobrovolné), budou skutečně odstaveni od dostupné plnohodnotné zdravotní péče. Zároveň (jak již víte z médií) se v rámci důchodové reformy zvyšuje velmi razantně DPH na všechny životně důležité komodity (potraviny, energie, nájemné, doprava..) v řádu dalších cca 500 Kč na osobu aměsíc.


Po zavedení navrhovaných "reforem" by každý občan ČR musel vynaložit měsíčně navíc cca 5500 Kč aby si zajistil dostupnou zdravotní péči a důchod alespoň v současné výši. JE PRO VÁS TOTO PŘIJATELNÉ ???


Přesto existují jiné alternativy reforem (zpracované nejen odborovými svazy, ale taky svazy zaměstnavatelů a občanskými sdruženími – např.Svaz pacientů), které navrhují řešení ve zdravotnictví (zastavení úniku 20 mld. Kč ročně ze systému) a druhá varianta důchodové reformy (bez nutnosti zvýšení DPH). Tyto materiály byly oficiálně předány vládě i projednány, ale veřejnosti se o nich záměrně neříká.


Zastavme hazard s osudy lidí!

 • Posledních deset let zažívá ČR nepřetržitě reformy veřejných financí s cílem snížit zadlužování. Výsledkem je loňský deficit 200 miliard korun! Za poslední tři roky vzrostl státní dluh dokonce o 650 miliard korun!

 • ČMKOS ve všech svých analýzách odhalovala, že nejde o žádné reformy, které sníží zadlužování, zabrání daňovým únikům, ale jde o závody ve snižování daní nejbohatším občanům a firmám. ČMKOS varovala, že v tzv. reformách, které spočívaly jen ve škrtech na příjmech státu, byly nebezpečně skryty i nevratné kroky – privatizace veřejných služeb, zdravotnictví, důchodů.

 • Vládní koalice chce převahou 118 hlasů všechny restriktivní záměry co nejrychleji dokonat.

 • Prvním důkazem jsou vládní restrikce, které vážně dopadají na nejzranitelnější skupiny obyvatelstva: zdravotně postižené, rodiny s dětmi, občany s nižšími příjmy a nezaměstnané! Před čím odbory varují? Před další zradou na voličích! Ve volebních programech koaličních stran se nedočtete nic o tom, že:

 • Důchodový systém, který byl poslední jistotou ve stáří, se změní na povinné placení do fondů v držení soukromého byznysu, navíc se ztrátou záruky! Významní ekonomové tyto záměry označují za podvod tisíciletí.

 • Zdravotnictví se má změnit na poskytování nejisté úrovně standardní péče. Na velkou část dnešní zdravotní péče hrazené ze zdravotního pojištění si bude muset každý připlatit. V souvislosti s reformou zdravotnictví se hovoří o tom, že základní péče bude dokonce částečně řešena svépomocí. Na zdravotní péči, kterou si budeme nuceni nakupovat, naše peněženka stačit nebude.

 • Zaměstnanecké výhody mají být likvidovány.

 • Právní ochrana zaměstnanců, ale i občanů se zhorší. Nový občanský zákoník chce výrazně zvýšit závislost občanů na pomoci advokátů. Odbory mají být degradovány na spolek.


Odmítáme platit dluhy za špatné vládnutí!


Účastníci Protestního shromáždění zástupců odborových organizací vyzývají vládu ČR, poslance a senátory Parlamentu ČR, prezidenta ČR:

 • Nemrhejte penězi za předražené státní zakázky, zastavte konečně státní korupci!
 • Neschvalujte takové reformy, které přivedou většinu občanů do nejistoty v práci, v nemoci a ve stáří!
 • Zastavte cílený rozvrat veřejných služeb se záměrem je privatizovat!
 • Nesměrujte Českou republiku na cestu nízkých mezd a platů!
 • Zachovejte evropský sociální model!
 • Nevládněte jen ve prospěch privilegovaných skupin!
 • Nelžete, že restrikce jsou ve prospěch všech!

Každá vláda se chová tak, jak ji občané dovolí!

Účastníci Protestního shromáždění zástupců odborových organizací vyzývají veřejnost:
 • Nedopusťme zneužívání krize k dalším restrikcím na občanech!
 • Braňme úroveň svých mezd a platů!
 • Postavme se proti likvidaci dostupného zdravotnictví a důchodového systému!
 • Nepodléhejme mediálnímu zkreslování situace v ČR a snahám rozpoutat mezi jednotlivými skupinami občanů závist a nenávist!


Podpořte snahy ČMKOS zastavit hazard s osudy lidí!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments