Kaddáfí (odkudsi) slibuje vítězství, nebo smrt

Srpen 24, 2011

Tak se Kaddáfí ozval! Tedy ne on, ale jeho mluvčí Músa Ibrahim, a to prostřednictvím rozhlasového projevu z jednoho místního rádia, který odvysílala zřejmě poslední libyjská prokaddáfíovská televize Orúba TV (jedno české rádio mi za zády každé zprávy opakuje, že je to televize syrská, ale nevím, co je k takovému tvrzení vede – tedy, samozřejmě, přinejmenším to tuším).

Z neznámého místa prohlásil, že jen na Kaddáfího komplex Báb Azízíja NATO podniklo hned 64 náletů, že fámy v uplynulých dnech nelhaly a že ústup z Tripolisu byl opravdu taktický, a že Kaddáfí ještě promění Libyi „ve vulkán". Na Tripolis prý ještě k tomu navíc míří na 12 tisíc ozbrojených příslušníků blíže neurčeného rodového svazu, aby odtud vyhnali povstalce. Ibrahim dodal, že v „boji proti agresorům existuje jen vítězství, nebo smrt."

Kaddáfího vojáci prý navíc už zajali čtyři vysoké katarské důstojníky a jednoho Emiráťana a jejich odboj prý může trvat měsíce i roky.

S takovou vyhlídkou nepočítají vůdci povstalců, kteří už zahájili přípravy na stěhování své prozatímní vlády z Beghází do Tripolisu, a to i za situace, kdy podle saúdské televize Al Arabíja dopadají kaddáfíovské rakety a náboje z granátometů. Kaddáfího armáda tanky a raketami útočí i na město Adžílat západně od metropole.

Povstalci, kteří pravdomluvností zrovna neprosluli, oznámili, že za poslední tři dny bojů v Tripolisu – a natovského bombardování metropole — zahynulo 400 lidí a tisícovka jich byla zraněna, a tak je možná reálnější věřit alternativním zdrojům, které mluví o tisíci mrtvých.

 

K tématu

Pravda znovu největší obětí války (a šéf rebelů chce před soud)

NATO znovu bombarduje Tripolis

Schyluje se k západní okupaci Libye?

Otazníků kolem Tripolisu víc než odpovědí (a povstalci už odměňují Západ ropou)

Co se v Tripolisu děje a co se dít teprve bude? (plus Sýrie a Flagman)

Tripolis obsazen povstalci. Prchající Libyjci tvrdí: Kaddáfího režim se rozpadá

 

V hodně diskutované otázce západní okupace Libye zatím není zcela jasno, přinejmenším v oficiálních prohlášeních. NATO si ponechává otevřená dvířka pro případnou „podpůrnou roli", pokud by OSN (na přání zemí NATO) začala vytvářet okupační síly, nicméně britská vláda už jedná o vyslání pozemních sil „pokud" v případě, že Libye „upadne do chaosu" (jako by v zemi doposud vládl řád). Plány NATO, o nichž už jsem na blogu před časem psala, přitom počítají s rozsáhlou okupací pod vedením Spojených arabských emirátů, které by zajistily pořádek a zatčení všech kaddáfíovců.

Jediným hlasem soudnosti v celé té „demokratizační" frašce zdá se býti americký kongresman Dennis Kucunich, podle něhož by se velitelé NATO, kteří dali rozkazy k bombardování Libye, měli zodpovídat podle mezinárodního práva, protože „možná podle mezinárodního práva původně jednali, nejsou z pod jeho jurisdikce ale sami vyňati."

 

 

 

A pár zajímavostí z regionu:

— EU je rozzlobená, že Írán vpustil inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) na svá jaderná zařízení, a tvrdí, že „taková otevřenost nestačí".

— Ukazuje se, že bahrajnská monarchie při svých represích vůči svým poddaným používá software Nokia Siemens Network (NSN), který jí umožňuje sledovat, kdo kdy posílá mobilem jakou zprávu, a pak dotyčného dopadnout, zbít, mučit a věznit. Firma potvrdila, že tento software Bahrajnu prodala a má i smlouvu na jeho údržbu a vývoj.

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments