Politolog Sergej Markov: „Autorita Ruska ve světě roste“

Srpen 02, 2013


Zástupce Bílého domu prohlásil, že USA jsou nespokojené s rozhodnutím Ruska poskytnout Edwardu Snowdenu dočasný azyl.


Komentuje politolog, člen parlamentu, prorektor Ruské ekonomické Plechanovovy univerzity Sergej Markov.


Kauza Snowden ukázala světu, že Rusko neni nikterak závislé na USA. A navíc ukázala, že celému dnešnímu světu, včetně Evropy, je nezávislost Ruska na USA k užitku. A to i přesto, že samotné Rusko má kvůli této nezávislosti mezinárodní problémy a konflikty.


Snowdenova věc představuje skutečně políček USA, jak řekl senátor McCain. Avšak není to políček od Ruska, daly si ho Spojené státy samy. Není možno tvrdit, že "jsme pro svobodu a lidská práva na celém světě" a soustavně tajně celý svět špiclovat.


Rusko poskytlo Snowdenovi útočiště správně – vydat jej do USA nemůžeme. Spojené státy s námi nemají dohodu o extradici: ač jsme jim to mnohokrát navrhovali, vždy to odmítly.


Oni nám nevydají zrádce Kalugina, ani bývalého ministra zahraničí Ičkerie, teroristu Achmadova, ani organizátora vražd Nevzlina. A přitom odvlekli ruského občana Buta.


Nemůžeme Snowdena vydat také z politických důvodů. Po hanebném zákonu Magnitského a podpoře škůdce Browdera (pozn.: v Rusku odsouzen na 9 let) nemají USA politickou autoritu a právo na pozitivní přístup k nim.


Krom toho de facto povolil G.Bush mučení a Snowdenovi nebude poskytnuta normální spravedlnost. Naše justice není ideální, ale neznamená to, že je v USA všechno bezvadné – mají také hodně problémů.


Ve Snowdenově kauze  zaujali mnozí Američané moudrý postoj. Většina veřejného mínění má zato, že u Snowdena jde společně právo a vláda.


Američané berou v úvahu, že vláda může absolutně všechny odposlouchávat v zájmu bezpečnosti státu, nemá se to však dělat tajně, ale podle zákona. Proto když Snowden promluvil o nezákonném odposlouchávání, je v právu.


V jeho věci není hlavní to, že promluvil. Všichni o odposlouchávání věděli. On všem předvedl jak nezákonně a s pomocí hrubé síly se Spojené státy snaží vládnout světu. Například donutily Evropany poplivat veškeré diplomatické normy a prohledat letadlo bolívijského prezidenta.


Prezident Putin poskytl Snowdenovi útočiště a ve stejné chvíli natáhl ruku přátelství k USA, přičemž prohlásil, že bude uděleno s podmínkou: Snowden přeruší protiamerickou aktivitu.


Zásluhou takových činů, jako je ochrana Snowdena, nepochybně ve světě autorita Ruska roste. Krom toho se ukazuje jako ochránce tradičních křesťanských hodnot a nynějších lidských práv. Je u nás zakázána propaganda hříchu homosexuality, avšak homosexuálové nejsou v naší zemi stíháni. Rusko zaujalo v této otázce rozumný a klidný postoj.


Rozumný  centrismus Ruska v politice vyvolává na planetě stále více sympatií. V současném bláznivém světě působí jako normální země.


Zdroj: File-rf.ru

Překlad: zajoch


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments