Pozvání na Národopisný festival v Miloticích


Kyjovské Dolňácko, kraj s dlouhodobou vinařskou tradicí a stále živým folklorem, je bohaté na množství vinných sklepů stejně jako na počet národopisných souborů, sborů a muzik. O tom se mohou přesvědčit návštěvníci jednou za čtyři roky na festivalu Slovácký rok v Kyjově a v mezidobí na Národopisném festivalu v Miloticích. V tomto roce jsou na řadě Milotice a festival připadá na pátek až neděli 10.-12. srpna.


Letošní 29. Národopisný festival kyjovského Dolňácka bude zvlášť slavnostní – od jeho vzniku uplynulo právě 40 let. Už týden před termínem slavností se koná na obecním úřadu pořad věnovaný Františku Stříteckému, jednomu ze zakladatelů festivalu, k jeho nedožitým stým narozeninám. Zároveň proběhne vernisáž výstavy ke čtyřicetinám festivalu a folklorní filmotéka s nahrávkami let minulých.


Vzpomínkové pořady k festivalovému výročí a životním jubileím významných folklorních osobností se objeví i v programu festivalových dnů. Hlavní programovou náplní bude ovšem přehlídka dospělých i dětských folklorních souborů, hudeb, pěveckých sborů a sólistů z kyjovského Dolňácka a Ždánska, ke kterým se přidá plzeňský soubor Jiskra. Zvykem posledních let se stala účast také jednoho zahraničního hosta, kterým je tentokrát maorský soubor „Whakaari Rotorua“z Nového Zélandu. V programu festivalu je i slavnostní průvod účinkujících, ukázka řezbářského umění, lidový jarmark či večerní posezení s muzikami.


Milotický festival je přitažlivý nejen nádherou kyjovských krojů, temperamentními tanci, krásnými písničkami a muzikou, ale i osobitým, výjimečným prostředím. Celý pátek a sobotu bude probíhat ve starobylém vinařském areálu u Šidlen, v neděli se přemístí na milotickou náves a závěrečný program se uskuteční na nádvoří barokního zámku Milotice.


Přijeďte na kyjovské Dolňácko, kde téměř každá vesnice a město má ne jeden, ale hned dva i tři folklorní kolektivy. Přijďte zažít jedinečnou atmosféru festivalu, zazpívat si i zatančit s folklorními soubory a ochutnat víno z místních vinic. V sobotu od rána od 10 hodin budou na Šidlenách otevřené sklepy pro veřejnost.


Záštitu nad 29. národopisným festivalem kyjovského Dolňácka má místopředseda Senátu Parlamentu ČR Zdeněk Škromach. Pořádají Kulturní klub Milotice, Obec Milotice a Folklorní sdružení ČR. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Rádio Proglas, Zlaté stránky, TV NOE, Dětská tisková agentura, www.borovice.cz, Literární noviny, časopis FOLKLOR.


Kontakt:

Josef Levek,ředitel festivalu

Kulturní klub Milotice Tel.: 724 760 296

Email: joseflevek@seznam.cz www.milotice.cz www.folklornisdruzeni.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments