Snižování kvality poskytované péče, prodlužování času na plánované výkony jako jsou operace a vyšetření), odmítání akutních pacientů, používání pouze nejlevnějšího a nekvalitního materiálu, snížený počet personálu, který nestíhá zajistit kvalitní péči. V takovém stavu se podle Odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče momentálně nachází české zdravotnictví.
„Tento stav zapříčinilo snížení úhrad zdravotnickým zařízením za poskytovanou zdravotní péči, v důsledku toho ve zdravotnictví chybí 6 miliard korun. Na vině je i zvýšení DPH a v důsledku toho zvýšení cen zdravotnického materiálu a léků a snižování počtu personálu na minimální počty,“ tvrdí předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.
Odbory usilují o pozitivní změnu jednáním v tripartitě, s ministrem zdravotnictví, s premiérem, oslovením poslanců, peticemi, medializací problémů, vytvořením krizového štábu nemocnic sdružujícího odbory, zaměstnavatele, občanská a pacientská sdružení, odborné společnosti a komory a podáním návrhu k Ústavnímu soudu na zrušení vyhlášky č. 475/2012 Sb.
Českému zdravotnictví a občanům nyní hrozí drastické omezení přístupu ke zdravotní péči od října letošního roku a miliardové dluhy nemocnic. Nemocnice, které fungují jako obchodní společnosti, mohou skončit v insolvenci, hrozí absolutní rozvrat zdravotnického systému a pomyslné sítě se všemi společenskými a socioekonomickými dopady, včetně propouštění zaměstnanců.
„Naše odbory pouze nekritizují, ale navrhují řešení, která by vedla k nápravě,“ říká Žitníková a upřesňuje: „Je třeba okamžité změny úhradové vyhlášky, přerozdělení zůstatků na účtech zdravotních pojišťoven, případně odkup pohledávek VZP.
Z dlouhodobého hlediska je třeba zvýšit plateb za státní pojištěnce, koncepčně vyřešit DPH u léků, zdravotnického materiálu a zdravotnických prostředků. Stranou nesmí zůstat ani znovuzavedení regulačních mechanismů v lékové a přístrojové politice, sofistikovaná platba za diagnózu a změna personální vyhlášky, to je stanovit optima pro zaměstnance.“
Lázně nejsou wellness ani nadstandard
Akutně je ohrožena i existence české lázeňství. Důvodem jezměna v chápání lázeňské péče a její dostupnosti pro občany. Minulé vedení ministerstva zdravotnictví lázně nevnímalo jako místo prevence a léčby, ale jako wellness a nadstandard pro movité klienty.
To se již projevilo v rušení lázeňských zařízení nebo jejich částí, vyhlášením insolvencí a dopady do zaměstnanosti. O práci dosud přišlo 2500 zaměstnanců. To všem má přímé negativní dopady do ekonomiky postižených regionů více či méně závislých právě na lázeňství.
„I zde zdravotnické odbory usilují o prosazení pozitivní změny podobně jako u zdravotnictví jednáním na všech úrovních a předkládáním fundovaných návrhů vedoucích ke zlepšení stávající situace. Tím hlavním a jedině efektivním návrhem pro lázeňství je vrácení indikačního seznamu do stavu před novelou bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) z října loňského roku,“ uzavírá výčet nedostatků a odborářských návrhů Dagmar Žitníková.
Zdroj: eSondy