Češi nedůvěřují vlastní ekonomice a bojí se inflace

Srpen 07, 2012


Podle nejnovějšího Eurobarometru, průzkumu veřejného mínění, který si nechala zpracovat Evropská komise, si 84 % Čechů myslí, že se česká ekonomika nachází ve velmi špatné situaci. Pouze 16 % Čechů je přesvědčeno, že se jejich národní ekonomika nachází v dobrém stavu. Češi se tak dostali pod evropský průměr, který činí 27 %, na 13. místo. Kromě strachu z ekonomického vývoje se Češi nejvíce bojí růstu cen a inflace. Důvodem může být zdražení výrobků po zavedení vyššího DPH na začátku letošního roku. V Řecku je nedůvěra v národní hospodářství dokonce stoprocentní. V EU se propadá i podpora evropských institucí a společné měny euro.


Podle zmíněného průzkumu se v této otázce názory občanů značně liší. Zatímco ve Švédsku nebo Lucembursku věří své národní ekonomice přes 80 % obyvatel, ve Španělsku je optimistické pouze jedno procento dotázaných a v Řecku kladně neodpověděl dokonce ani jeden respondent.


Nedostatek důvěry je přitom jedním z klíčových problémů, který brání Evropě vzpamatovat se ze stávající krize. Přitom Evropská unie je stále největší světovou ekonomikou. Tvoří 17 % světového HDP, Spojené státy pouze 12 %. Unie je zároveň světovou velmocí v inovacích. Pokud si ale Evropané nebude věřit a EU se nechá poškozovat svými konkurenty, USA a Čínou, situace se nezlepší.


Obecně se Evropané nejvíce obávají nezaměstnanosti, což v době, kdy počet lidí bez práce stále roste a podle nejnovějších údajů již přesáhl 25 milionů, není velkým překvapením. Dalším strašákem, který byl nejčastěji uváděn například Němci, je růst vládního dluhu. Evropané se dále bojí vysokých daní, zajištění zdravotní a sociální péče či imigrace. Probíhající krize má vliv i na důvěru občanů v evropské instituce. Zatímco na podzim 2009 mělo k EU pozitivní vztah 48 % dotázaných, nyní toto číslo kleslo na 31 %.


Vzhledem ke stávající situaci v eurozóně může být možná překvapením, že podpora společné měny nezažívá tak značný pokles. Na začátku roku 2006 podporovalo společnou měnu 59 % respondentů, nyní je toto číslo o 7 % nižší.


Zdroj: eSondy

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments