Kubánský prezident Raúl Castro požaduje desetileté limity ve funkcích

Ficheiro:Raúl Castro - 2008(edit).jpgKubánský prezident Raúl Castro řekl, že vysoké politické posty by měly být omezeny na dvě pětiletá období a slíbil „systematické omlazování“ vlády. Prezident Castro hovořil na začátku prvního sjezdu vládnoucí kubánské Komunistické strany, který se konal za posledních 14 let. Řekl, že vedení strany potřebovalo obnovu a zároveň by se mělo podrobit těžké sebekritice.

Tento návrh je v rámci kubánského komunismu bezprecedentní. Devětasedmdesátiletý Castro dal jasně najevo, že toto omezení by platilo i pro něj. Raúl převzal funkci po svém bratru Fidelovi v roce 2008. Bratři Castrové tedy vládnou Kubě už 52 let. Castro také uznal, že „většina Kubánců byla podrobena zkoušce důvěry, co se týče strany a revoluce.“ Kubánci podle něj budou muset překonat „mentalitu setrvačnosti“. Dále řekl, že jediná věc, která by mohla ohrozit revoluci, je „naše neschopnost poučit se z chyb“.

Jeho bratr a dřívější vůdce, dnes čtyřiaosmdesátiletý Fidel Castro, nebyl této události dne přítomen. Řekl, že své absence lituje, ale zároveň se cítí být hrdý na celý sjezd a vojenskou přehlídku, která mu předcházela.

Změny v ekonomice

Raúl Castro ve své řeči řekl, že onmezení na dvě po sobě následujících pětiletá funkční období by se týkalo současného prezidenta státní rady a jeho ministrů, čímž odkázali i sám na sebe. Mnohé z toho, co řekl, se týkalo jeho plánů na snížení role státu v ekonomii a na podporu soukromého podikání. Modernizace ekonomického modelu Kuby bude trvat nejméně 5 let, říká Castro.

Dostupná zdravotní péče a vzdělání budou nadále zaručeny, ale masivní dotace základního zboží budou zrušeny a sociální výdaje budou racionalizovány. Castro říká, že od minulého října, kdy byly změny oznámeny, se dvě stě tisíc lidí zaregistrovalo jako osoby samostatně výdělečně činné, čímž se zvojnásobil počet Kubánců, kteří podnikají jako živnostníci. Trval však na tom, že socialistický charakter Kuby bude nadále nezvratitelný a hromadění majetku nebude povoleno.

Sjezdu Komunistické strany předcházela jedna z nejrozsáhlejších kubánských vojenských přehlídek za mnoho let. Přehlídka připomínala padesáté výročí od invaze Američany podporovaných kubánských exilových jednotek v Zátoce sviní. Oddíly a obrněná vozidla se předvedly na havanském Revolučním náměstí, následovány stovkami tisíc civilistů, kteří mávali vlaječkami a skandovali hesla.

Přehlídka a sjezd také oslavovali padesát let od okamžiku, kdy Fidel Castro prohlásil svoji revoluci za socialistickou. V roce 1961 skupy exulantů, ozbrojené a vycvičené americkou CIA, přistály v Zátoce sviní, vzdálené 160 km jihovýchodně od Havany, aby se pokusily svrhnout Fidela Castra. Po dvaasedmdesátihodinovém boji však byla invaze poražena a dnes tuto událost Kuba oslavuje jako první velkou porážku amerického imperialismu v Latinské Americe.

Raúl Castro, který má hodnost generála, si na přehlídku oblékl vojenské maskáče.

(Redakčně kráceno)

Převzato z BBC

Překlad: Miss Evis

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments