Česko si v korupčním žebříčku opět pohoršilo

Česká republika si ve světovém žebříčku vnímání korupce ve veřejném sektoru pohoršila o tři příčky. Nyní je na 57. místě, zatímco loni byla na o tři místa výš. Vyplynulo to z každoročního hodnocení mezinárodní organizace Transparency International. První dvě místa, jako nejméně zkorumpované země, obsadily jako loni Dánsko a Nový Zéland.

 

Podle odborníků je ostudné umístěné České republiky dané neschopností a neochotou politiků dotáhnout do konce klíčová protikorupční opatření a zavést systémové změny, které by zemi konečně zařadily mezi vyspělé evropské státy. Příští vláda by se měla hlavně soustředit na depolitizaci státní správy, na transparentní financování politických stran a na zákonné záruky nezávislého vyšetřování závažné korupce.

 

Ve skupině 31 západoevropských států, kterou tvoří země EU a Norsko, Švýcarsko a Island, je ČR na 25. příčce společně s Chorvatskem. Ze zemí Evropské unie je na tom hůř než Česká republika jen o příčku níž Slovensko, Itálie a Rumunsko, Bulharsko a Řecko.

 

Nad Českou republikou jsou v celkovém žebříčku mezi jinými Lesotho, Gruzie, Rwanda či Portoriko. Loni se o celkové první místo dělily Dánsko, Nový Zéland a Finsko. Letos si Finsko o stupínek pohoršilo a je na třetím až čtvrtém místě se Švédskem.

 

Žebříček je sestavován na základě průzkumů, v nichž respondenti hodnotí schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých institucích a oblastech veřejné správy, míru transparentnosti fungování institucí, míru zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků.

 
Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments