Libye: západní vůdci vyzývají NATO, aby si vzalo na mušku Kaddáfího

Vysocí západní představitelé vyzvali NATO, aby proti plukovníku Muammaru Kaddáfímu použilo atentátnické metody v zájmu odvrácení slepé uličky, do níž se dostává letecká kampaň, při níž je bombardována Libye. Tato výzva přišla poté, co plukovník Kaddáfí oznámil, že posílil svoji moc stažením miliard dolarů ze zámořských aktiv, které měly být zablokovány sankcemi OSN. V neděli vzrostl tlak na koaliční síly, aby své vojenské údery přímo zaměřily na plukovníka Kaddáfího.

Senátor Lindsey Graham, republikánský člen branného výboru Senátu řekl, že nejrychlejší způsob, jak ukončit vznikající patovou situaci je „uříznout hadovi hlavu“. Řekl: „Je třeba, aby se lidé kolem Kaddáfího probouzeli s myšlenkou: ‚Bude to můj poslední den života?‘ Senátor John McCain, který navštívil Libyi o víkendu, také prohlásil, že by libyjský diktátor měl být cílem útoku, ale argumentoval, že je důležitější zvýšit americkou palebnou sílu na Libyi. Řekl: „Je celkem zřejmé, že USA musí hrát větší roli, co se týče leteckých sil. Naši spojenci v NATO nemají ani prostředky, ani skutečnou vůli – v NATO existuje jen šest zemí z osmadvaceti, které se v této situaci aktivně angažují.“ William Hague, britský ministr zahraničí, v neděli také odmítl vyloučit použití dálkově řízeného amerického bezpilotního letadla k atentátu na plukovníka Kaddáfího. Hague řekl, že „kdo a co jsou legitimní cíl,  závisí na jejich chování.“ Popřel však, že by v Libyi nastala patová situace a vyloučil návrhy na rozdělení země. Hague řekl, že stále ještě doufá, že počínající sankce podkopávají režim i přes zprávy o tom, že Libye obešla  zmrazení svých financí ze strany OSN.

EU a Spojené státy zamezily přístup k více než 60 miliardám dolarů na libyjských bankovních účtech a ve fondech, ale jiné státy učinily jen málo nebo vůbec nic, aby zabránily plukovníkovi Kaddáfímu a jeho společníkům čerpání peněz. Podle představitelů EU, USA a OSN,  kteří to sdělili Los Angeles Times, plukovník Kaddáfí  převedl od počátku povstání v polovině února miliardy dolarů zpět do Tripolisu. Plný rozsah porušení sankcí je neznámý, částečně z toho důvodu, že mnoho investic do podniků a finančních institucí skrývá identitu plukovníka Kaddáfího. Libye obcházením sankcí zkomplikovala úsilí NATO o ukončení čtyř desetiletí plukovníka Kaddáfího u moci. Jeho schopnost disponovat penězi také maří přesvědčování jeho poradců a vojenských velitelů, aby uprchli. Tito představitelé řekli, že tento případ porušování sankcí je varující a mohl by být srovnáván s úspěchem Saddáma Husajna při obcházení mezinárodních sankcí v letech před invazí do Iráku v roce 2003.

Keňa a Turecko patří mezi země se silnými ekonomickými vazbami na Libyi, jež se zdráhají připojit k zablokování účtů podle v lednu a únoru přijatých rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Řada dalších afrických zemí se tomu brání také. Trojice Čína, Indie a Rusko, které patří k největším světovým hospodářským mocnostem, se ubránily evropským a americkým pokusům rozšířit sankce. Argumentují, že taková opatření by mohla poškodit jejich vlastní průmysl.

Diplomat OSN řekl Los Angeles Times, že „pouhá hrstka vlád“ potvrdila výboru Rady bezpečnosti, který dohlíží na sankce, že zablokovaly Libyi přístup k majetku.„Připravili jsme to celkem dobře,“ řekl diplomat. „Ale když se zabýváte někým, kdo je důmyslný jako Kaddáfí, s tolika všestrannými obchodními zájmy, je to  namáhavý boj …. Bylo a je to těžké.“ Podle pravidel OSN, vlády až do konce června nemusí hlásit svou snahu o dosažení souladu se sankcemi. Tento čtyřměsíční odklad „je hlavní slabina systému“, řekl diplomat, „a Kaddáfí tomuto systém velmi dobře rozumí“.


Převzato z The Telegraph


Překlad: Aram


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments