Game over

Více než tři roky po oficiálním vypuknutí krize nevidíme v zemích Západu (protože tato krize je krizí zemí Západu, nikoliv globální) žádnou zásadní ekonomickou obnovu. Moudra „nezávislých“ analytiků o „křehkém oživení“ se jaksi nepotvrzují. G20 de facto přestala fungovat, ani snad ne tak z důvodu odlišné pozice vyspělých zemí a emerging (rozvíjejících se), ale spíše kvůli zásadnímu sporu mezi Spojenými státy a Německem.

Bude rok 2012 opravdu tak přelomový, jak se předpokládá? Jsou pro to vytvořeny podmínky? Odpověď je jasná: ano. Řekněme si to na rovinu: přes všechny vyzkoušené „psí kusy“, všechny standardní či nestandardní nástroje selhaly.


Jaká je situace nyní? Národní stát je sevřen v kleštích. Na monetární straně to jsou „všemocné“ finanční trhy, na straně fiskální mimo těchto trhů také neskutečné dluhové břemeno většiny z nich. „Vzorové“ Německo má veřejný dluh překračující 80% HDP! Japonsko dosáhne v roce 2015 nejspíše dluhu ve výši 250% (!). O Spojených státech netřeba ztrácet slov, protože jediná cesta, jak splatit jejich astronomický dluh, je doufat, že dolar bude i v dlouhodobém horizontu vnímán jako internacionální měna číslo jedna, a navíc, že výdaje na zbrojení prudce poklesnou. To by byl ovšem definitivní odchod USA ze scény světové velmoci číslo jedna.


Celý článek v Britských listech

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments