Janské Lázně

S úžasem jsem si ve čtvrteční příloze Mf Dnes přečetl informaci o možném krachu krkonošského lázeňství. Kapacita Janských Lázní prý není ani zdaleka naplněna, takže lázně zaměřené na onemocnění pohybového aparátu přestávají mít smysl.


Janské Lázně máme od nás přes kopec. Navštěvujeme je několikrát ročně, mimo jiné i jako východisko k výletům na Černou a Světlou horu. Nikdy jsme si nevšimli, že by lázeňské domy byly poloprázdné. Léčilo se v nich několik našich kamarádů a žádný z nich se nezmínil o tom, že by domy, v nichž bydleli, zůstaly neobsazené. Předpoklad, že by se všichni bývalí pacienti beze zbytku vyléčili, je velmi málo pravděpodobný. Vozíčkáři či lidé o berlích, dříve běžně viditelní v ulicích Janských Lázní, se těžko bez svých pomůcek nadále obejdou. Zdá se tedy, že potřebných uživatelů lázní by byl dostatek a že zádrhel je někde jinde. Ostatně, článek ve zmíněných novinách cituje ředitele lázní Josefa Šimurdu, který říká "…jsme odkázáni na to, koho nám lékaři a pojišťovny pošlou." Tady je zřejmě jádro problému – změnila se klasifikace zdravotních postižení. V rámci šetření jsou dosavadní nemocní administrativně přeřazeni mezi zdravé, tudíž lázně nejsou naplněny a nemají-li zaniknout, musí se poohlédnout po jiné klientele – například nabídnout welness pobyty pro majetné tu- i cizozemce. Zdá se to býti zcela absurdní, ale asi je to pravda. Vyhlášené lázně, jejichž kapacita za minulého režimu nestačila, najednou zejí prázdnotou. To, co si mohlo dovolit socialistické zdravotnictví, se pro kapitalistické stává nedosažitelným. Zřejmě je potřeba vynakládat prostředky na rehabilitaci nemocných jiným směrem – třeba na zlatý padák pro pana Žaludu či odměny paní Nagyové. Docela se nad tím pomyšlením obrací žaludek.


Včera se opět nechal slyšet pan Kalousek, že jediná právoplatná vláda je ta jeho. Snad by měl konečně pochopit, že lidé už mají pravicových vlád plné zuby.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments