Zděšeno z hrůz druhé světové války přijalo lidské společenství, reprezentované Valným shromážděním OSN, Všeobecnou deklaraci lidských práv . K hromadám mrtvol, byly jich stovky milionů, totiž vedlo porušování v Deklaraci vyjmenovaných principů, jejich porušování pravou části politické moci (Hitler), tak i levou (Gulagy).
Přečtěte si ten text ještě jednou, pokud ho dobře neznáte, a u jednotlivých ustanovení si položte otázku, jestli jsou tato práva dnes, v naší "demokracii", dodržována. Asi budete překvapeni.
O těchto právech prohlásil kdysi současný prezident, že by nám ústavu „zaplevelila“. Pohrdavý postoj k tomuto dokumentu a jeho nerespektování byl typický pro komunistické vlády v minulosti a je typický i pro pravicové vlády v současnosti, pro každou ale z jiného důvodu. Pravice by totiž z celé Deklarace ponechala jenom jediný článek, a to článek 17 – (1) Každý má právo vlastnit majetek jak sám, tak spolu s jinými. (2) Nikdo nesmí být svévolně zbaven svého majetku. Vše ostatní je pro ni plevel a jako s plevelem také pravice s Deklarací zachází.
Článek 20 Deklarace totiž říká: (1) Každému je zaručena svoboda pokojného shromažďování a sdružování.
Toto právo uplatnili i účastníci demonstrace na Václavském náměstí minulý týden. A zkritizovali vládu za její asociální reformy, které oklešťují sociální práva obyčejných občanů, na jejich bedra přenášejí důsledky krize, kterou způsobili pravicoví politici a jejich chlebodárci. Řečníci pak vyzvali občany k dalším demonstracím, aby s neústavními opatřeními (tedy vlastně zločinnými) vlády vyjádřili pokojným způsobem nesouhlas. Jak jinak by se ostatně poslanci a ministři dozvěděli, že s jejich počínáním významná část lidí nesouhlasí? Od Steigerwalda nebo Zlámalové z Passauer Neue Presse?
Následující výroky cituji z Parlamentních listů.
„Poslanec Michal Doktor se pozastavil nad výroky šéfa odborů Jaroslava Zavadila o tom, že tyto demonstrace mají smysl, jelikož „zanáší hněv do lidí". Zkritizoval rovněž projev Terezy Stöckelové s hnutí ProAlt, která vyzvala odboráře k vypovězení poslušnosti vládě. „To jsou fašizující výroky. Buď máme zákony, které platí za jakékoli vlády, nebo necháme volat ulici," řekl Doktor.“
Nuže: článek 21 odstavec (1) říká, že „Každý má právo, aby se účastnil vlády své země přímo nebo prostřednictvím svobodně volených zástupců.“ Jestliže se tedy občané podle článku 20 Deklarace pokojně shromáždí a uplatní právo podle článku 21, jednají v souladu s Ústavou ČR. Jestliže poslanec ODS toto chování označí za „fašizující“, potom se ocitá mimo ústavní rámec on sám. Chová se zločinně.
Další hvězda ODS, ministr Chalupa, pravil: „Za poslední období vlád, socialistických, ale i našich, jsme si zkrátka zvykli žít na dluh, ale to dlouhodobě nelze. To platí pro každého, ať je v jakékoli pozici, příjmové, vzdělanostní či věkové. Zkrátka pro každého z nás platí, to co pro mne. Nechci, aby můj roční syn musel jednou platit mé účty, protože já neměl dost odvahy či vůle své účty splatit sám."
Právě že tohle neplatí pro každého. Zastropením odvodů, změnou zákona o důchodovém pojištění, tolerováním daňových úniků, tolerováním korupce a dokonce i vlastním korupčním chováním se pravice a její justice zavděčují nejbohatším v tomto státě, přelévají do jejich kapes další a další desítky miliard. Tihle účet neplatí, platí ho spodních osmdesát procent národa.
Další ódéesman: „…fatálním způsobem narušují všechny společenské vztahy," řekl redakci serveru ParlamentníListy.cz Rádl.
Tím ovšem naboural teze jiné pravicové hvězdy Římana, který tvrdí, že celospolečenské zájmy neexistují, jenom zájmy jednotlivce. Ale podstata Rádlova výroku spočívá v tom, že vykonávání ústavních práv občany označuje za narušování společnosti.
Pak ale přišly na řadu úderné oddíly: „Budou-li odbory pokračovat v této agresivní, negativistické a destruktivní politice vyvolávající nenávist mezi lidmi a ´třídní hněv´, bude na ně slušná část společnosti právem pohlížet jako na lůzu," nebral si servítky poslanec TOP 09 Daniel Korte.
V projekci na reálné položení národa se podle poslance TOP 09 společnost dělí na slušnou část (všichni bohatci, manažeři, právníci, vysocí státní úředníci, pravicoví politici, tedy ti, kteří na současném systému profitují, a to bez ohledu na jejich skutečný přínos společnosti), a na lůzu, tedy zbytek společnosti, přibližně osmdesát procent obyvatelstva, který se současnou politickou i ekonomickou situací, bažinou, do které stát během své pětileté vlády potopila pravice, nesouhlasí.
Práva těchto osmdesáti procent lidí pak lapidárně shrnul kormidelník: „Ať všichni drží hubu, nemá smysl ve složité situaci ještě hospodskými výroky ztěžovat nutný společenský dialog," řekl ParlamentnímListům.cz vicepremiér, ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Odbory i opozice si už několik let stěžují, že s nimi pravicové vlády nejednají, že vše hrnou silou. Jak je asi možné ztížit něco, co neexistuje? To je elementární logika.
Ale podstatné je toto: Lůzo, drž hubu!
Článek můžete komentovat i ZDE
Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz