Izrael dokončil nákup šesti ponorek z Německa

Květen 05, 2011

Navy submarine 2008 Tomer Appelbaum

Izraelští představitelé ve čtvrtek oznámili, že Izrael dokončil nákup šesti ponorek, vyrobených v Německu s tím, že splácení bude rozloženo do několika let. Plánované rozšíření flotily ponorek Delfín poháněnýc dieselovými motory, jež Izrael považuje za svoji předsunutou jednotku proti nepřátelům, jako je Irán, bylo po bouřlivém vyjednávání s Berlínem zvýšeno z hodnoty 500 na 700 milionů dolarů. Izrael v současnosti disponuje třemi ponorkami Delfín a další dvě si v Německu objednal s očekávaným termínem dodání v průběhu příštích dvou let.

Německo prodalo tyto ponorky hluboce pod cenou s tím, že jsou věnovány na obranu bezpečnosti židovského státu, který byl založen v důsledku holokaustu. Berlín, sužovaný rozpočtovými škrty, se však loni zalekl dalšího jednání o podobných podmínkách dodávky šestého Delfína. „Jednání je u konce – dostaneme další ponorku z Německa, se splátkami rozloženými do několika let,“ sdělil jeden z izraelských představitelů, který byl informován o těchto jednáních.

Představitelé hned neřekli, kolik bude tento Delfín stát Izreal, či zda Německo navrhuje nějakou slevu. Tiskový mluvčí německého velvyslanectví nevyslyšel výzvy k tomu, aby celou věc komentoval. Ponorky Delfín jsou vyráběny firmou Howaldtswerke-Deutsche Werft (HDW), která patří společnosti ThyssenKrupp Marine Systems. Politické turbulence na Blízkém východě a íránský jaderný program vedly Izrael k tomu, že zvýšil své obranné výdaje, což by mohlo pokrýt většinu ceny Delfínů.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která byla minulý měsíc hostitelkou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, měla pochopení pro jeho obavy z vývoje v oblasti a prosadila mezinárodní diplomatickou kampaň, která má udržet Teherán na uzdě. V minulosti však Berlín vyslechl obavy německých opozičních stran ohledně exportu zbraní do krizových oblastí. Předpokládá se, že Izrael je jediná země na Blízkém východě s jaderným arzenálem, včetně ponorek s jadernými raketami.

Převzato z Haaretz

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments