Jediná věc, kterou potřebujete znát o ACTA

Leden 28, 2012

Konečně se rozhořela debata a povědomí o ACTA. Ale jak v tak obrovském, zamotaném a záměrně zesložitěném dokumentu poznáte, jestli je dobrý nebo špatný? To se vlastně dá poznat velmi jednoduchým způsobem.

Nejsnadnější způsob, jak poznat charakter ACTA, nevede přes samotný dokument, ale přes chování lidí, kteří ji prosazují. Všichni účastníci protlačování a uspěchávání této dohody svorně trvají na tom, že nepřinese žádné změny, nebude vyžadovat žádné změny zákonů (nebo případně kosmetické úpravy zákona o obchodních značkách jako ve Švédsku) a celkově tvrdí, že o nic nejde.

A přitom ti samí hráči plnou silou tlačí na její přijetí. Klíčová otázka, která svítí jako prdel z roští: Jestli ACTA nic nemění, proč tlačí na její přijetí jako o život?


A tento rozpor sám o sobě stačí k odhalení ACTA a jejího významu. Byla vyjednána v utajení kopírovacím průmyslem a dalšími monopolisty. Dokonce ani teď, kdy se zákonodárci chystají k hlasování, jim není dovoleno zjistit, co se v tom dokumentu vlastně píše — protože zavádí spoustu nových pojmů, které lze pochopit jen s pomocí vyjednávacích protokolů. Jenže ty jsou tajné. Když kopírovací průmysl na přijetí něčeho tlačí jako o život, zatímco předstírá, že to nepřinese žádnou změnu, a brání zákonodárcům pochopit nově zavedené pojmy, co by se v tom podle vás mohlo skrývat?

Je to ten samý průmysl, který považuje za rozumné, aby jim zákonodárci dali moc zničit legální konkurenci v cizí zemi zlikvidováním jejích příjmů, webu a reklamy jen na základě ukázání prstem.


Je to ten samý průmysl, který považuje za rozumné, aby byli ze zákona na prvních příčkách výsledků vyhledávání, a jejich bezplatná konkurence zákonem odsunuta na konec.


Je to ten samý průmysl, který pod hrozbou zákona požaduje — po soukromém průmyslovém odvětví — odposlouchávání všech obyvatel, jen aby mohli sledovat, jestli náhodou nedělají něco, co se jim nelíbí, a případně takovou komunikaci lusknutím prstů cenzurovat.


Je to ten samý průmysl, který tvrdí, že občanům by mělo být aktivně bráněno ve výkonu jejich základních práv, jako třeba svobody slova a projevu, když by to náhodou mohlo překážet byznysu toho průmyslu.


Je to ten samý průmysl, který považuje za rozumné žalovat malého výrobce Karaoke o 1,2 miliardy dolarů. Jo, a také studenta o víc než 4 miliony. Jo, a také mrtvou babičku.


Je to ten samý průmysl, který využívá dětskou pornografii jako právní beranidlo k vydláždění cesty k vlastní cenzuře, čímž ve skutečnosti ubližují dětem a podporují jejich zneužívání.


Je to ten samý průmysl, který lidem na CD nahrál rootkity a převzal plnou kontrolu nad jejich počítači, hned nad několika miliony — včetně webkamer, mikrofonů, souborů na disku, všeho. Natlačili se lidem až do bytů a ukryli tam svoje oči a uši.


Je to průmysl, který pokaždé, když už si myslíte, že klesl na úplné morální dno, vždycky přijde s nějakým překvapivým způsobem, jak vám dokázat opak.


Jestli tento průmysl chce tento legislativní balík protlačit tak moc, že za něj bojuje jako o život, přitom se na venek tváří, že o nic nejde, a dokonce zákonodárcům odmítá říct, co je uvnitř, to samo o sobě by každého mělo trknout, že je to pytel těch nejhorších a nejodpornějších hrůz. Očekávejte, že to všechny výše uvedené příklady přebije. A ještě mnohem víc. Očekávejte, že to bude mnohem, mnohem horší než SOPA.


Původní zdroj: Rick Falkvinge The Only Thing You Need To Know About ACTA


Převzato z Pirátských novin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments