Hájek, Klaus, neoliberalismus a marxismus

Bývalý mluvčí prezidenta republiky, nynější zástupce vedoucího kanceláře pro oblast komunikace a kultury Petr Hájek se na adresu Romana Jocha v rozhovoru pro PL vyslovil (mimo jiné) následovně:


"Proč myslíte, že se tak změnil?"

"On se nezměnil, jen začal být autentický a přestal předstírat pravicovost. Roman Joch je typickým českým neokonem, což může pro čtenáře znít jako složitý pojem, ale lze ho přeložit v celku jednoduše. Neokonservatismus, který se nejprve etabloval v americké politice, je v podstatě metodou, jak bolševické cesty myšlení a marxistickou ideologii zahalit do pravicové rétoriky, vpašovat ji do politické praxe pravice – a tím ji odzbrojit. Myslím, že v tomto smyslu je „dezerce“ Romana Jocha k Václavu Havlovi velmi autentická a je možná jeho prvním srozumitelným činem, který jsem od něj zaznamenal. Roman Joch totiž bezpochyby patří k této skupině stydlivých romantických marxistů, kteří si hrají na pravicové rétory. Mediální mainstream je jich plný. Havlovy děti."

Za úvahu stojí otázka: Kdo tvrdil, že neviditelná ruka trhu všechno nejlépe vyřeší? Kdo tvrdil, že KAŽDÁ REGULACE STÁTU JE ŠKODLIVÁ? Kdo tvrdí, že přemíra státu škodí a stát je potřeba maximálně umenšit a osekat? Pan Hájek by se měl asi zeptat svého zaměstnavatele a šéfa, jak je to s tou regulací. Možná by od svého guru dostal odpověď, že neregulovaný trh zákonitě s sebou přináší vznik monopolů a kartelových dohod. Možná by se dověděl, že neoliberalismus a globální nadvláda nejsilnějších kapitálových predátorů, kteří diktují svá pravidla celému světovému trhu i státům je důsledek neregulovaného trhu a nevměšování státu. Možná by ke svému úleku nakonec zjistil, že neoliberalismus je nejvyšším stadiem liberalismu.


A pak by třeba byl nucen přehodnotit svá slova o Romanu Jochovi a doplnit je o další svoji převratnou myšlenku, že i Václav Klaus přednášející často na duchovních sletech neokonzervativců a neoliberálů sám je neoliberál a neokon jak poleno, s bolševickým myšlením (to mu ostatně , coby soběstřednému netýkavkovi, který se vždy úporně vyhýbal jakékoliv diskusi a oponentuře svých názorů a vždy se snažil proválcovat svůj názor z pozice síly, bylo vlastní již od vstupu do politiky). Pak by na základě svého převratného pokrouceného myšlení musel  Hájkovsky konstatovat, že spolu s Jochem i Václav Klaus je "stydlivým romantickým marxistou a Havlovým dítětem".


PS: Marxismus na rozdíl od Hájkova výkladu samozřejmě vždycky stál v opozici proti koncentraci moci kapitálu. Tuto chtěl vytěsnit internacionalizací, tedy spojeným a organizovaným mezinárodním odporem námezdné pracovní síly a tím prosadit  JEJÍ ZÁJMY.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments