Konec dobrých novin?

Červen 15, 2011

Jedno z posledních izraelských liberálních médií, deník Haarec, možná už liberálním dlouho nebude.

Pětinový podíl v něm totiž koupil ruský oligarcha Leonid Nevzlin, takto někdejší obchodní partner ropného krále Michaila Chodorkovského z koncernu Jukos, který do Izraele uprchl v tu samou domu, kdy byl Chodorkovskij v Rusku zatčen. Za 20 procent podílu a místo ve správní radě v Haarecu zaplatil prý 40 milionů dolarů.

Podle izraelských blogů Nevzlin, jehož majetek je odhadován na dvě miliardy dolarů, v Izraeli mimo jiné provozuje sionistickou charitu Nadav, která podporuje izraelské/sionistické kauzy a loni svou nejvýznamnější cenu udělila organizaci LATMA. Ta se proslavila videem o „nezabití" tureckých aktivistů na humanitární lodi Mavi Marmara (pokud si ten hnus chcete pustit, tak tady) nebo rasistickým videem, na němž Barack Obama tančí a zpívá, jak moc nenávidí Židy (to je tady). Vydavatel Haarecu Amos Schocken to vše nejspíš cudně popsal tím, že jednání o prodeji pětinového podílu trvala rok a že nový partner posílí Haarec nejen svou investicí, ale i zkušenostmi podnikatele – podnikatele „se specifickými zájmy a prací ve sféře judaismu a vzdělávání".

Diskuse o tom, kam se s novým investorem Haarec přikloní, jsou sice v samých počátcích, ale lze snad už teď konstatovat, že texty Gideona Levyho, Amiry Hassové, Uriho Blaua, Toma Segeva a dalších skvělých izraelských publicistů a intelektuálů už se na stránkách deníku nebudou zjevovat tak často a snadno. Ostatně, vydavatelský dům Haarec už produkuje bulvární deník Yisrael HaYom (Izrael dnes), kterému cynici podle premiérovy přezdívky říkají Bibitón.

Leonid Nevzlin s premiérem NetanjahuemJe příznačné, že Rusko Izrael o vydání Nevzlina žádalo několikrát, vždy marně. Žádalo o jeho vydání i Spojené státy, kam Nevzlin často jezdí, ale také marně. Místo toho Kreml přihlížel, jak Nevzlin v doprovodu delegací z AIPAC chodí do Bílého domu… Je třeba připomenout, že Nevzlin je kromě hospodářské trestné činnosti v Rusku podezřelý z objednávky pěti vražd. Nevzlin se brání, že by byl v Rusku obětí politického procesu, nicméně soud ve Štrasburku před pár dny konstatoval, že proces s jeho parťákem Chodorkovským sice standardní rozhodně nebyl, politickým ale nebyl také.

O Nevzlinově minulosti v Haarecu – při oznámení jeho vstupu do firmy – samozřejmě ani nepípli, i když je jasné, že v Rusku se člověk nemohl stát oligarchou, aniž by na cestě vzhůru nerozbil pár hlav a nezakopal pár mrtvol.

Mám dnes pochmurnou náladu, a tak na adresu Haarecu rovnou říkám: „Škoda dobrých novin." A ono se to netýká jen Izraele.

 

 

A pár odkazů:

— Sněmovna reprezentantů Kongresu USA v pondělí nositeli Nobelovy ceny za mír překvapivě zakázala utratit na válku proti Libyi byť jen jediný další dolar. Deset členů Kongresu Obamu kvůli téhle válce zažalovalo. Jak pak to celé asi bude pokračovat? To kanadský parlament prodloužil válku proti Libyi do září a Británie říká, že válka bude „pokračovat tak dlouho, jak bude potřeba".

— Dosavadní premiér palestinské samosprávy (a muž MMF) Salám Fajjád, kterého Hamas odmítl coby premiéra sjednocené palestinské vlády, minulý týden na šéfa MMF navrhl dosavadního šéfa Izraelské centrální banky. A ukazuje se, že do čela NATO už předtím navrhoval Ariela Šarona a do čela OSN Benjamina Netanjahua. Netanjahuův mluvčí k tomu konstatoval: „Fajjád je hodný muž, který udělá vše, o co se mu řekne. Někdy je ale příliš ochotný se zalíbit. Mimochodem, Palestinci prý nebudou jednostranně vyhlašovat svůj nezávislý stát, v září budou místo toho usilovat o plnohodnotné členství v OSN s Východním Jeruzalémem coby metropolí svého státu.

— Evropský parlament: Východní Jeruzalém by měl být hlavním městem Palestinců.

— První loď humanitární flotily do Gazy vyplula ze Skotska.

— V Kuvajtu byl zatčen bloger, který na Twitteru kritizoval Bahrajn a Saúdskou Arábii.

— Jukněte na FB stránku o „revolučním" grafitti v Káhiře.

— Excentrický kalmycký šéf šachové federace FIDE si 12. června v Tripolisu prý s Kaddáfím dal partičku, Muammar mu vyprávěl, jak o vlas unikl smrti, a ve městě vládne (skoro) klid a mír…

— Oddíly OSN v Libanonu (UNIFIL) předaly v rámci spolupráce na projektu Info Sharing libanonské armádě komunikační zařízení, které se skládá z 15 iPadů

 

Převzato z Literárek

 


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments