Ordinace v české zahradě

Stalo se velké neštěstí, v neděli zemřel desetiletý chlapec. Příčina úmrtí zatím neznámá, nařízena pitva a zabývá se tím policie, protože rodiče údajně byli s dítětem s vysokými horečkami dvakrát na pohotovosti, to v sobotu, ale oni je prý poslali dvakrát domů, že se jedná o začínající zápal plic.

V neděli rodiče zavolali záchranku, ale již v průběhu rozhovoru otce s dispečerkou přestal chlapec dýchat.


To je hrůza, pro rodiče nepředstavitelné neštěstí, asi nejhorší, které může člověka potkat.


Tuhle zprávu přinesly Novinky.cz. Otevřete si diskuzi pod článkem. Nejvíce souhlasných hlasů, přes 3.200, získal tento komentář:

„Mám dojem,že ti nenasytní lékaři toužící jen po prachách i za cenu,že si berou jako rukojmí nás ,občany,to řádně podělali a jen doufám,že se z toho budou zodpovídat u soudu..tohle už přestává být normální,…v tomto státě.“


Nejvíce nesouhlasných hlasů, přes 900, má tenhle příspěvek:

„Čtěte, prosím,pozorně.Rodiče PRÝ byli s chlapcem na pohotovosti.Jestli ano,nebo ne nikdo z nás neví.Neznáme příčinu úmrtí. Proto prosím opatrně při vyslovování soudú nad kvalifikací lékařů nebo správnosti jejich postupu.“


Diskuze pod článkem je charakterizována nepřetržitým proudem nadávek. Lidé nadávají lékařům, kteří se podle nich dopustili zločinu, nerozpoznali včas závažnost případu, dopustili se zločinu, hlavně že jste dostali přidáno, táhněte, zločinci, doživotí je málo.


Aniž by znali podstatu věci, výsledky pitvy, zdravotní dokumentaci, výsledek vyšetřování, lidoví komentátoři zuří jak pogromisté, chtěli by vidět doktorskou krev. Rozumnými důvody neoslovitelná chátra.


Takoví jsme, století po Hilsneriádě.


Důvodů pro tak z normálu vybočující chování je více. V první řadě je to nacisty rozmýchaná a komunisty pečlivě udržovaná nenávist prostého českého lidu k inteligenci. Doktůrci, učitýlci, inženýrci. Profesůrek jeden, směšnej, s mizerným platem. Já, řemeslník, uřvanej „podnikatel“, co okrádá stát na daních, mám dvakrát tolik. Kupodivu – nikdy se neujali se dělníčci, sedláčíčci, kuláčkové, ale ani manažeříček se nevyskytuje. Továrníček jenom v Limonádovém Joe, jinak k němu lid vzhlíží s nábožnou úctou: Jó, to je velkej pán, ten nás pěkně bere u huby, to se nám moc líbí, potomkům husitů.


A hlavně propaganda. V posledních měsících se na doktorské hlavy, co chtějí za svou práci v nemocnici víc než mizernou stovku na hodinu, snesla přípravná palba českých žumpoidních médií a kanálnických modrých politiků: Berou si pacienty jako rujojmí! Vyděrači! Co by chtěli, mají být rádi, že nás můžou léčit!


Jistě, vzpurní doktoři dali zaměstnancům špatný příklad: dokázali ostatním zaměstnancům, že silné a rozhodně jednající odbory mohou na zaměstnavateli vymoci odpovídající odměnu za práci, kterou samozřejmě zaměstnavatel nechce dát jen tak zadarmo. Vždyť o co více dáme doktorům, zaměstnancům, o to méně zbyde pro mou kapsu, to v případě soukromého vlastníka, a málo zbyde i na nehorázné platy managementu a tučné faktury farmaceutických a dodavatelských firem, na nichž má management také svůj podíl. A že každý právník za nesrovnatelně méně odpovědnou a užitečnou práci bere desetinásobek toho lékařského platu, to už také nikoho nezajímá. To jsou závistivé kecy.


Na druhé straně je ovšem pravda, že se poměry ve zdravotnictví kontinuálně zhoršují. Hysterická reakce čtenářů Novinek má v ojedinělých případech racionální základ. Asi každý se setkal s nezájmem bílého pláště a s tahem na jeho kapsu, a také s vyloženými kiksy, s přehmaty, s hloupostí té hlavy, co na jejím krku visí fonendoskop, a zdá se, že je to její jediný praktický význam. V pozadí je oprávněná otázka: udělali lékaři na pohotovosti vše, co mohli? Nebylo by lepší poslat chlapce do nemocnice, kde by pomoc byla okamžitě při ruce? Není náhodou tato předběžná opatrnost eliminována snahou ušetřit náklady? Udělala se potřebná vyšetření?


Z každodenního života jistě každý ví, že tyhle otázky jsou zcela namístě a v kulturním a civilizovaném prostředí by neměly mít tak vážné a oprávněné pozadí, jako mají u nás.


Ale s odpovědí se musí počkat na vyšetření případu, nadávkami se to nevyřeší. Lidé jako ovce přihlížejí tomu, jak zločinní politici ve spojení s kriminálnicky založenými podnikateli odčerpávají ze systému veřejného zdravotního pojištění miliardové sumy (a to z největší části zavinilo současnou bídu zdravotnictví) – a nadávají těm, kteří jsou také obětí vykořisťovatelského systému, z něhož tyjí nemnozí, vlastníci firem a jejich manažeři.


Ale tohle je český člověk v celé své kráse, hysterický flusal, který stáhne ocas a zaleze, když se na něj houkne. Ovšem – s těma doktůrkama si to umí vyřídit. Když se vyřádí a vyflusá na Novinkách své jedovaté sliny, sedne si k bedně a slzí při Ordinaci v růžové zahradě.


Jestli jsou také jedovaté, ty slzy, to nevím.


Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments