Gordický uzel a ekonomická debilita

Vláda neprotlačila parlamentem svůj stabilizační balíček. Proti návrhu bylo krom opozice 6 poslanců ODS, kterým z principiálních důvodů (prý pravice nikdy nezvyšuje daně – toto je atributem levice) z ničeho nic začalo najednou vadit v pořadí již třetí zvyšování DPH. Pan premiér s panem ministrem financí se rozhodli vrátit stabilizační balíček v nezměněné podobě k opětovnému projednání do sněmovny. Aby přidali na důrazu, rozhodli se spojit schválení navrhovaného balíčku s vyslovením důvěry vládě. Tímto vydíracím manévrem přitlačili svědomí odbojných poslanců k mantinelu. Zrádci, jak je nazval předseda konkurenční koaliční strany Schwarzenberg, kteří již patrně svojí odbojností přišli o politickou kariéru, a pokud nebudou chtít přijít o teplá poslanecká korýtka a pravidelnou výslužku z daní, budou muset svést lítý vnitrostranický boj na půdě stranického kongresu – musejí s nějakou výmluvou "konstruktivně" zvýšení daní schválit, i když se jejich svědomí v hloubi sebevíc bouří.


Velice kuriozní je zdůvodnění staronového "stabilizačního" návrhu panem premiérem: "Základní podmínka (prý) je, že nebude zvýšen deficit". Napadá mě otázka: Nespadnul náhodou pan premiér z višně rovnou na hlavičku? Po posledních negativních zkušenostech vláda "odpovědných hospodářů" opět zvyšuje DPH. Očekávat lze další pokles spotřeby (zejména u důchodců a nižších sociálních skupin), nenaplnění příjmových očekávání v oblasti daní a podvázání ekonomického koloběhu. Vláda současně svými navazujícími návrhy v podobě církevních "restitucí" a důchodového opt-outu hloubí další dluhový tunel. Na základě čeho tedy premiér očekává, že "nebude zvýšen deficit"?


Další kuriozitou je reakce šéfky nikým nevolené koaliční strany přeběhlíků LIDEM Karolíny Peake. Ta tvrdí, že bez schválení zvýšené DPH nemohou poslanci za stranu LIDEM vyslovit podporu církevním restitucím, protože by prý na restituce nebyly v rozpočtu prostředky. Paní Peake má zřejmě zato, že zvýšenou DPH koalice do rozpočtu nalije prostředky nejenom na období rozpočtovaného roku 2013 ale i na na období dalších 29 let, po které má tzv. restituční zákon platit.


Nabízí se Nečasovská otázka: Kdo je zde ekonomický debil?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments