Jaroslav Zavadil: Vláda hraje s občany divadlo

Březen 23, 2012


„Jestli někdo hraje divadlo, tak je to vláda,“ řekl na dnešním brífinku v Domě odborových svazů v Praze předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Reagoval tak na prohlášení premiéra Petra Nečase po tom, co odbory po dvou hodinách opustily jednání tripartity, že odbory sehrály předem připravené divadlo. Předseda největší odborové centrály Zavadil rozhodně odmítl, že odbory byly předem domluvené odejít. Divadlo naopak podle něj hraje vláda s občany.


"Pro koho tady vlastně vláda je? Pro nějakou úzkou skupinu, nebo pro občany České republiky?," ptal se Zavadil. Podle odborářů jednání tripartity nemá cenu, protože vláda nebere připomínky a návrhy odborů na vědomí. Vláda předkládá na tripartitu jednání materiály, které předem schválila. Odborům podle Zavadila už došlo trpělivost a odmítají dělat vládě křoví.


Odbory navrhují zavedení registračních pokladen či zdanění "neznámých" příjmů, protože peníze jsou podle odborů ve velké míře v České republice "odkláněny". Daň z přidané hodnoty by podle odborů měli platit drobní podnikatelé už při ročním obratu 350 tisíc korun. "Je také proti Pánu Bohu, aby teď, v době krize, byly církevní restituce," řekl Zavadil.


„Odbory pouze nekritizují, ale předkládají fundované návrhy, které by přispěly ke zlepšení ekonomiky a tím i rozpočtu. Vláda však všechny takové doposud šmahem odmítala,“ řekl předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.


Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální Dagmar Žitníková označila za nenormální, že už pět let se v nezvýšila minimální mzda, zatímco ceny stále rostou. Lidé si jezdí nakupovat i základní životné potřeby do sousedních zemí, kde jsou levnější, přestože jsou tam vyšší průměrné příjmy. "Vláda by se měla vrátit z těch svých výšin na zem. Tady nemá šedesát procent lidí ani průměrný plat a stále více lidí se propadá do chudoby," zdůraznila Žitníková.


Podle předsedy ČMKOS Zavadila je nyní na tahu vláda. Odbory vyčkají, jak kabinet zareaguje. Ministři, zaměstnavatelé a předáci odborů by se podle plánu měli znovu sejít 19. dubna. Zástupci podnikatelů dnes požádali ale i o další mimořádné zasedání tripartity.


Podle předsedy Odborového svazu dopravy a člena Koalice dopravních odborových svazů (KDOS) Luboše Pomajbíka za radikalizování a vyostřování situace odbory nemohou. "Odmítáme reformy, které jsou nevyvážené a sociálně nespravedlivé, naším cílem je jejich zastavení a přepracování," řekl.


Odbory chystají řadu protestních akcí. Již 27. března bude před ministerstvem zdravotnictví na Palackého náměstí v Praze od 12.05 hodin protestní shromáždění nazvané „Zachraňme české zdravotnictví – pět minut po dvanácté“. Na 21. dubna svolaly odbory do Prahy velký protest proti vládě a jejím reformám. Vadí jim další plánované zvýšení daně z přidané hodnoty a zmrazení růstu důchodů. Pokusí se sjednotit všechny občanské iniciativy protestující proti vládě a jejím reformám a postavit se do jejich čela.


Odboráři požadují zastavení vládních reforem, protože povedou k ještě vyššímu schodku rozpočtu. Navrhují místo škrtů deficit stabilizovat na 110 až 120 miliardách korun a uvolnit investice do ekonomiky. Vláda by se podle odborů měla zaměřit víc na to, aby vybrala víc peněz na daních.


Chování vlády na tripartitě vadí už i zaměstnavatelům. "Nejde jenom škrtat ve státním rozpočtu. Mohli bychom se proškrtat k chudobě," uvedl po tripartitě prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Svaz požaduje, aby vláda k úsporným opatřením pro následující roky vypracovala opatření pro podporu ekonomického růstu. Měla by zpracovat i vizi dalšího vývoje veřejných financí. Vyplývá to z materiálu svazu po dnešním jednání tripartity.


TK

Na snímku předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil vysvětluje novinářům, proč odbory předčasně opustily dnešní jednání tripartity


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments